Sinä joka säästät kauniit vaatteet kotikäyttöön etteivät likaannu päiväkodissa:
Kysymys:
Mihin säästät vaatteita?
Ja toinen kysymys:
Miksi ostat rumia vaatteita?
Meillä ainakin vaatteet ovat käyttötavaraa ja ostetaan uutta (usein kirpparilta) sitten kun tahriintuu liikaa tai jää pieneksi. Eivät ne tuolla kaapissa ilahduta, vaan lasten yllä.
Kommentit (9)
Ei tartte olla rumia, jotkut on vaan vielä nätimpiä ja empä osta kaikkia itse. Saadaan myös lahjaksi tosi paljon ja niitä kertyy aina vähän liikaa. Parhaimpia voi siis siis säästää juhlatilanteisiin, kyläilyyn ja kaupungille. On mukavaa kun kaikki ei ole mainitsemiasi tahraisia ja likaisia. Ja niitähän voi sitten käyttää seuraaville lapsille tai myydä kirpparilla. Mutta kaikkihan tekee niinkuin haluaa....
No meillä "rumat vaatteet" tarkoittaa niitä isojen sisaruksien vanhoja, pois muodista menneitä, pesussa vähän kulahtaneita paitoja ja ehkä polvista hiutuneita housuja. Valmiiksi rumia vaatteita en osta, mutta yllättävästi nuo vaatteet 5 vuodessa muuttuu ennen niin hyvännäköisistä kulahtaneiksi.
poika saa serkkunsa kaikki vanhat vaatteet, joita meillä myös käytetään, vaikkeita niitä nättejä olekaan. Serkku on 7 vuotta vanhempi, joten muotikin muuttuu.
Viikonloppuisin kyläillessä ja muualla liikkuessa tulee aina laitettua ne parhaimmat ja näteimmät. Joten viikolla päiväkotiin jää ne vähemmät kauniit.
nimenomaan ihmisten ilmoilla laitetaan nättiä päälle,joten ei tulisi mieleenkään laittaa päiväkotiin jotain rumempia vaatteita. Samoja vaatteita käytetään päiväkodissa jakotona, juhlavaatteet ovat erikseen.Ostan vaatteita tarjouksesta ja kirppareilta,mutta en koskaan mitään sellaista,josta oma silmäni ei pidä. Perityistä vaatteista laitan rumat ja epäkäytännölliset saman tien eteenpäin.
Usein ovat aika uusia, mutteivät mitenkään erityisen kalliita / Lindex, H&M jne.
Varsinkin nuoremmalla on aika luova vaatemaku. Yhdistelee surutta kesämekkoja leggareiden ja pitkähihaisten trikoopaitojen kanssa. Usein myös bikinit vielä kaiken alla.
mutta kaikkein näteimmät säästän muualle kuin päiväkotiin. Eivät päiväkodissa nimittäin käytä mitään suojia kun syövät ja askartelevat, eli tosi usein on 3-vuotiaalla sen seurauksena tullut pysyviä ruoka- ja maalitahroja :(
Kotona katson että jos tekee jotain sottaista on vaatteet suojattu tai jotkut "ei niin väliä"-vaatteet päällä.
Nätimpiä käytetään esim. kotioloissa, kaupungilla ja kylässä. Juhlavaatteet sitten erikseen.
Hienommat vaatteet on useimmiten saatu lahjaksi ulkomailta. Meillä katoaa päiväkodissa aika paljon tavaraa ja haluan välttää porua vaatteiden katoamisesta.
Ei silti viedä "parhaita" päiväkotiin, koska siellä tuntuu kummasti katoavan tavaraa...
Meillä rumia rytkyjä riittää, sillä lapsemme on tuttavapiirin nuorin ja peritään useammalta taholta kaikki vanhat vaatteet. Käteviä päiväkotiin jne.