Kasvisruokailijat:
kertokaa lempiruokianne/raaka-aineita? Onko kyseinen ruokavalio vaikuttanut kellään ihon hyvinvointiin? Mietin osittaista kasvisruokavaliota (sisältäen maitotuotteet, kananmunan ja kalan). Millaisia vaikutuksia olette huomanneet fyysisessä/henkisessä terveydessä?
Kommentit (10)
Olen ollut ovo-lakto-vege nyt about 20 vuotta, eli ei kauheasti muistikuvia ihon tms. voinnista niiltä teinivuosilta... =) Henkinen terveys on ainakin kohdillaan, kun tiedän, että omalta kohdaltani eläinten riisto on minimaalisempaa, kuin tavis-lihanpuputtajalta. (Ja juu, maitotuotteet ja munat luomua/pientilaa.)
Ikää nyt siis 36, ryppyjä tms. ei ole eikä ylipainoa. Tiedä sitten kuinka paljon ruokavaliolla on tekemistä, paljonko aktiivisella elämäntyylillä.
Lempiraaka-aineitani ovat tällä hetkellä mm. quinoa, avokado/avokadoöljy, chili, tofu, sipuli... Emmä tiedä, niitä on paljon, mitä käytän sitten jonkun aikaa vähän kaikkeen.
Välimeren ruokavaliolla, joka on lähes kala-kasvisruokavalio, kun liha kuuluu vain kuukausittain syötäviin, kalaa sitten viikoittain muutama kerta. Muuten kasviksia, viljoja, siemeniä, pähkinöitä, öljyä, juustoja, viiniä...
On ollut tosi hyviä vaikutuksia. Energisyys on lisääntynyt selvästi, ja mulla iho ja hiukset silminnähden parantuneet. Varmaan paljolti siksi että saa paljon hyvää rasvaaa oliiviöljystä ja kaloista. Tärkein mulle itselleni on kyllä tuo että tuntuu että energiaa on vaikka pienelle kylälle, kun ennen olin aina duunipäivän jälkeen ihan rättiväsynyt ja ajattelin jo että tässä iässä (38) se olisi jo vääjäämätön iän seuraus.
Lempiruokia ovat esim. parsakaali-sipuli-kesäkurpitsa(-tofu) paistettuna pannulla (rypsiöljyä, suolaa).
Tai keitto kaalista, punaisista linsseistä, sipulista, porkkanasta, valkosipulista + rakuuna, soijakastike, suola ja ripaus sokeria.
Tacot papu-tomaattikastikkeella (joka käy myös spagetin kaveriksi), juustoraasteella, kermaviilillä ja vihanneksilla.
Hummus leivän kanssa (purkki kikherneitä tahnaksi + 3 rkl tahinia + valkosipulin kynsi + puolikkaan sitruunan mehu + ~1 tl suolaa).
Falafelit ja kasvispyörykät.
Salaatit, joissa vihannesten lisäksi siemeniä, tai pähkinöitä, tai juustoja. Tai papuja. Kunhan vaan on proteiinia melkein joka ruualla.
Paras tapa mun mielestä käyttää soijarouhetta on laittaa sitä kuivana jugurtin+myslin sekaan. Saa hyvin proteiinia, eikä soijarouheen maku tule esiin, jos se ei ehdi vettyä pitkään.
Lihan terveysvaikutuksista itselleni en tiedä tai muista, kun olen syönyt kasvisruokaa jo yli 15 vuotta. Mutta sen sijaan olen nyt myöhemmin jättänyt pois suomalaiset viljat ja kananmunan ja ne ovat paranteneet mun oloa. Mutta nämä on varmaan niin yksilökohtaisia juttuja, ettei voi suositellakaan.
Noin 30-60 minuuttia vuorokaudessa lyheni uni, kun lihasta ja kalasta luovuin. Virkeys säilyi ennallaan.
Noin 30-60 minuuttia vuorokaudessa lyheni uni, kun lihasta ja kalasta luovuin. Virkeys säilyi ennallaan.
Kävi juuri tuolla tavalla kun luovuin sokerista ja viljoista. Olemme siis yksilöitä, huraa.
..eli syön kasviksia, kalaa ja kaurapuuroa, sekä maitotuotteita. Käytän paljon oliiviöljyä ja syön tofua sekä pähkinöitä, erilaisia kalaruokia useamman kerran viikossa, sekä kananmunia.
Mulla on tukka tuuhentunut eli pitkät hiukset näyttävät taas hyviltä, eli ei mikään hiirenhäntä enää. Olen myös hoikan ja urheilullisen näköinen (liikun myös paljon) ja mikä parasta, olen aina terveenä. Mikään pöpö ei ole purrut enää moneen vuoteen. Tää on ihanaa.
n40
Oon ollut vegaanina kohta 15 vuotta. Olen nyt 30.
Mulla on jotenkin semmoinen muistikuva, että kuukautiskivut olisivat vähentyneet huomattavasti kun lopetin lihansyönnin ja parilta muultakin naiselta olen kuullut samaa? Mut tuosta on niin kauan, että vaikea sanoa, mitkä muutokset johtui oikeasti kasvissyönnistä, mitkä teini-iästä ja aikuistumisesta.
Iho kai on sikäli hyvässä kunnossa, että mua luullaan melkein poikkeuksetta huomattavasti nuoremmaksi, osaksi tää nuorekkuus varmasti johtuu myös hoikkuudesta.
Mulla on myös todella hyvä vastustuskyky, olen tosi harvoin sairaana ja silloinkin kun joku pöpö muhun tarttuu, sairastan yleensä paljon vähemmän aikaa ja lievemmin kuin muut.
En tosin tiedä, onko näitä kahta viimeistä kiittäminen vegaaniruokavaliosta. Kait runsas kasvisten syönti voi vaikuttaa kun saa paljon vitamiineja.
Lempiruoka-aine on varmaan tofu.
Lemppariruokia on lasagne ja sienirisotto. Raaka-aineista tykkään pinaatista, juustoista, sienistä, tomaatista, valkosipulista ja sipulista.
Oma terveydentilani ainakin parani, kun aloin kiinnittämään enemmän huomiota syömisiini. Ohuesta ja huonokuntoisesta hiuskasasta on tullut tuuhea ja paksu. Iho kuivuu nykyisin enemmän mutta luulen, että tähän vaikuttaa enemmän rasvan vähäinen käyttö, koska kasvikset eivät itsessään sisällä rasvaa ja rasvaiset avokadot ja pähkinät ovat liian pienessä osassa ruokavaliotani. Muuten en osaa sanoa muutoksia ihoni kunnossa, sillä olin kasvissyönnin alkaessa aneeminen teini. Siihen lähtökohtaan nähden voin kyllä paljon paremmin. Ainoa mikä harmittaa on se, että hemoglobiinini on 124, enkä siksi saa luovuttaa verta. Tosin en tiedä mikä hemoglobiinini olisi, jos söisin lihaa. sillä sinä aikana, kun minulta on sitä mitattu, niin se on aina ollut vähän alhaisempi. Rautakuurin otan noin kerran vuodessa nestemäisenä ja lisäksi syön D-vitamiinia 25 mikrogrammaa päivässä vuoden ympäri, sillä en käytä tarpeeksi maitotuotteita, jotta saisin turvattua saannin luonnollisesti.
Henkisesti voin nyt paremmin, sillä minulla oli jo lapsena ristiriitainen suhtautuminen lihansyömiseen ja nyt voin syödä vapaammin. En koe ruokavaliota ollenkaan rajoittavaksi sillä saan syödä edellen lemppariruokiani. Ruokavalioni on myös vaikuttanut positiivisesti läheisiini, sillä minun takiani mieheni perheen pöytään päätyi salaatti ja omat vanhempani joutuivat opettelemaan syömään myös kasviksia.
Haastavinta on ollut lähinnä uusien proteiinin lähteiden opetteleminen ja, ettei ole sellaisia pikaruokia. Ruuanlaitosta on pakko olla ainakin vähäsen kiinnostunut, mikä ainakaan minulle ei ole ollut vaikeaa.
yritän etsiä ja nostaa sulle sen vanhan ketjun: suosikkikasvisruokaohjeesi tjs. tai nostakaa joku muu jos muistatte sen ketjun.
että mie oon ihan sekopää, mutta helvetin onnellinen. :)