Paljonko asunnon hinnasta kannattaa alkuun tarjota??
Ensimmäistä asuntoani, taloani olen ostamassa ja hyvät neuvot olisivat tarpeen...Yksin ostan eli ei oo miestä tai ketään tukena, valitettavasti:( Toivoisin siis etten tee huonoja kauppoja ja maksa ylihintaa, näytä typerältä ja huijattavalta..Itselleni ja lapsilleni asunnon tarvitsen, rahat tiukilla joten ei varaa hutilointeihin, huonoihin kauppoihin, mätään taloon yms.
Auttakaahan nyt joku ystävällinen ihminen:)
Eli jos talon hinta on esim 200 000, mitä siitä kannattaisi alkuun tarjota? Toki riippuu asunnosta, sen kunnosta yms yms, mut noin yleensä paljonko hinnoissa on ilmaa??
Mitä muuta pitäisi huomioida asuntokauppoja tehdessä??
Kaikki vinkit tarpeellisia:)
Kommentit (13)
Hyvästä voidaan maksaa täysi hinta tai jopa enemmän. Huonosta voidaan tinkiä paljonkin. Keskimääräinen tinkiminen on 5-7% luokkaa. Semmoista ei yleensä kukaan tingi tietty ensiesittelyssä, pidempään myynnissä olleessa voi olla hivenen enemmänkin tinkivaraa.
ja myös sijainnista. SEuraa tosiaan alueen hintapyyntöjä ja juttele välittäjien ja naapureiden kanssa siitä, mitä taloista on todella saatu
pyydettiin 199tuhatta ja tarjotiin 180tuhatta ja saatiin asunto.
Me olemme aina tarjonneet reilusti vähemmän ja joka kerran on kaupat saatu. Ja eivät ole olleet mitään rupuja nämä asunnot.
Esim. millä hinnalla oma asuntosi irtosi ja mikä siinä oli hintapyyntö :)
Ja sitten, jos löydät kivan asunnon ja rakastut siihen...Jos sen todella haluat niin maksat vaikka täyden rahan.Riippuu onko muita kiinnostuneita. Meillä ekan " helmen" kanssa kävi niin, että tajotiin 10 000 vähemmäön mitä pyynti oli ja myyjä ei hyväksyny sitä koska oli jo saanut täyden rahan tarjouksen. Toisen kanssa nipistettiin hinnasta 8000, toiselta parilta oli tullut sama tarjous, nostettiin omaa tarjousta 2000e ja saatiin tää.
se riippuu siitä, miten kovasti haluat asunnon ja miten kova tarve myyjällä on päästä asunnosta eroon.
Eli jos myyjällä on ns. pakkorako ja kiire päästä asunnosta eroon eli avioero, kuolinpesä tms. tai uusi jo ostettuna ja sinulla rahat jo valmiina kourassa, niin voit tinkiä enemmän. Itse olen tässä tilanteessa tehnyt kahdet hyvät kaupat ja säästänyt n. 25000 euroa rahojani.
Mutta jos myyjällä ei ole kiirettä myynnin kanssa (katselee uutta isompaa siinä sivussa), asunto on hyväkuntoinen ja haluat sen tosissaan, älä tingi mainittavasti koska myyjä vaan tuhahtaa sille tarjoukselle. Kun ei nimittäin ole pakko myydä.
terv. asuntoaan kauppaava, isommasta haaveileva
Mun mielestä ainakin 15-20% voi ottaa pyyntöhinnasta pois. Ei se ole tyhmä joka pyytää, vaan se joka maksaa...
Välittäjä ei ottanut vastaan alle 195 000 euron tarjouksia. Saatiin asunto tolla 195 000:lla. Asunto on todella hyväkuntoinen ja erittäin halutulla alueella. Saimme asunnon mielestämme halvalla alueen muuhun hintatasoon nähden. Kyseessä oli kerrostaloasunto. Välttämättä tinkausvaraa ei siis ole paljoa. Riippuu niin paljon tilanteesta.
Ja ainahan sitä voi koittaa tarjota, ei siinä kuinkaan käy vaikkei tarjousta hyväksyttäisikään!! Ja hyvässä lykyssä voit saada tosi edullisesti asunnon!
Minusta tyhmää ei ole tehdä pienempää tarjousta, tyhmää on maksaa liikaa, tai heti suorilta käsin pyyntöhinta! Eri asia tietty jos asunnon haluaa moni ja joudutaan käymään tarjouskilpailu...
Mutta tavallisesti, jos kohde vieläpä on ollut pitempään myynnissä, kokeile ihmeessä tarjota jotain! siitähän se alkaa.
He tarjosivat 250 000e ja sillä saivat tosi kauniin uudehkon omakotitalon itselleen!! Jos eivät olisi uskaltaneet tehdä noin matalaa tarjousta olisivat hävinneet siis pitkän pennin!!
Tuossa hinnassahan oli siis noin se 15% ilmaa...
Meillä on mennyt kaksi ihanaa taloa ohi kun joku on tullut ja maksanut sen mitä myyjät ovat pyytäneet. Me tarjottiin alle pyyntihinnan ja jäi luu käteen.
Mutta on niissä hinnoissa toisinaan ilmaakin toki..
Kannattaa muistaa, että asunnoista/taloista voidaan pyytää ihan mitä vain.
(Meidän naapuri pyysi 100 000 ylihintaa asunnostaan, ei kyllä mennyt kaupaksi...)
Sinun on oltava selvillä alueen yleisestä hintatasosta ja siitä, millaisia korjauskustannuksia talossa/taloyhtiössä on odotettavissa. Onko talo/taloyhtiö vuokratontilla? Vuokrakustannukset? Mahd. yhtiövastikkeen hinta?
Netissä löytyy useitakin asunnonostajan oppaita. Lue ne _huolella_!
Kannattaa teetättää asiantuntijalla kuntokartoitus pientalossa ja taloyhtiössä tiedustella isännöitsijältä taloyhtiön kuntoa ja yhtiön velat pitää tarkastaa, ja ehdottamasti käydä tarkistamassa alueen kaavasuunnitelmat kaupunkisuunnnitteluvirastosta, jotta ei käy niin, että ikkunan alle on suunnitteilla kehä 4:nen.