Miksi en siedä rasvattomia maitotuotteita, mutta täysrasvaiset ok?
Luulin pitkään olevani laktoosi-intolerantikko, mutta ei. Lapsuudenkodissa juotiin "sinistä" maitoa ja paistettiin voilla, kerma oli kuohukermaa. Ei mitään oireita. Kun muutin omilleni, terveystietoisena ostin rasvattomia tuotteita mutta vaikka kuinka yritin siedättää itseäni niiden käyttöön, lopputulos oli aina sama: vatsaa kramppasi ja istuin sitten vessassa. Jossain vaiheessa kuvittelin että olen laktoosi-intolerantikko, mutta hyla/laktoositon ei sopinut myöskään. Annoin maitotuotteiden olla pidemmän aikaa.
Jossain vaiheessa minun alkoi kuitenkin tehdä mieli jogurttia, kermaa ja muita ihania maitotuotteita. Luin jostain että täysrasvaiset tuotteet olivat sopineet monille, jotka olivat saaneet oireita rasvattomista. Ostin kuohukermaa, sinistä maitoa, turkkilaista jogurttia...ja kappas vaan. Kun kohtuudella noita söi, maha ei sanonut yhtään mitään! Sain maitotuotteet takaisin ruokavaliooni mutta ihmeissäni olen edelleen. Miten tämä voi olla mahdollista?
Kommentit (4)
Nautin hyvällä omallatunnolla niistä rasvaisista maitotuotteista. En tiedä mistä johtuu.
lukenu, että lievästi intoleraktikot ei välttämättä oireile rasvaisemmilla maitotuotteilla. Liittyy just siihen, että laktoosi tulee sen rasvan kanssa paremmin kropan läpi. Ei siis todellakaan ole termistöt hallussa =).
Sama koskee homogenoimattomia tuotteita. Eli niissähän rasvaa ei ole pilkottu niin pieneksi. Näitäkin tuotteita jotkut lievästi intolerantit sietää paremmin.
Selittää myöskin sen, miksei ennen ollut näitä valittavia intolerantteja. No ennen ei myöskään ollu homogenoituja maitotuotteita...jännästi korreloi...
on "aidompia", niitä on käsitelty huomattavasti vähemmän kuin rasvattomia, koska oikeassa maidossa on rasvaa ja jos tuotteesta halutaan rasvaton, edessä on pitkä käsittelyprosessi.
Ei se ole ihmekkään, että elimistösi hylkii tuota teollista räkää jota maidoksikin joskus kutsutaan. Minä en edes suostu syömään mitään rasvattomia tuotteita.
kuiotenkin jotain häikkää sulla on laktoosin tai maitoproteiin imeytymisessä, sillä rasvaiset maitotuotteet kulkevat hitaasti suoliston läpi verrattuna rasvattomiin, jolloin rasvaisen maidon käsittelyaika elimistössä on pitempi ja suolisto selviää tehtävästä, kun taas rasvaton tuote menee nopsaan ruoansulastuskanavan läpi ja elimistö ei ehdi sitä käsitellä.