Mitä mieltä nimestä MANSIKKA, ihan ranskalaiselle lapselle.
Sukunimi ranskalainen, ei mikään yleinen kuitenkaan, itse asiassa todella harvinainen kyseisessä maassa.
Kommentit (9)
ranskalaisista voi kuulostaakin ihan eksoottiselta!
anteeks vaan. tulee mieleen mansikki (->lehmä). älä rankaise lasta tuollaisella nimellä..
saattaa tulla mansikki mieleen, mutta muuten ihan kiva nimi. Mites se kirjoitusasu ranskankielisessä maassa? Pitääkö aina selitellä miten kirjoitetaan?
Löytyy niitä kivoja helpommin lausuttaviakin. Voi vaan muuten alkaa lapsesta tuntua pian rangaistukselta, kun joutuu jokaiselle kohtaamalleen ihmiselle selvittämään ääntämisen ja kirjoittamisen.
Ranskikset kun eivät sitä osaa koskaan lausua... Muuten minusta kaunis nimi. Suostuuko miehesi, että nimi on niin suomalainen? Meillä on neutraali, mikä käy kumpaankin maahan.
Tuttuni lapsi kastettiin Mineaksi joku aika sitten, onko jollain jotain negatiivista sanottavaa nimestä?
ranskalaiselle lapselle saa siellä antaa vain ranskalaisen nimen.
che:
Tuttuni lapsi kastettiin Mineaksi joku aika sitten, onko jollain jotain negatiivista sanottavaa nimestä?
juuri annoimme pojallemme suomalaisen nimen
Vierailija: