Onko kenelläkään MALM sängyssä runkopatjaa?
Olemme ostamassa 160cm leveää MALMia ja ajattelimme laittaa siihen nykyiset runkopatjamme. Leveyden ja runkopatjojen korkeuden puolesta sopivat MALMiin hyvin, mutta ongelma on, tarvitaanko sälepohjaa? Ja jos tarvitaan, niin mikä ajaa tässä asiansa?
Kommentit (3)
siis jos jättää runkopatjaan omat jalat, niin sälepohjaa ei tarvitse, mutta jos ei jätä, niin tarvitsee?
ja en siis halua jättää runkopatjojen omia jalkoja paikoilleen.
-ap
Eli kuinka tukevasti runkopatja sinne Malm-runkoon istuu. Jos Malm-rungossa on n 10 cm ympäriinsä sitä listaa, jonka päälle patja tulee, niin sitten varmaan ok ilman sälepohjaa.
Jos vähemmän, niin sitten laittaisin ainakin yhden poikittaisen pinnan kantamaan kuormaa (patja ja nukkuja). Kannattaa muistaa, että runkopatja on painavampi kuin tavallinen joustinpatja, joten kovin heppoinen rakennelma ei kyllä kestä.
http://www.meidanperhe.fi/keskustelut/alue/2/viestiketju/813542/ikean_m…