Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko Xenian blogi "pyhä"?

Vierailija
02.12.2012 |

Täällä oli ketju Xenian täysin sopimattomista vaatteista Dubaissa, nyt se on poistettu. Eikö itse itseääm julkisuuteen tyrkyttävän ihmisen julkista blogia tai siinä esiintyviä asioita saa nostaa keskustelunaiheeksi?

Kommentit (43)

Vierailija
1/43 |
02.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tienaa varmasti huimia mainostuloja bloginsa kautta, samoin saa proviikkaa jos joku tilaa noiden Nellykollaasien ym kautta jotain. Monet suositut bloggaajat on tänä vuonna lopettaneet ansiotyönsä ja ostavat joka kuukausi uuden merkkilaukun tms. Joten tuskin niillä kaikille on perintö tai lottovoitto napsahtanut :D



Jos että halua olla tukemassa tuota järjetöntä törsäämistä niin ei kannata tilata mitään noiden mainoslinkkien kautta, koska siitä niitä tuloja bloggaajille kertyy.

Vierailija
2/43 |
07.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

hyvin vastattu negatiivisiin kommentteihin

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/43 |
07.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pakko myöntää, että Xenian rahan käyttö Dubaissa ylitti kaikki tähän astiset shoppailut hinnallaan. Hyvin vaikea uskoa että suomalaista muotibloggaajaa lahjottaisiin Chanellin tuolleilla, eiköhän ne mene kaupaksi muutenkin... Vaikea uskoa että tuollaisella hömppä blogilla pääsisi sellaisiin tuloihin että tuon hintaluokan ostoksiin ja matkoihin olisi varaa. Varsinkin kun viime vuoden tulot eivät ainakaan olleet sitä luokkaa!

Vierailija
4/43 |
08.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tyhmäähän se on esitellä monen tonnin ostokset koko kansalle kun tietää mitä jauhantaa saa. Olen aina ollut sitä mieltä että parempi pitää matalaa profiilia jos nyt sattuu jotain liian kallista omistamaan. Ihan hyvä blogi olisi ilman ainaista laukun kanssa poseerausta.

Vierailija
5/43 |
04.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei hyvä luoja mitä paskajauhantaa täällä vaihteeks tapahtuu. Te vitun vauvapalstailijat oottekin niin paljon parempia ihmisiä kun käytätte päivänne tietokoneet sauhuten näille palstoille kirjoitellen.. Ymmärtäkää, kenenkään teidän persettä ei pitäis kutista se et mitä bloggaaja tekee tienauksillaan. Ja bloggaaja sattuu myös olemaan ihminen, tuikin tavallinen ihminen joka elää elämäänsä kuten mekin OMAAMME. Tai te ette, teitä kiinnostaa palstat ja paskanjauhanta enemmän kuin mikää muu. Ja tää vika juttu, ei saatana, Chanel yhteistyössä suomalaisen bloggarin kanssa? Hirviömammat vois jättää nää jutut ihan toiselle planeetalleen. Luulee että sormia napauttamalla täällä jaellaan bloggareille CHANELIN FLAP BAGGEJA yhteistyön kunniaksi. Halojata. En ymmärrä miksi Xenia tuntuu olevan nykypäivänä niin iso palstojen keskusteluaihe? Selittäkää mulle MIKSI HALUATTE ANTAA KUVAN ETTÄ XENIA ON KAMALA IHMINEN? En kaipaa mitään mutinaa vaan saatana faktoja pöytään. Nää bloggarit, etenkään Xenia ei oo tehnyt mielestäni mitään vääriä liikkeitä, vääriä valintoja vaan hän elää elämäänsä, nauttii siitä. Jos te mammat haluatte vauva kainalossa kuluttaa perseenne ja penkkinne puhumassa paskaa ihmisistä joita ette tunne ja avaudetta heistä siksi että he ostavat merkkilaukkuja. Ootte vaan kateellisia, turha väittää vastaan. Katkeruus on niin läpinäkyvää jo tässä vaiheessa että huhhuh.

Vierailija
6/43 |
04.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

JA bloggarit on niin saatanan tyrkkyjä kun kirjoittelevat nettiin haluamiin palasia elämästään ja arjestaan? Halotaja taas. Kukaan bloggari ei oo tyrkky, he tuottavat haluamansa sisällön kuten tahtovat. En ymmärrä, tyrkky.. Sama asia kun minä ostan vaikka nyt Louis Vuittonin, laitan sen asukuvaan blogiin ja lopulta ESITTELEN että ostin tämän täältä pläpläplä. Oks se sit jotain tyrkyttämistä, ei helvetti :D

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/43 |
05.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

*haukotus*

Vierailija
8/43 |
08.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostoksistaan Eu:n ulkopuolelta?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/43 |
09.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei riitä tarpeeksi asiakkaita siihen että Xenian kaltainen bloggari voisi tienata mainossoppareilla rahat tälläiseen elämäntyyliin. Ja hän ei ole ainoa joka mainostaa niiden puljujen retkuja joten tuskinpa niistä tonneja kilahtaa tilille kuukausittain. Edellisen verotuksen tonneissa taisi olla hänen asianajofirmassa tehdyt työtunnit, töitä hänellä riitti siellä aika paljon mutta veikkaanpa että tulot putoaa nyt. Sellaisilla tienesteillä mistä täällä kuvitellaan hankitaan vaikka oma kämppä Helsingin keskustasta. Kyllä pankki antaa lainaa tulevalle asianajajalle joka tienaa tuhansia kuussa jo opiskeluaikoina. Asuntolainan lisäksi kymppitonnien tuloilla pystyisi hankkimaan vielä merkkilaukkuja. matkustelemaan ja juhlimaan kun ei tarvitse kenestäkään muusta huolehtia kuin itsestään. Xenia shoppaa kuitenkin vaan semikalliita asusteita joten veikkaan että kyse on joko kulutusluotoista tai sitten hän repii rahat sieltä minne auringonvalo ei paista. Itse tienaan yli 40 000 vuodessa mikä on todella hyvä palkka suomalaiselle naiselle ja Xenian ostostouhut tuntuvat oudoilta tästä näkökulmasta katsoen.

Vierailija
10/43 |
09.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Että etenkin nuorten naisten velkaongelmat tulevat kasvamaan. ..



Aiheesta toiseen, mihin ihminen tarvitsee tai miksi haluaa kymppitonnien edestä laukkuja? Jotenkin sairasta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/43 |
09.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitäisi haastaa kaikki merkkilaukkuja ym kallista ostavat bloggaajat vaikkapa Unicefin Pehmeän paketin hankintaan - ihan omantuntonsa mukaan. Jos raaskisivat edes pari tuhkarokkorokotusta tai malariaverkkoa antaa hätää kärsiville lapsille.



Minäkin aion osallistua, vaikka olen pienituloinen enkä bloggaa enkä omista ainuttakaan merkkilaukkua ; )

Vierailija
12/43 |
05.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

noituu taas?



Mun arvaus vetää enemmän Nataan kirjoitustyylin perusteella.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/43 |
05.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä blogeja saa arvostella, sehän on kaikille hyödyksi: lukijat saavat hyviä vinkkejä uusista blogeista ja kirjoittajat pystyvät kehittämään blogejaan.

Lopetin Xenian blogin lukemisen siinä vaiheessa, kun kulutusjuhlat alkoivat omaan silmääni riistäytyä käsistä. Tyyli on mielestäni sitä, että osaa yhdistellä vaatekaapin sisältöä taidokkaasti ilman että koko ajan pitää haalia uusia vaatteita/kenkiä/asusteita.

Vierailija
14/43 |
02.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ai oliko täällä keskustelua xenin Dubain ostoksista? Meni ihan ohi! Tällaista perheenäitiä ihmetyttää, että miten opiskelijalla on varaa ostaa kolme chanelin laukkua kuukauden sisällä?

En ymmärrä, miten niin monet jaksavat valittaa ja ihmetellä näiden suosittujen bloggaajien rahankäyttöä. Koittakaahan ymmätää, että luettujen blogien kirjoittajat saavat mainoksista rutkasti rahaa. Tutun tuttuni pitää erästä suosittua blogia, ja tuloja hänelle kertyy siitä viiden tonnin luokkaa kuussa. Mitä väliä sillä siis on, että xenia on vasta parikymppinen tai opiskelee samalla, kun pitää blogia? Se on hänen leipätyönsä, eikä se meille kuulu, mihin hän siitä saadut rahat päättää käyttää. Jos hän haluaa ostaa monta tyylitöntä laukkua kuussa, niin antaa mennä vaan!

kun myy ne eteenpäin. jotkut teinit ostavat vaan kun tietävät ne ovat HÄNEN vanhoja vaatteitaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/43 |
02.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uskon, että Chanelitkin ovat osa tätä työtään. Mä ainakin mietin Chanel laukun ostamista joskus tulevaisuudessa. Ennen blogin lukemista en olis kuuna päivänä ajtellut ostavani monen tonnin kassia :D

Vierailija
16/43 |
02.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

GoreTexit?

Vierailija
17/43 |
02.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

"pappa betalar" tms. (saadut perinnöt/sijoitukset jne



Sinänsä aika naivia esitellä kaikkea ja selitellä, ettei mielellään puhu hinnoista kun kaikki on kuitenkin suunnilleen tiedossa (jos esittelee laukun merkkiä ja mallia myöten).. Mutta nuorihan on tyttökin vielä

Vierailija
18/43 |
02.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä julkisista blogeista pitää saada keskustella. En tosin tiedä poistetun ketjun laatua - kunnianloukkauksiin ei tietenkään saa mennä.

Vierailija
19/43 |
02.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Verotietojen mukaan Xenia tienasi n. 30 000 euroa. Todella hyvin opiskelijalle, mutta ei tuollaisella summalla ylläpidetä tuollaista elintasoa: monen tonnin laukkuja, asunto Helsingin keskustassa, matkoja, jatkuvaa ulkona syömistä, shoppailua. Osa on toki sponssattuja, mutta silti... Poikaystäväkin on opiskelija, joten ei hänelläkään ainakaan teoriassa pitäisi olla kummoisia tuloja. Jostain muualta täytyy tulla rahaa, esim. joku muu maksaa vuokrat, sähköt ja muun elämisen, ja Xenia käyttää tuon 30 000 euroa vain ja ainoastaan itseensä. Mitenkään muuten tuo yhtälö ei voi toimia.

Vierailija
20/43 |
02.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

viime vuoden verotietojen mukaan tienestit olivat tosiaan "vain" 30000. Tänä vuonna ne voivat kuitenkin olla aivan eri luokkaa. Lisäksi bloggaajat eivät pääsääntöisesti ilmoita verottajalle saamiaan lahjakortteja, joita varmasti tulee keskimäärin parin sadan euron edestä kuukaudessa (shopbop, nelly, spartoo...).



Ja mistä tosiaan voi tietää, vaikka tytölle olisi napsahtanut tänä vuonna joku isompi perintö tai jotain muuta vastaavaa. Tuo kulutus lähti kuitenkin nykyiselle mallilla vasta tämän vuoden puolella. Vuosi sitten oli vielä huomattavasti kesympää.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän neljä yksi