Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko kenenkään taaperoikäisellä astmaa? Miten se on todettu ja millä hoidatte sitä?

Vierailija
05.12.2005 |

Terveyskeskuksen nuori pilipalilääkäri ei tiennyt asiasta mitään. Pitää viedä lapsi erikoislääkärille.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
05.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

otapas haulla astmalasten äidit..

Vierailija
2/5 |
05.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

kai diagnosoidaan aika kirjavalla käytännöllä nykyään.Meillä esikoinen sai diagnoosin,kun 3. kertaa käytii tk:ssa spiralla.Se kai se on virallinen kriteeri.Kuopus sai diagnoosin samalla tavalla,tosin lääkkeet olivat olleet jo kotikäytössä ennen sitä.Ilman diagnoosia ei välttämättä saa lääkkeitä,eikä ainikaan Kelan korvausta niihin-hoitotuesta nyt puhumattakaan!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
05.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän tytölle tuli ensimmäinen keuhkoputkentuledus Elokuussa hänen ollessa 9kk. Siitä samaa jatkui läpi koko talven. Vappuna oli viimeinen keuhkoputkentulehdus. Kesä oireeton ja sama jatkui syksyllä. YUski lähes aina ja oksenteli limaa usein. Syksyllä aloitettiin asmtalääkkeet mitkä toikin helpoituksen. Talvella pidettiin lääkkeen tauolla ja tehtiin juoksutesti. Juoksutestin alussa ei kuulunut mitään mutta joustua kuului selkeä rohina eli saimme virallisen astmadiagnoosin. Meillä lisäksi kiusana laryngiitit eli on aika vaikea astma hoidokki. Käymme aina yksityisesti lastenlääkärillä jota suosittelen muillekkin TK-tunareiden sijaan!

Vierailija
4/5 |
05.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitä hoidetaan kuten lekuri sopivaksi kattoo.

Vierailija
5/5 |
05.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Neljännellä kerralla ei oiken mikään auttanut, jonka jälkeen poika joutui sairaalaan ikää silloin 7kk. Senkään jälkeen ei vielä kukaan mitään epäillyt. Vasta toisen sairaalareissun jälkeen alettiin tutkia allergioita ja astmaa. Nämä tutkimukset alko pojan olessa 1v6kk. Varma diagnoosi saatiin vasta 3-vuotiaana, ja samalla jatkuva lääkitys.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kuusi kolme