mitä viiniä olette ostaneet joulupöytään?
Kommentit (11)
Olut kantaa sillien ja lanttuloorankin yli siinä missä viini kakistelee pahemman kerran.
olikos tuo muistaakseni Torresin punaviiniä: sangre de toro, elikkäs sitä " härkäviiniä"
On tullut nautittua jo useampi vuosi.
Ostettiin koska itse tykkään pehmeistä mutta täyteläisistä viineistä. Viinit juomme vasta ruuan jälkeen suklaan kanssa ja pitkin iltaa sopivasti :)
Suklaa ja punaviini sopivat erinomaisesti yhteen. Glögistä en itse tykkää, enkä väkevistä paukuista/likööreistä jne. Mieto punaviini taas sopii, kun lukee hyvää kirjaa ihanan lököiseen oloasuun puettuna rauhallisena jouluiltana:) :)
Lapsetkin kun ovat jo sen verran isoja (teinejä jo), että jouluna alkavat pelata/lukea kirjaa tai katsovat töllöä.
Lukuunottamatta lähes kaikkia venäläisiä viinejä, joiden makeus ei vaan sovi tällaiselle länsimaiselle juntturalle.
kun nimi niin hyvin siinä viinissä kuvasti sitä makuelämystä...
Toinen, jota en siedä on ranskalaiset viinit: liian tanniinisia minun makuuni. Se on sitten eri juttu kun aletaan puhua yli 30 euron ranskalaisista viineistä, mutta varsinkin nuo 10 ¿ ja alemmat ranskalaiset ovat mun maulle pahoja. Juuri koska tanniini on niissä niin pistävää.
niin paljon viinejä, n. 250 ploa. Jos jotain ostaisin, se olisi varmaankin jälkiruokaviiniä, esim. Château Doisy-Védrines.
En kylläkään usko juovani mitään alkoholipitoista, aion huomenna tehdä r-testin:-)
se ei kertakaikkiaan passaa jouluruokiin. Kalkkuna on ainoa, jonka kera viiniä vois kuvitella, mut kinkku ja viini... ei iske, ei. Jotain jouluolutta todennäköisesti ostan huomenna, se sopii perinneruokiin paremmin.
kevyt sopii paremmin jouluruokien kanssa.