Nauttiiko joku tosiaan raskausajasta??
Mun mielestä se oli yksi tuskien taival..alussa 3kk oksensit yötäpäivää ja sen jälkeen alkoikin maha olemaan tiellä joka asiassa.Loppuajasta muistutin lähinnä sotanorsua jalat ja kädet turvoksissa.Nyt tyttö 4kk ja on IHANAA olla oman kroppansa herra.Never ever uudestaan raskaaksi:))Niin ja raskausajan vaatteet olivat sitten luku jo sinänsä,heitin ne huisin vi.. heti sen jälkeen.
Kommentit (8)
sitten yht äkkiä alkoi tulla vauvakuume,vaikka vannoin ettei enää ikinä. nyt yritetään tulla raskaaksi. tiedän että inhoan tulevaa olotilaani mutta sen kestän koska haluan vauvan. sitten riittää vauvat meille.
mutta pakko kai vielä kerran kestää, sitten piuhat poikki!!!!!!!!!!
Minä nautin raskausviikot 12-39. Ekat viikot oli pahoinvointia ja pari viimestä viikkoa (meni yli la:n) olin kuin perseeseen ammuttu karhu (hormoonit tais heitellä). Suuri osa ajasta oli musta ihan mahtavaa. Ei kipuja, närästystä tms ja urheillakin pystyin ihan loppuun asti. Nyt olen uudestaan raskaana ja pahoinvointi juuri hellittämässä. Toivottavasti sujuu yhtä mukavasti kuin viimeksikin.
Minulla ei ole ollut (vielä) suurempia vaivoja kummankaan raskauden aikana (nyt rv27), mutta en silti pidä raskaana olemisesta. Tässähän tämä menee sivussa, mutta ei tämä minusta mitenkään IHANAA ole :)
Olo oli hyva, maha viela siina vaiheessa suloinen pikkunen kumpu ja olin taynna energiaa.
Vaivoja ei juurikaan ollut ja ne vähät kolotukset ja huonot olot meni ohi lepäämällä ja syömällä jotain raikasta. Koulussa kävin äitiyslomaan asti ja kävelin koulumatkat 3km suuntaansa joka päivä. Viimesen kuukauden ennen lapsen syntämää kiertelin kaupungilla ja kävin kavereiden kanssa kahvilla. Loppu ajasta kyllä väsytti aika paljon, mutta ei niin paljon etten olisi normaaleista päivärutiineista selvinnyt.
Kyllä mulle raskausaika, etenkin viimeinen kuukausi, oli siihen astisen elämäni mukavinta aikaa. (mitä nyt kerran pyörryin kassajonossa kun verenpaine oli niin alhaalla)
Tää on mun toka raskaus. Eka raskaus jotenkin meni " hurmiossa" ja muistelisin, että se tuntui kivemmalta. Mutta tästä raskaudesta en ole pitänyt ollenkaan... On ollut jos jonkinmoista kremppaa: pahoinvointia lähes koko raskauden ajan, närästystä, liitoskipuja, suonikohjuja, kömpelyyttä, suurta painonnousua, hemppa alhainen jne jne. Tosi paljon erilaista vaivaa.
Iltaisin oon aivan rättipoikki, seksi ei maistu. Öisin nukun huonosti ja lonkkia särkee aamuyöstä:((.
Mä todellakin KAIPAAN synnytystä ja sitä aikaa kun saisi oman kehonsa jälleen takaisin. Voisi taas harrastaa vähän liikuntaa (nyt onnistuu vain eläkeläisvauhtinen kävely), pomppia, juosta, syödä mitä haluaa!!!! Olisi ihana hoitaa vauvaa, mutta tästä en tykkää:(.
Onneksi mulla on jo 34++ joten ei tässä enää kauaa! Tämä lapsi jää kyllä meidän viimeiseksi. En enää jaksaisi uutta raskausaikaa:(.
Tsempit muillekin samassa tilanteessa oleville!
Ei ollut vaivoja, ei ylimääräistä turvotusta tms. Töistä ei tarvinut olla poissa päivääkään, loppuun asti kuljin pyörällä työmatkat. Aika äitiyslomalla ennen synnytystä oli aivan ihanaa: ompelin, leivoin, kokkailin, kävin kaupungilla, kyläilemässä, luin... Oi sitä onnea. Ja hyvin jaksoin. Maha oli toki iso mutta ei mitenkään haitoilla. Vielä edellisenä iltana ennen synnytystä käytiin kahdessa asuntonäyttelyssä ja kyläilemässä. Yöllä sitten alkoi supistukset.
Nyt olen taas raskaana ja samaa rataa näyttää menevän :) IHANAA!