"Lenkkiyskä" - tosi kurja vaiva!
Kun olen juoksu-, hiihto- tms. vauhdikkaammalla lenkillä, keuhkoista nousee koko ajan melko sitkeää limaa. Koko lenkki menee yskiessä, ja on tosi ärsyttävää!
Mistä johtuu, ja mikä auttaisi?
Kommentit (7)
Kuulostaa astmalta. Voi olla tietty rasitusastmaa tai vaikka infektioastmaakin, mutta näin talvella voi olla ihan tavallistakin astmaa, joka ärtyy kylmästä ilmasta tms.
Seuraavat auttaa:
- hakeudu keuhkolääkärin luo
- älä ulkoile kovalla pakkasella
- hidasta vauhtia
- jos kuntoilet ulkona, niin käytä ilmanlämmitintä
Itse kuntoilin tänään ja ensi yö vähän jännittää, että miten henki silloin kulkee. Itse liikunnassa ei ollut ongelmaa.
Hengitykseni ei nimittäin vingu, vaan rohisee liman takia. Eikä ole hengenahdistusta.
Hengitykseni ei nimittäin vingu, vaan rohisee liman takia. Eikä ole hengenahdistusta.
ole hengitys koskaan vinkunut eikä minulla ole koskaan ollut varsinaista astmakohtausta. Vaivana oli jo lapsesta asti infektioherkkyys lähinnä ylähengitysteissä ja tuo limaneritys ulkoillessa. Lisäksi etenkin pakkasilla liikkuminen aiheutti verenmakua suussa ja jätti "lenkkiyskän" n. tunnin ajaksi. Pakkasilla myös hengästytti normaalia enemmän.
Onneksi asiantunteva lääkäri osasi diagnosoida astman ja aloitin lääkityksen. Tajusin oikeastaan vasta oireiden parannuttua lääkityksellä, kuinka huonossa jamassa astma oli ollut. Olin kuvitellut vain että oloni on normaali kun en muusta tietänyt :O
Nyt oireeni ovat lähes olemattomat. Kovilla pakkasilla pitää ottaa iisisti mutta muuten kaikki ok.
-2-
Samankaltaiset oireet aiheuttaa myös ns. takaisin virtaus (närästyksen tyyppinen vaiva), joka siis ei tunnu närästyksenä, mutta aiheuttaa juuri kertomasi kaltaista oiretta.
Käypä lääkärillä keskustelemassa.
Itselläni auttaa Somac.Oiret juuri samantyyppisiä,kuin sinulla.
Olin ihan varma, että minulla on astma ja kävin keuhkolääkärillä, joka hyvin tutki ja sevitteli tilannetta. Ei siis ollut astma.
ja pidän sitä normaalina.
Tämä tulee helpoiten jos edellisestä lenkistä on taukoa.
Itselläni närästys on polttavaa tunnetta joka nousee kurkkua myöten, ei limaa.
Nuorena poltin ja silloin kun lopetti tavan ja alkoi harrastamaan liikuntaa niin rään muodostuminen oli jotain ihan naurettavaa.
varsinkin pakkasilla ja silloin kun on siitepölykausi. Mulla se räkä pakkautuu vaan enemmän nenän kautta ulos, ei oo kivaa sekään.
Nyt olen jatkuvalla astmalääkityksellä ja onglema on kadonnut.