Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Siis selventaisiko joku minullekin... Jos mieheni on ostanut ennen meidan naimisiinmenoa talon, eron tullessa " kuuluuko" siita puolet minulle, kun ei avioehtoa ole tehty?

Vierailija
13.01.2006 |

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
13.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli lyhyen aviksen osituksessa katsotaan ettei varakkaampi puoliso kärsi kohtuuttomasti.

Vierailija
2/2 |
13.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asia ei todellakaan ole niin yksinkertainen, että kaikki omaisuus erossa puolitettaisiin.



Tuossa ote jakoperusteista:



Ositusta soviteltaessa voidaan määrätä:



että puoliso ei saa avio- oikeuden nojalla toisen puolison omaisuutta taikka että sanottua oikeutta rajoitetaan;



että tietty omaisuus, jonka puoliso on ansainnut tai saanut puolisoiden asuessa erillään tai joka puolisolla on ollut avioliittoon mentäessä taikka jonka puoliso on saanut avioliiton aikana perintönä, lahjana tai testamentin nojalla, on omaisuuden osituksessa kokonaan tai osaksi oleva omaisuutta, johon toisella puolisolla ei ole avio-oikeutta;



että omaisuus, johon toisella puolisolla ei avioehtosopimuksen nojalla ole avio- oikeutta, on omaisuuden osituksessa kokonaan tai osaksi oleva omaisuutta, johon toisella puolisolla on avio-oikeus.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kuusi kahdeksan