taaperon nukuttaminen sisälle, neuvoja:)
Meillä poika 1v 5kk, joka nukkkunut aiNa pväunet ulkona. Nyt vaunut tuntuvat jo ahtaalta ja olen miettinyt sisälle nukuttamista mutta miten, argh? On aina tottunut nukkumaan ulkona, pienenä nukkui toiset unet sisällä mutta silloin nukahti rinnalle. Nyt nukkuu vain jos lykin vaunuja. Unet olleet levottomia nukkuu tunnin, pitää lykkiä ja nukahtaa vielä tunniks. Illalla nukahtaa kyllä hyvin omaan sänkyynsä. Kysyn siis neuvoja
Kommentit (4)
Moikka
Kun poikani oli noin vuoden ikäinen minulla oli samanlainen ongelma, kuitenkin onnistuin siinä muutamassa hermoja kiristävässä viikossa.
Ensin laitoin patjan pojan sängyn viereen ja pojan omaan sänkyynsä ja silittelin hieman päästä ja komensin päätä tyynyyn kun yritti nousta, itkuili mutta välillä pitkällisen nukuttamisen jälkeen onnistui, seuraavina päivinä toimin muuten samalla tavalla mutta en enää silitellyt leikin vaan nukkuvaa patjalla, vain jos poika kovasti huusi komensin hieman häntä. Muutaman päivän kuluttua poika oppi siihen ettei rupeaisi enää nukkumaan vaan vetkuili jopa tunteja, silloin tajusin ettei minun läsnäolostani olisi hyötyä, joten vein pojan omaan sänkyynsä peittelin ja lähdin pois huoneesta ovi raolleen ja annoin huutaa....noin 5min kävin uudelleen peittelemässä ja annoin taas huutaa noin 10min....poika huutamisesta väsyneenä antoin kolmannella peittelyllä periksi ja rupesi nukkumaan....useita päiviä meni näin kunnes poika ei enää huutanutkaan niin paljon ja minä pidensin väliä käydä peittelemässä. Nyt vien pojan sänkyyn joskus vähän kitisee, mutta yleensä höpöttää itsekseen ja nukahtaa omia aikojaan, joten ei tarvitse sen kummemin nukuttaa, kunhan poika oppii ettei huutamalla voita mitään eikä kukaan tule pussailemaan eikä silittelemään. Raakaa mutta toimii sama homma yö unien kanssa siis unikoulua lapselle, mannerheimin lastensuojelusivuilta löydät lisä tietoa erilaisista unikouluista.
Meillä poika nukkui vähän ennen vuoden ikää aina ulkona päikyt. Ne oli maksimissaan tunnin mitaisia, kahdet suunnilleen päivässä. KErran sitten kannoin 45min nukkuneen erittäin väsyneen näköisen pojan sisälle ja riisuin ja laitoin sänkyynsä. Nukkui vielä reilun tunnin. Tästä rohkaistuneena yritimme sisäpäikkyjä. Itse olin vähän vastahakoinen, koska en ole mikään pitkäpinnainen ja ajatelin, että jos poika ei nukahda ja huutaa vaan.
Yllättäin asia meni hyvin. Alkuun taisi vaatia sylinukuttamisen mutta sekin kävi helpolla. Sitten alkoi kiehnata sylissä ja laitoin sänkyyn - alkoi nukahtaa itsekseen. Ja nukkuu aina n. 2h vähintään unia. Kun tykkää mennä mahalleen nukkumaan ja tätä ei rattaissa voinut tehdä.
Luulenpa, että jos lapsesi on riittävän väsynyt (meillä vaatii aika väsyneen lapsen), niin hän nukahtaa kyllä itsekseen, jos yöunillekin nukahtaa hyvin.
Ei muuta kuin kokeilemaan.
Entä jos heräilee välillä, mitä teette sisäunilla että saatte unen jatkumaan? Mä saan kyllä tytön nukahtamaan sisälle, on niin väsynyt, mutta ongelmana on se, että herää usein jo puolen tunnin unien jälkeen. Jos otan pinniksestä pois ja viereeni kainaloon, niin sit saattaa nukahtaa uudelleen mutta kun en oikein ehtisi siinä vieressä maata ja tuntuu turvattomalta jättää häntä yksin isoon sänkyyn. Kuitenkin pitäis pari tuntia nukkua, että jaksaa yksillä unilla iltaan asti.
Yllätyksekseni sujui helpsti ja nukkui paremmin (yhtenäistä unta, eikä tarvinnut kiikuttaa vaunuja vähän väliä). Mitään erikoisia poppakonstja en käyttänyt. Laitoin nukkumaan päivällä, kuten normaalisti laitoin yöunille.