Miksi vauvalle 9kk ei yhtäkkiä äidinmaito enää kelpaa?
Meidän 9kk ikäinen vauva on ollut täysin imetetty tähän asti, ei siis ole saanut kertaakaan pullosta maitoa. Nyt kuitenkin yhtäkkiä ei huolikaan rintaa. Kääntää vaan pään pois. Kiinteät ruuat ovat ruvenneet menemään vähän paremmin.
Viimeisestä imetyksestä on jo yli 15h. Tätä jatkunut nyt pari päivää. Ei kai vauva nyt noin vaan vieroita itseään rinnasta, jossei muutakaan ole tarjolla? Tähän asti ei ole vielä kertaakaan kieltäytynyt rinnasta.
Kuukauden jatkuvasta korvatulehduksesta on juuri toipunut (silloin äm maistui). Ja liikkunut/ pystyyn noussut on jo pitkään, joten uuden taidon oppiminenkaan ei nyt ole kyseessä. Hampaiden tulo ei ole ennenkään vaikuttanut.
Onkos tämä nyt lopun alkua. Itse olisin halunut imettää vielä pitkään, koska esikoinen oli moniallerginen.
Kommentit (5)
ne kun eivät ole vielä synnytyksen jälkeen tulleet lainkaan. Eikä ole vauva kyllä suostunut maistamaankaan maitoa. Ruokaa söi sitten senkin edestä. Tänään ollaan sitten koko päivä oltu imettämättä :(
Meillä poika 7kk ja on kuukauden syönyt todella runsaasti kiinteitä, mutta vastaavasti ei suostu ottamaan maitoa päivisin oikeastaan lainkaan. Illalla velliä ja sit yöllä kyllä suostuu taas tissille, mutta kun aamulla herätään niin siihen loppuu hänen tissittelyt eikä pullosta ole maitoa ottanut koskaan. Kiinteitä syö siis todella paljon mielestäni, mut ei pakottaakaan voi. Välillä koitin antaa vähän vähemmän kiinteitä jos sitten olisi ottanut tissiä päälle, mut kitisi niin kauan että sai lisää sosetta.. että näin meillä. Kukin tyylillään kai sitten :)
Miten annat sen vellin? Lusikalla? Annatko sitten jotenkin maidonkorviketta kuitenkin jossain muodossa?
Meillä kun on sen tilanne, että olen kokonaan halunut välttää lehmänmaitopohjaiset korvikkeet, mutta nyt kai täytyy sitten ruveta niitä antamaan. En vaan tiedä miten saisin niitä menemään, kun pullosta ei osaa juoda ja nokkamukista menee vaan pari kulausta.
Meillä poju ottaa siis vellin pullosta, mut mitään korviketta ei suostu ottamaan pullosta eli todellakin koko päivä ilman maitoa.. tarjoan kyllä joka ruoan jälkeen ja välissäkin, mut naukkaa kiinni ja saman tien kääntää itsensä pois tissistä. Kauhean vähäiseltä tuntuu, mut minkäs teet kun ei huoli :/. Vaikea sinunkin jos ei huoli pulloa edes vellin kanssa.. ei minullakaan muuta tule mieleen kuin just hörpytys ja pullo ja sit lusikka, mut on sekin hidasta touhua ja meillä ainkakin poju huitoo siinä määrin aina syödessään et en tiedä onnistuisinko saamaan maitoa yhtään menemään suuhun sillä konstilla..
meinaan toisille vauvoille ei äidinmaito kelpaa kuukautisten aikaan..
en tiä mikä siinäkin sitten on..