Lue keskustelun säännöt.
Mitä kautta lapsesi on päässyt mainoskuvastoihin malliksi (tai vaikka joku aikuinenkin)
18.01.2013 |
Tyttöni on käynyt yhdessä Tamperelaisessa mallitoimistossa kurssin ja on siellä listoilla, mutta kahteen vuoteen ei ole tullut yhtään keikkaa! Harmittaa kun on menneet rahat hukkaan? Pääseekö vaatemallikuvauksiin jotain muutakin kautta???
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
mutta muuten mainoksiin kaverin kautta.
Tuttu on mainostoimistossa ja itsekin olen, tosin toisessa ja juu, en ole käyttänyt omia lapsiamme oman toimistomme jutuissa, todellakaan, mutta etsinyt just tutun tuttuja. Näissä tilanteissa paikkakunnan mallitoimistoilla ei ole ollut sopivia lapsimalleja tarjolla ja muista kaupungeista ajattaminen on ollut joko asiakkaalle liian kallista tai lapsimalli + perhe ei ole pystynyt olemaan kokonaista päivää tai useampaa, joka kuvauksiin olisi mennyt matkoineen mukana. Niinpä kaverin kautta on kysytty tytärtäni pariin kuvauksiin.
Ja kyseessä ollut oman lapseni kohdalla siis kuvaukset, joihin on haluttu "tavallisia", miellyttävän näköisiä kasvoja lapsista ja aikuisista ja niihin valitettavan harvoin yhtään pienemmät mallitoimistot pystyvät. Varsinkin aikuiset ja varsinkin miehet on usein "kauniita poikia" ja naiset liian valokuvamalleja. Eli kaikki kivannäköiset ja sopusuhtaiset, tavalliset, varsinkin sellaiset perheenäiti/-isä iässä olevat ja sellaiseen rooliin istuvat, ilmoittautukaa mallitoimistojen listoille =D
Isommissa kaupungeissa sitten taas lapsimalleja ja varsinkin nuoria tyttöjä on listoilla niin kauheasti. Ja valitettavan usein myös mallitoimistot eivät päivitä kuvia nettisivuille. Jostain parista kuvasta, ehkä samasta kuvauksesta peräisin vähän eri ilmeellä on tosi vaikea valita mallia. Mielellään saisi olla useita kuvia erityyppisistä keikoista. Ja ikä- sekä kokotiedot ehdottomasti ajantasalla.