Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Vauvakuume, synnytys ja taaperot
Vauvavakuutuksista
12.01.2006 |
Hei,
¨nyt pitäsi jo osata valita vauvavakuutus. Onko sellaista vakuutusyhtiötä, jolla on vauvavakuutus ilman omavastuuta ja kotivakuutus myös suht edullinen?
Eli Missä vakuutusayhtiössä on teidän perheen vakuutukset, ? ja minkä takia?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Vauvakuume, synnytys ja taaperot
Kylläännyttiin If- yhtiöön. En enää muiusta miksi. Kilpailutettiin vakuutuksia. Pohjantähti ei ollu edullisin, mutta siihen päädyttiin, koska
saatiin tosi tarkasti räätälöity vakuutuspaketti eli just ne asiat ja niistä summista kuin haluttiin. Monet vakuutusyhtiöt tuntuu tarjoavan " valmiita pakettiratkaisuja" ja sitten kun tulee korvausten maksun aika, niin kas kummaa, kun asia ei kuulukaan vakuutuksen piiriin.
Muutoin ei kyllä oo oltu Pohjantähden hommin oikein tyytyväisiä. Kovin hitaasti siellä on tieto kulkenu.
Mutta ainakin v. 2004 Pohjantähdellä oli ainut vauvalle ennen syntymää varattava vakuutus, joka kattoi kaikki Kelan listalle kuuluvat erityisravintoainevalmisteet. Omavastuu menee kerran, mutta sen jälkeen ymmärtääkseni kaikki korvataan.Lisäks vakuutuksen saa olikohan 65 ikävuoteen asti, kun muilla yleisesti rajana 18v tai jotain. Eli jos joutuu esim liikenneonnettomuuteen 17v, sen jälkeen on tosi vaikea saada muilta mitään vakuutusta, josta olisi hyötyä.
Näin maallikon sanoilla. Nyttemmin en oo asiaan kummemmin perehtyny. If-yhtiöllä kyllä korvaukset tulee tosi nopeasti, mutta heillä ei tuolloin ainakaan vauva-vakuutusta ollutkaan.
T@hti