En ostanut viime jouluna lahjaa kummipoikamme siskolle ja sain kauheat haukut. (ov)
En lapsettomana tajunnut että kummipojan lisäksi olemme velvollisia antamaan lahjan hänen siskolleenkin. Kummipoikamme äiti ei puhunut minulle viime joulun jälkeen moneen kuukauteen. Nyt tuo samainen äiti ehdotti, että antaisin lahjan ainoastaan kummipojalle (eli ei hänen siskolleen), selitti että heillä annetaan lahjoja nyt vain kummilapsille. Hän ei ilmeisestikään halua ostaa lahjaa tuoreelle vauvallemme vai mistä on oikein kyse. En nyt tiedä mitä tehdä, pelkään että jos jätän lahjen tuolle pikkusiskolle ostamatta, saan taas kauheat haukut. Mitä ihemttä tässä tekisi? Mitä mieltä muut tästä jutusta? Tuon viimejouluisen jälkeen välimme eivät ole muutenkaan olleet kauhean hyvät, tavallaan harmittaa koko kummius vaikka eihän se lapsen vika ole jos aikuiset riitelee.
Kommentit (10)
Ja miksi kummipoikasi äidin pitäisi ostaa sun vauvalle joku lahja? Ei ymmärrä.
Älä nyt sekoile, pidä huolta vaan siitä, että muistat omaa kummipoikaasi.
Osta vain kummilapselle ja jätä äiti oman arvoonsa.
Meillä on kolme kummilasta ja kolme omaa lasta, lisäksi yksi siskon lapsi, eli seitsemän lasta lahjottavana, joten siitä jää kyllä sisarukset takuulla pois. Jos joku suuttuu, suuttukoot, näin aion jatkaa vastedeskin. En myöskään lahjo kummilasteni vanhempia tai korkeintaan suklaarasialla. Enkä itse odota lahjoja keneltäkään.
19 lapselle, poislukien omat kaksi.
täyskäännöksen. On kauhean stressaantunut näin joulun alla, muuten ihan kiva ihminen ollut. Jos ei oltaisi hänen lapsensa kummeja niin tuskin olisin montaa kuukautta anellut anteeksipyyntöä. Pelkään vaan, etät onnistun tänäkin jouluna tekemään väärin jotain.
Osta toki lahja kummilapsellesi.Saapahan sitten ainakin mitä tilaa.Näin se vain on että kummit muistaa tietenkin kummilasta,eikä muita sisaruksia.Asia erikseen jos ollaan samaa sukua tai muutoin läheisiä ja paljon tekemisissä keskenään. Mutta jos kummilapsen äiti pitää mykkäkoulua,niin eiköhän riitä että poikaa muistat.
Eräs joulu katsos ostin kalliimman lahjan kummitytölle niin siitäkös oli itku kuulemma syntynyt..
Meitä on moneksi..
aattona jotain itkua tms. Ja nyt ehkä sitten vanhemmat on selittäneet, että kummi vaan ostaa. Jotain tällaista voisin kuvitella.
Meillä on miehellä ja minulla molemmilla samassa perheessä eri kummilapset ja sitten on vielä yksi " ylimääräinen" . Olemme näille kolmelle ostaneet samantapaiset lahjat eikä enää eroteltu kummiutta sen kummemmin.
mutta kyllä siitä viime jouluisesta jäi sen verran paha mieli ettei ystävyytemme ole entisellään eikä varmaan aikoihin jos koskaan palaakaan. Lähetteli esim tosi ikäviä kirjeitä ja haukkui minua yhteisille tutuillemme. Jotenkin näin joulun alla tulee nuo vanhat jutut mieleen. Ehkä hänellä oli muuten vaikeaa silloin ja purki sen minuun. Välillä mietin, että miten voisin olla vain kummitäti ilman että olisin kummipojan äidin kanssa missään tekemisissä.
Kiitos kannustuksesta, olin kyllä ajatellutkin asian niin kuin kirjoititte mutta välillä sitä käy miettimään, oliko koko jupakka kuitenkin omaa syytäni.
että kummilapsenkin lahjat kulkisivat postin kautta.
Minusta ensinnäkin se, että joku olettaa toisen ostavan lahjoja, vaikka olisi kummikin, on minusta lapsellista ja typerää. Ei kummin tehtävä ole ostaa lahjoja, jos kummit on sitä varten hankkinut, on tarkoitus ollut alunperin väärä.
Toisekseen se, että joku moittii toisen antamaan lahjaa tai varsinkin sitä, ettei ole antanut lahjaa, osoittaa ihmisessä ala-arvoisia käytöstapoja ja mauttomuutta.
Tällaisen kohtelun jälkeen minulta olisi turha enää odottaa yhtään mitään. En ymmärrä, miksi olet häneltä anteeksiantoa anellut!? Hänen se pitäisi pyytää anteeksi!
et ole mitenkään velvolllinen ostamaan edes kummilapsellesi lahjaa.