Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Muistakaa laittaa tuikkujen tyhjät metallikuoret metallinkeräykseen. Myös laatikkojen foliovuuat.

Vierailija
17.12.2012 |

Metallia voi kierrättää lähes ikuisesti, kunhan se ei vain päädy kaatopaikoille.



Metallinkeräykseen



saa laittaa:



säilykepurkit

lasipurkkien metallikannet

tuikku- ja roihukynttiöiden metallikuoret (poista talijäämät)

rikkinäiset tölkit (pantittomat ja pantilliset kauppaan)

alumiinifoliot ja -vuoat

jogurttipurkkien kannet (alumiinia!)

ruuvit, naulat ja mutterit

täysin tyhjät aerosolipullot (mm. deodoranttipullot)

täysin tyhjät maalipurkit

metallinen ämpäri.

ei saa laittaa:



biojätettä

kartonkia

lasia

muovia

ongelmajätettä

paperia (säilykepurkissa olevat paperit eivät haittaa!)

ns. kaatopaikkajätettä

kahvipakkauksia (sisältää myös muovia, ei sovi metalliin)

Muista!



Aerosolipullojen pitää olla täysin tyhjät: ota pullosta kaasut pois ja tarkista ettei helsky sisällä (heiluta yms.).

Maalia sisältävät maalipurkit on ongelmajätettä. Täysin tyhjät purkit voi laittaa kierrätykseen.

Säilykepurkeista ei tarvitse repiä papereita irti. Ne irtoavat kierrätyksessä.

Vie ehjät juomatölkit kauppaan (myös pantittomat). Rikkinäiset metallinkeräykseen.

Vinkki



Kerää pienet metallitavarat (esim. naula, pullonkorkki yms.) säilykepurkkiin ja laita pinnalle käytetty alumiinifolio. Sen päälle laitat vielä säilykepurkin kannen. Hyötynä tässä on se, että kaikki menee varmasti kierrätykseen. Jokaisella alueella on hieman erilaisempi käsittely ja näin myös alumiinifolio menee kierrätykseen, vaikka jäteyhtiön sivuilla voi lukea, että se kuuluisi sekajätteisiin.

Kun poistat tuikkukynttiöistä talijäämät, käytä ne hyväksi roihukynttiöissä (laitat roihun sydämen ympärille ennen sytytystä). Jos et polta roihuja, kysele tekeekö kukaan kynttilöitä tai tee itse kynttiöitä talijäämistä.

( Lähde: http://kierratys.suntuubi.com/?cat=10 )



Oma huomio vielä, että jos tuikku on palanut huonosti niin tyhjään sen esim. lasipurkissa olevaan kynttilään tai muuhun kynttilään josta se ei heti valuisi pois ja joka saa siitä lisäikää. Samoin saatan lisätä talia puoliksi poltettuihin tuikkuihin.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
17.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiva, kun jaksat nähdä noin paljon vaivaa. Mä en jaksa. Kyllä se metalli riittää vielä sen n. 60 vuotta, jonka mä täällä tallustan. Sen jälkeen - evvk.

Vierailija
2/7 |
17.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on lapsi ja jotka saavat ehkä vielä lapsia joten kyllä, jaksaa kiinnostaa. Eikä siitä juuri vaivaa ole kun on jaksanut katosa niille omat paikat (meillä toimii kaapissa loistavasti Ikean kapeat ja kokeat lajitteluastiat 9,99e/3kpl) .



Kauppareissulla otan kierrätettävät mukaan ja vien keräykseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
17.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ikinä voisi laittaa metallia tavalliseen roskikseen. Meidän paikkakunnalla myös pitää lajitella erikseen bio- ja energiajäte. Ja tietysti sitten lasit ja paperit jne. erilliseen keräykseen.

Vierailija
4/7 |
17.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mitään tuikkuja kaapimaan tms. Mulle riittää se, että pääasiassa lajittelen biojätteet, metalli- ja lasipurkit, pahvit, paperit jne. Monet laittavat KAIKEN roskiin, eivät siis kierrätä mitään, ja se on mielestäni paljon suurempi ongelma kuin muutaman tuikun kuoret tai satunnaiset foliot.

Vierailija
5/7 |
17.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä en tiennyt että tuikkokoteloitakin voi kierrättää!! Mutta joo, tietenkin voi.



Mulla tulee niitä paljon, syksyllä ostin 200 tuikun säkin ja viimesiä sieltä jo viedään. Aika hyvin ne kyllä palaa loppuun asti, mutta usein mäkin laitan tuikunjämät johonkin toiseen kynttilään. Nytkin palaa lasipurkissa punainen Ikean kynttilä lasipurkissa ja siinä on hauska valkoinen kuvio kun laitoin loppuun palaneen pilarikynttilän jämät siihen palamaan.

Vierailija
6/7 |
17.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jyväskylässä on menossa tuikkujahti jossa koululaiset keräävät tuikkuhylsyjä. Viime vuonna oli sama juttu ja se määrä oli ihan järjetön mitä niitä kerättiin, olikohan jotain 300 000. Monikohan niistä metallikuorista olis muuten löytänyt metallikierrätykseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
17.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

En jaksa pelata noiden jätteiden kanssa. Enkä varsinkaan lähteä kiikuttamaan niitä jonnekin kierrätyspisteisiin.



Pullot vien markettiin ja paperit paperinkeräykseen. Muuten en jaksa olla kiinnostunut, liikaa vaivaa.



Ehkä sitten, jos meillä on joskus lapsi, voisi alkaa kiinnostamaan. Nyt ihan sama.



T. 2

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yhdeksän seitsemän