Etsitään hyvää kirjoittajaa!
Nyt etsitään siis hyvää kirjoittajaa! Olisitko sinä se? Mielisairas avautuu täydellisesti! Nyt olisi tilaisuus kirjoittaa mielisairaasta ja päästä käsiksi hänen päänsä "koko" sisältöön. Mutta tarvitaan se hyvä kirjoittaja - olisitko sinä siis SE? Minkälaisen "jutun" (tekeleen) tekisit?
Myös esim. filmikässäri, standupcomedykässäri yms olisi kiinnostava.
Kommentit (9)
sinun elämästäsikö pitäisi kässäri tehdä? miksi ajattelet, että juuri sinun elämäsi olisi niin erikoista tai ainutlaatuista, että siitä kannattaisi tehdä kirja, tai käsikirjoitus ja elokuva. Kuka lukisi ja kuka katsoisi, siis ketä kiinnostaisi?
Myös minun elämäni on ollut (on) sellaista mylläkkää, että ihan tästä elokuvan saisi, tai pitäkähkön sarjan. Lajimuoto vaan olisi vapaa, tehdäkö tästä draama vai komiikka vai ehkä tragikomedia olisi paras. Katsoja päättää, itkeekö vai nauraa.
Mä en osaa itse kirjoittaa, mutta jos sä osaisit käyttää mua ja mun tilannettani hyväksesi ja luoda jotain "kivaa" - siis jotain huumoripitoista erittäin vakavasta asiasta, jonkun vakavaa asiaa käsittelevän teoksen - siis ihan mitä vaan SÄ HALUAT JA MIHIN SÄ PYSTYT.
Mitä sä mulle tätä palloa enää takaisin heität! Ota tai jätä, mut älä lässytä tommosia!
Kirjoitan kyllä ihan minkätyyppisen tekstin haluat, kunhan korvaus on kohdallaan. Minkälaisen palkkion voit maksaa? Suunnitteletko siis omakustannetta vai oletko saanut jonkun kustantajan kiinnostumaan tarinastasi?
Minulle on aivan sama, kirjoitan joko tuntityönä tai kertakorvauksena, kunhan se on riittävän suuri.
Laita vain yhteystietoja, pystyn ottamaan hommia vielä tänä keväänä. Toimin free lancerina.
Kirjoitan kyllä ihan minkätyyppisen tekstin haluat, kunhan korvaus on kohdallaan. Minkälaisen palkkion voit maksaa? Suunnitteletko siis omakustannetta vai oletko saanut jonkun kustantajan kiinnostumaan tarinastasi?
Minulle on aivan sama, kirjoitan joko tuntityönä tai kertakorvauksena, kunhan se on riittävän suuri.
Laita vain yhteystietoja, pystyn ottamaan hommia vielä tänä keväänä. Toimin free lancerina.
Jännä muuten että olen tormännyt useampaan ihmiseen joiden mielestä heidän elämänsä on ihan yhtä suurta elokuvaa- vaikka lopulta kysymyksessä on vain pohjaton itsekeskeisyys ja sekavuus. Sekava elämä ei itsessään vielä ole mikään tarina, vaikka se narsistisesti omaa napaa tuijottaen siltä tuntuisi. Siitä on aika matka vielä mihinkään teokseen. Mut oman elämäntarinan kirjoittaminen on toki ihmiselle itselleen teraputtista ja hyödyllistä.
Tässä saa kyllä ihan kirjoittaja tehdä itselleen ne fyrkat mitkä haluu ja mihin pystyy. Ei tämä idiootti mitään itselleen näiltä kirjailijoita ole pyytänyt. Ettekö ollenkaan semmoista huomannut?
Mutta kyllä se on huomattu, että ihmiset HALUU RAHAA, mutta kun SAMPOA tarjotaan, niin sit ne kuitenkin sekä SYLKÄSEE ett RÄKÄSEE rahalle, varsinkin jos se ei tule postiluukusta suoraan eteisen lattialle ja tarttis tehdä jotakin muutakin kun pruksutella jossain olohuoneen soffalla ja olla katsomatta vielä yhtä lapsipornoleffaa olutta juoden ja sipsejä syöden.
Että silviissiin, sanoisin...
Sehän sopii määritelmään!
Mäkun luulin, että se oli jotain White Trashin ja AV-mamman alinta kastia!
että ero mielisairaan ja kirjailijan välillä on hiuksenhieno. Laita jotain musiikkia (esim klassista) soimaan taustalle ja aloita itse