Mitä järkeä on asua elementtikerrostalossa jonka elinkaari
on keskimäärin murto-osa jugend-talon elinkaaresta, ts. (esim. 1960-80-luvuilla rakennetut) elementtitalot ovat useimmiten purkukamaa muutamassa vuosikymmenessä tai viimeistään jo alle 100 vuoden iässä, kun taas jugend-talot porskuttavat ilman ongelmia ja hyvin ylläpidettyinä vähintään satoja vuosia, koska niissä on todella vankat, paikallaan muuratut ja monta kertaa paksummat seinät ym.. Siksi ne myös ovat monta kertaa arvokkaampia, ei siis pelkästään sijaintinsa takia kuten moni ajattelee.
Elementtikerrostalohuoneiston ostaminen on siis talon lyhyestä elinkaaresta johtuen usein erittäin typerää rahan polttamista kun taas jugend-talon huoneistot kasvattavat arvoaan koska talo tulee pysymään pystyssä sen min. muutama sata vuotta - tai pidempään.
Suosittelen siis kaikille kerrostaloon haluaville jugend-kämpän ostamista ja siis neliöistä tinkimistä (jollette ole erityisen vauraita), jollette halua polttaa rahojanne taivaan tuuliin.
Erityisesti suosittelen ostamaan jugend-kämpän Helsingin kantakaupungista, koska jatkossa täällä arvot nousevat kun muualla Suomessa ne laskevat ja jollain aikavälillä nollaantuvat, koska muualta kuin pk-seudulta tulevat katoamaan aikaa myöten kutakuinkin kaikki työpaikat ja palvelut, lukuun ottamatta ehkä maisemia elävöittävää kaivosteollisuutta ;)
Typeryyden huippu on siis se, että asuu elementtikerrostalossa jossain kaukana Kehä Kolmosen ulkopuolella.
Kukaan tuskin on eri mieltä kanssani vaikka asiaa onkin ehkä vaikea myöntää jos asuu elementtikerrostalossa - ja varsinkin jos asuu elementtikerrostalossa Kehä Kolmosen ulkopuolella.
Kommentit (14)
Onneksi en omista asuntoani elementtikerrostalossa kehä kolmosen sisäpuolella. En edes ajattele rahaa juuri koskaan. Tai arvon nousuja, laskuja tai ylipäänsä tavaroita ja omaisuutta. Minä elän.
jugendtalossa, jonka hinta oli sama kuin meiän elementtitalossa 5 huonetta. Mustakin toi jugend-talo on kauniimpi, kivemmalla paikalla jne, mutta meidän 5-henkinen perhe ei vain mahdu yksiöön eikä muutenkaan hissitön tila vilkkaan tien vieressä talossa, jossa ei ole esim. vaunuvarastoa ja narkkarit mölyää vieressä, houkuttele. Sinkkuna sitten olis pikkasen eri fiilikset.
Eli siksi elementtitalossa lähiössä, missä lapsilla kiva reviiri ja tilaa yli 100 neliötä. Varmana totta tuo juttusi, mutta me nyt asumme tässä noin 15 vuotta, kun lapset asuvat kotona, sitten ehkä muutamme jugend-taloon. Kai ap ymmärrät, etteivät kaikki kuitenkaan voi asua jugend-taloissa:D
Joo, korvataan kaikki elementtitalot pikapikaa Jugendilla, niin ollaan kaikki tosi tyytyväisiä!
Että kaikki joukolla asumaan pääkaupunkiseudulle jugend-taloihin, mietis vielä hetki :)
minkäs värisen pillerin oot tänään unohtanut ottaa?
joka asuu elementtikerrostalossa kehä kolmosen up
jugend-taloihin?? Jos kaikki haluis niihin, niin eikös hinnat nousisi moninkertaisiksi nykyisistä? Käsittääkseni perheasunnot jugend-asunnoissa huitelevat millin luokassa.
Tämä on meillä ainakin syy, miksi emme asu jugend-talossa. Tiedä sitten muiden syistä.
Jos aion asua tässä asunnossa ehkä 10 tai max 20 vuotta niin miksi pitäisi kiinnostaa onko se olemassa vielä 300 vuoden päästä?
siellä kanta-kaupungin melskeessä kun voisitte asua kolmikerroksisessa omakotitalossa, meren rannalla Westendissä. Siis miksi. Ei voi ymmärtää.
minkäs värisen pillerin oot tänään unohtanut ottaa?
jotenkin tästä kommentista voi päätellä että kommentoija on wt joka asuu elementtikerrostalossa kehä kolmosen up
wt ei omista mitään, joten ihan yks hailee. wt on vuokralainen.
Onneksi en omista asuntoani elementtikerrostalossa kehä kolmosen sisäpuolella. En edes ajattele rahaa juuri koskaan. Tai arvon nousuja, laskuja tai ylipäänsä tavaroita ja omaisuutta. Minä elän.
...arvon kehittymistä ollenkaan. Oikeasti, se on tosi hienoa ja arvostettavaa. Toi kannattaa pitää. Eli jatka samaan malliin.
joka ei meinaa mennä hintapyynnöllä kaupaksi. On muuttamassa Siuntioon tai kauemmaksi vuokralle heti kun saa myytyä, tai postumassa maasta.
sellasissa hökkelikylissä, missä ei oo ees vesivessaa:o. Siis mitä järkee. Sit siinä ohjelmassa kerrottiin, et kun tulee joku tulva tai myrsky, niin hökkeli hajoaa. Siis miks jengi asuu tällasissa? Ei tollasil oo varmaan mitään arvoo muutaman vuoden kuluttuu, kun myrskyt lisääntyy ja kaikkee. Miksei ne asu jugend-taloissa?
Itse olen pitkälti samaa mieltä ap:n kanssa, mutta ymmärrän myös sen etteivät kaikki voi valita Jugendia kodikseen.
Meidän 110-vuotias kivitalosta ostettu kaksiomme maksaa saman verran kuin 70-luvulla rakennettu neliö esikaupunkialueelta. Ja tämä siis Kehäkolmosen ulkopuolella.
Vapaaehtoisesti lapsettomana DINK-pariskuntana voimme nauttia laadukkaasta asumisesta kaupungin keskustassa, toista se on lapiseperhe-elämää viettävillä ystävillämme.
minkäs värisen pillerin oot tänään unohtanut ottaa?