Isäpuoli teki aika tempun
ei meinaa antaa minun osallistua lainkaan äitini kuolinilmoituksen tekoon,siis siihen mikä menee lehteen.Kirjottanut jo sen kokonaisuudessaan itse ja se sinällään ok kun kaunis teksti on mutta ei suostu lisäämään siihen edes 1 ainoata virkettä mikä olisi lapsiltani mummollensa. Itkin asiaa aika tovin tänään. Jyrähti vain että " se mene enyt näin ja sillä siisti" eikä varmaan edes huomannut kuinka ääneni särkyi puhelimessa kun sanoin sitten siihen vain että " aha, no moi" ja sammutin puhelimeni.
Kyllä minun mummoni kuolinilmoitukseen tuli meiltä lapsenlapsiltakin erikseen pieni värssy ja nyt ei sitten voi lisätä siihen tätä yhtä ainoata kuvaavaa lausetta ja lapsieni etunimiä.
Itkettää:´´(
Kommentit (18)
ja heidän nimensä alle ja sitä isäpuoleni ei siis suostu tekemään. En ymmärrä hänen ehdottomuuttaan asiassa kun kuitenkin minun äitini kyseessä!!!
ap
et pääse sopuun asiasta isäpuolesi kanssa. Riitelyynhän kenenkään
voimat tuollaisessa tilanteessa riitä, joten tee reippaasti niinkuin
sydämesi sanoo. Omalle äidilleni ainakin lapseni ovat maailman tärkeimmät ja olisi aika kamalaa, jos en saisi heiltä jäähyväisviestiä jättää. Pahoittelut myös tapahtuneesta ja voimia Sinulle ja perheellesi.
Jos ovat ainoat lastenlapset, niin kyllä nimet pitäisi voida laittaa. Mutta jos lapsia on enemmänkin, niin ehkä sen takia isäpuolesi ei halua sinun lapsia korostettavan?
Voimahali ja osanottoni.
kun se tyyppi oli sieltä sanonut isäpuolelleni että hänen ilmoituksensa ehtii varmana ma lehteen niin siihen haluaisin sitten omanikin tottakai.
Täytyy kai soittaa heti aamulla sinne toimitukseen ja toivoa että ehtisivät vielä minun pienen ilmoitukseni lisätä, kyseessä pikkupikkukaupungin pikkulehti joten ei ehkä niin tarkkaa se aikatauluttaminen kuin vaikka hesarissa.Toivottavasti ainakaan.
Mutta onko pölhön näköistä kun varsinaisen ilmoituksen vieressä olisi erillinen pieni laatikko missä lukisi se 1 rivi ja lasteni nimet? Ja omanikin vai, ja mieheni? en oikein hanskaa näitä juttuja.
ap
Nimittäin nuo kuolinilmoituksetkin ovat tosi kalliita ja yksikin rivi tekee aika paljon hintaa lisää. Jospa isäpuolellasi on tiukka budjetti ilmoituksen suhteen? Kun itse tein aikoinani isäni kuolinilmoitusta tuli siitä paljon suppeampi kuin olin ajatellut, ei ollut varaa enempää kuin pieneen värssyyn ja nimet mahd. lyhyesti :-(
vain on mahdollisuus suosittelen minäkin että laitatte oman ilmoituksen.
Osaanottoni suruunne, voimia.
vain sillä erolla että toisessa lukee lasteni mummille sanoma lause.
Aion tehdä niin että soitan aamulla heti lehteen ja kysyn ehtisivätkö he vielä sen 1 5-sanaisen virkkeen siihen lisätä+lapsieni etunimet.
Ja tarkistan vielä mitä se lisäys maksaa ja jos hirmuisen summan niin sitten kai annan asian olla mutta jos ei niin saa mennä isäpuolen tietämättä niin. Maksan sen sitten vaikka hänelle mutta minusta minulla on äitini esikoisena ja lapsena OIKEUS vaikuttaa kuolinilmoituksen sisältöön!
ap
ei kai 7 sanaa voi hirvittävästi maksaa?
ap
sinä saat toisen laittamaa ilmoitusta muokata, vaikka siihen lisää maksaisitkin. Kyllä sulla pitää valitettavasti se isäpuolesi suostumus olla.
Kai vainajan lapsellakin on jotain oikeuksia!!?!!
Helvetti kun pitää kaiken olla niin vaikeaa:´´´´(((
ap
Kurja temppu silti isäpuoleltasi. Voimia paljon sinne päin!
Ja tarjoudu maksamaan se lisäosa!!! (Tosin jos en ihan väärässä oo niin eikö se kuolinpesän varoista makseta? Siis tavallaan sunkin rahoista, kun etkö sinä nyt äitisi peri?)
Äläkä rähjää vaan ole asiallinen ja napakka. Ja jos itkettää niin itke, älä lopeta puhelua kesken. Pyydä vaikka sisaruksiasikin tueksi, jos isäpuoli ei ota suostuakseen. Tuskin haluaa katkoa välejä koko sukuun?
tuossa 20 aikaan tänäiltana ja kysyin että voisko siihen ilmotukseen lisätä lapsiltani 1 virkkeen mummille ja jyrähti melkein jo keskeyttäen minut että " no se meni ja on nyt näin ja sillä siisti" . Sain itkultani sanottua vaan että jaaha ja moikka ja lopetin puhelun. Aiemmin illalla kävin siellä ja näin ilmotushahmotelman kun näytti sitä mulle ja kysyin sillonkin asiaa että haluaisin jotenkin lapsieni nimet siihen niin ei kuulema käy.
Mä en saa nyt kyllä nukuttua tän jutun kanssa:´´´(
ap
Kun enoni kuoli ja hänen lapsensa oli laittamassa kuolinilmoitusta hesariin, ja halusu meidän kaikkien nimet siihen (iso, läheinen suku), alkoivat he hesarin päässä sanomaan, ettei näin pitkää ilmoitusta voi laittaa, joten värssyä oli lyhennettävä...
Mut eihän itse ihminen enää ole täällä maanpäällä sitä tekstiä lukemassa jolle muistovärssyä olis tullu.
Kyllä mä uskon, että se läheinen ihminen joka kuoli tietää asian oikean laidan.
ainoa rakas äitini ja ainoa lasteni mummo jolle lapseni oli kaikki kaikessa ja toisinpäin:´´´( Eikä se ilmoitus nyt niin pitkä ole vaan muutaman rivin värssy tietojen lisäks
ap
Ja osanottoni suruusi:-(