Paluu kotiäitiyteen
Olin syksyn töissä, ja palaan nyt helmikuusta alkaen takaisin kotiin 1v10kk lapseni kanssa. Olen yksinhuoltaja.
Listatkaapa hyviä vinkkejä päivärytmistä, päiväohjelmasta jne.
Poika herää aamuisin noin klo 7-8, nukkuu yhdet päikkärit n. klo 12-14 (jonka aikana minun olisi tarkoitus lukea pääsykokeisiin) ja menee illalla nukkumaan n 21.
En ole aiemmin kokenut itseäni mitenkään kotiäitityypiksi, mutta monesta syystä tämä on nyt paras ratkaisu meille :)
Kommentit (3)
Ruoka taas viiden pintaan. Illalla kotona oloa tai muuta ohjelmaa, ehkä ulkoilua jos päivällä/aamupäivällä jäänyt vähiin. Sitten iltapala 19-20 aikaan, ennen sitä ehkä kylpy tai sen jälkeen... Ja nukkumaan n. 20-21.
Tässä jotain ajatuksia rytmistä. Meillä menee suunnillleen noin. Jokainen päivä kuitenkin omalaisensa. Jos tykkäät , kantsii nähdä muita " koti" äitejä lastensa kanssa, piristää kummasti.
Kiitos vinkistä!
Mistäköhän saa tietää oman alueen perhekerhoista? Eikös niitä järjestä ainakin MLL? Seurakunnan perhekerhoja kyllä karttelen, vaikka tietäsinkin olevani tervetullut huolimatta kirkkoon kuulumattomuudestamme.
ap
Hyväksi päivärytmiksi olen havainnut tän:
herätys yleensä klo 7-8, tai jos lykästää niin nukutaan jopa puoli kymmeneen. Klo 9-10 perhekerhoon/ulos, kotiin syömään klo 12. Poika nukkumaan. Nukkuu klo 14-15.30 asti. Sitten välipala. Ulos.
Ruokaa klo 17 kun mies tulee kotiin. Ulos/leikkiä sisällä. Iltapuuro klo 19.30. Pesut, pisut ja poitsu nukkumaan.
Toi perhekerho aamupäivisin on meille must. Poika viihtyy muiden lasten joukossa ja " uusien" lelujen parissa. Itse saa hengähtää, lueskella lehtiä ja jutella äitien kanssa. Lisäksi tulee hyvä fiilis, kun heti aamusta lähtee jonnekin eikä jää kotiin maleksimaan. Ulos mennään aina fiiliksen mukaan.