Kysymys työkkäristä tulleesta kirjeestä
Sain tänään ilmoituksen työkkäristä, että työttämyysetuuteni on katkaistu, koska työhakemus ei ole ollut voimassa 9.12 lähtien. Perustelut: Hakija ei saapunut koulutuksen infotilaisuuteen 8.12 eikä ilmoittanut mahdollisesta esteestä.
Kirjeessä luki myös: Tähän lausuntoon ei saa erikseen hakea muutosta valittamalla. Muutosta voi hakea kansaneläkelaitoksen tai työttömyyskassan kirjalliseen päätökseen.
En ole koskaan mitään kutsua minnekään infotilaisuuteen saanut! En tiedä, onko kutsu postissa hävinnyt vai mitä. Huomenna aamulla heti soitan työkkäriin, mutta osaako täällä joku sanoa, että mitä toi tarkoittaa, että ei voi valittaa päätöksestä.
Voiko mulle tulla jotain karenssia? Joudunko uudelleen ilmottautua työnhakijaksi ja taas toimittaa kelalle ties mitä papereita?
Kommentit (8)
Mulla oli työttömyyden uusimisaika 17.11 eikä silloin ainakaan mitään siitä infotilaisuudesta mainittu.
ap
Työkkärit kohtelee ihmisiä todella huonosti nykyään. Karenssia tulee milloin mistäkin ja postinjakelun virheistä syytetään ihmisiä. Ei ihme jos työttömyystilastot kaunistuu, kun kukaan ei kohta enää uskalla mennä työkkäriin.
soitat huomenna sinne työkkäriin ja sanot ettet tiennyt moisesta infotilaisuudesta ja pyytää että työttömyyden katkaisu peruttaisiin ja että menet seuraavaan infoon, luulis onnistuvan.
että työttömyystuki katkaistaan jonkun tuollaisen infotilaisuusjutun takia. Eihän kyse ole siitä, että ap olisi vaikka kieltäytynyt töistä.
mitään palvelua en ikinä saanut, kaikki tieto piti itse hankkia ja vielä kaiken lisäksi juoksuttivat luukulta toiselle. Kun akateemisen työttömän pitää kuulemma hakea palvelut tietystä toimistosta Helsingistä.
En ihmettele yhtään saamasi " palvelun" tasoa. Toivottavasti saat asiat setvittyä! Aina joskus sieltä löytyy joku ihan järjevä virkalijakin. Minulle sattui ihan fiksu virkailija viimeisellä käynnilläni. Hänelle kyllä ilmoitin, että voimme toki sopia seuraavat treffit, mutta en aio olla enää työtön työnhakija seuraavien treffiemme ajan, vaan töissä. Ja näin myös oli.
Eräskin virkailija keskittyi tapaamisemma ajan kertomaan omasta tietokoneestaan, niin kuin se olisi minua pätkääkään kiinnostanut.
tarkoittaa, että sun pitää hakea ensin työttömyysetuutta ja sitten, kun siitä tulee kielteinen päätös siitä pääsee valittamaan. Tosi pitkä tie...
Nyt sitten vain kiireesti selvittämään milloin kutsu on lähetetty, sen pitää näkyä koneelta, eli milloin sen olettevasti olisi pitänyt olla sulla. Toi on tosi kinkkinen tilanne, kun periaatteessa joudut todistamaan ettet ole kirjettä saanut (mites sen todistat) esim. Treella tollasesta ollaan tosi tiukkoja ja karenss tulee herkästi :-(
Että pitää hakea uudelleen etuutta. Niin mun tuuria tämä tämmöinen. Sitten taas kestää ikuisuus ennen kuin päätös tulee ja jos on kielteinen, niin valitan, ja taas pähkäilevät ennen kuin lähettävät uuden päätöksen. Ja taas vaativat kaiken maailman liitteitä ja lisäselvityksiä yms...
Olen nyt saanut kaksi kuukautta työttömyyspäivärahaa. Kiva hakea taas uudelleen. Ja kaikki tämä vain sen takia, etten osallistunut johonkin infotilaisuuten, josta en edes ollut tietoinen.
Toivottavasti sieltä edes huomenna vastaa joku mukava tyyppi, joka osaa kertoa mitä pitää tehdä.
AP
fiksua väkeä asia voisi hoitua puhelimeitse kun sanot meneväsi sinne info-tilaisuuteen. Pahimmassa tapauksessa joudut täyttämään paperit uudestaan, karenssiin en usko. En mäkään saanu mitään kirjallista kutsua info-tilaisuuteen, mainitsivat siitä käydessäni työkkärissä. Ajat oli myös nähtävillä työkkärin seinällä.