Jos kondomi hajoaisi ja tulisit raskaaksi, pitäisitkö lapsen?
Kommentit (11)
itse asiassa niin on jo käynytkin. Neljäs lapsemme kyseessä. Ehdinpä jo ottaa ns. katumuspilleritkin ihan ajoissa ja olin aina vaan raskaana.
Voi olla että olenkin raskaana. Miten miehesi reagoi?
Ei ole pysyvää parisuhdetta tällä hetkellä ja yksin en sitä vauva-ajan showta jaksaisi.
Tosin vähän tylysti pesi kätensä asiasta ja sanoi, että tukee mua päätinpä mitä hyvänsä. Näin vihjasi abortiin. Ja meillä kun ehdottomasti piti olla vain 3muksua ja silloin nuorin oli vielä vauva. Takana oli rankka vauva-aika, päätös oli vaikea. Mutta onneksi on se 9 kk:ta aikaa totutella tulevaan. En aborttia sitten voinut tehdä, jotenkin ajattelin sen olevan tuleva sisko tai veli..
en voisi murhata omaa lastani.
hän olisi tervetullut meille koska vaan.
SITTEN TOIMIKKAAN ????????????? / 0= ? Meillä kun on jo lome lasta ja nuorinkin jo 4 vuotias.
kun oli pettänyt se jälkiehkäisykin.
En nytkään ole äideistä parhain, hermot menee USEASTI jo kolmenkin tappeluihin ja kaikki puhuu aina päällekkäin, joskus tuntuu että voisin liueta hetkeksi, toisaalta lapset ovat parasta mitä minulle on tapahtunut.. Mutta että jos joutuisi aloittaa alusta nyt kun kaikki on helpopmpaa..En varmasti tekisi aborttia, mieheni haluaisi abortin ja perhe menisi päälaelleen.
Kaksi lasta on ja miehelleni olen sanonut, että jos ehkäisystä ei aikuiset osaa pitää huolta niin sitten saamme vaikka 10 lasta. No, taloudelliset asiat ja työpaikat ovat meillä kunnossa, joten yksi lapsi lisää ei ns. sekoittaisi pakkaa.
Joskin en hirveästi perännyt isän velvollisuuksia, koska isähän myös yritti lasta ehkäistä, joten katsoin lapsen enemmän omalle vastuulleni koska lapsen syntymähän oli minun päätöksestäni kiinni.Meillä kyllä silti lapsi on hoidettu yhdessä mutta erillään siitäkin huolimatta, ettei isäkään ollut suunnitellut tulevansa isäksi juuri nyt.Hän on mukana omasta halustaan , ja näin se toimiikin.onneksi.
Aborttia ne missään nimessä voisi tehdä, mutta kyllä olisi kauheaa saada nyt vauva..lapset on 1 ja 2v