Salaattia, salaattia, salaattia
Paljasta lempisalaattisi. Ideoita erilaisiin salaatteihin kaivataan. Ihan lisukkeeksi tavan ruoan seuraksi...mikseipä välillä ihan ateriaksi asti.
Alkaa jo tympimään perus kurkku-tomaatti-paprika-lehtisalaattiversiot (välillä rae-, mozzarella- tai salaattijuustolla sekä tonnikala, kinkku ja kanalisukkeella)
Siis kaikkea perussettiä on tullut jo kokeiltua, mutta välillä olisi kiva vaan syödä jotain ihan muuta ja vieläpä niin, että se sopisi jonkun arkiruoan kaveriksi.
Kommentit (13)
Krutonkeja, fetaa, lohta (joko graavilohi tai savustettu), kananmunaa, vuohenjuustoa, erilaisia lihoja, ananasta, omenaa (toimii salaatissa yllättävän hyvin), avokadoa, auringonkukan siemeniä, pähkinöitä jne.
vielä oliiveja, katkarapuja ja kylmäsavulohta. Tai kanaa ja maissia, kastikkeena kermaviiliseos joko tillistä tai currysta.
Siinäkin tietysti tuli se sana "vihersalaatti", mutta minusta salaatti ei ole raikasta ilman jäävuorisalaattia ja kurkkua.
Friseesalaattia ja rucolaa pyöritellään pestossa ja päälle grillattua kanaa ja vuohenjuustoa.
Aivan järkyttävän hyvää oli ja nyt 4 h myöhemmin on edelleen ihan kylläinen olo, ei nälkä paina.
vaikka kaali-porkkana-omena(-ananas)
Raastettu porkkana - ananas salaatti nams
Porkkanaraastetta, pieni purkillinen ananaspaloja liemineen + rusinoita. Parasta makaronilaatikon kanssa.
vaikka kaali-porkkana-omena(-ananas)
useimmiten siitä, mitä jääkaapista sattuu löytymään. sekoittelen näitä keskenään, mutta voin yrittää tehdä parhaat kombot sulle. kaikissa pohjana salaatti/salaatteja(+kurkku)
mozzarella:
miniluumutomaatteja
mozzarellaa (9% belleza)
rucolaa
suolapähkinöitä
(pestoa)
brie:
rucolaa
brie-juustoa
päärynää/omenaa/mangoa
paahdettuja pinjansiemeniä
caecar:
krutonkeja
parmesania
kalatonta caecar-kastiketta
paprikaa/porkkanaa
halloumi:
paistettua halloumia
jotain hedelmää (esim. rypäle)
pinjansiemeniä
nää siis pääruokana, mutta vähentämällä juustoa voisi tehdä lisukesalaattinakin
Jo näistä vastauksista, nuo ruokaisat salaatit on kyllä helppoja tehdä ja melkein mistä tahansa "sotkusta" saa hyvää. Eli juurikin kaikkia ihania lihoja, juustoja yms. sekoittamalla vihersalaatin sekaan saa monipuolisia ja ihania salaatteja.
Oikeastaan varmaan kaipaan vinkkejä ja ideoita ihan perussalaatteihin, koska en useinkaan syö perunaa tai riitä, niin niiden tilalla olisi kiva syödä jokin salaatti. En oikein pidä ajatuksesta että liharuoan kanssa olisi esim.tonnikalasalaatti tai katkarapuja vaikka niistä pidänkin ja ne tuovat vaihtelua perussalaatteihin.
Siinähän se lisuke sitten onkin.
Tai laita se tarjolla oleva liha siihen salaattiin.
Mä laitan joskus pihvitkin palasiksi ja salaatin sekaan, hyvää tulee.
Sama ongelma, mitä lisäkesalaatiksi...
Omat suosikit:
- valkokaali-ananas
- porkkanaraaste-appelsiini/klementiini
- punakaali-puolukka
- punakaali-klementiini
Niihin parjattuihin vihersalaatteihin sopii muuten kivasti vesimeloni.
Raastettu porkkana - ananas salaatti nams
Porkkanaraastetta, pieni purkillinen ananaspaloja liemineen + rusinoita. Parasta makaronilaatikon kanssa.
Yöök! Mieluummin näkisin nälkää kun söisin tuollaista kuraa! Hedelmät ja muut "salaattiainekset" pitää ehdottomasti pitää erillään! En tajua miten ihmiset voi laittaa esim viinirypäleitä tavalliseen vihersalaattiin :P
Jonkun kalan tai pihvin kanssa sitten vaan ihan vihreitä salaatteja erilaisia oliiviöljy-sitruunakastikkeella, mutta ei se muuta kaipaa. Sitten on yleensä jotain lämmintä kasvislisäkettä myös tai alkuruokaa joka on kasvisruoka.
Sitten toisaalta syön lähes joka päivä toisena ateriana ateriasalaatin. Ne on sellaisia joihin tulee jotain ruokaisaa kuten juustoja tai lihaa tai kalaa tai munaa tai papuja. Näitä mulla on iso valikoima mitä erilaisia teen.