Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Vieläkö uskaltaa syödä vuosi sitten pakastettuja joululaatikoita?
28.11.2012 |
Pakastin siis viime jouluna lanttu- ja porkkanalaatikkoa, kun sitä sosetta oli niin jumalattomasti. Oli tarkoitus syödä ne loppiaisena, mutta olimmekin koko perhe silloin mahataudissa. Laatikot odottavat edelleen syöjäänsä. Uskaltaisko viikonloppuna vielä syödä niitä?
Kommentit (3)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Tuontyyppistä ruokaa ei kannata kovin pitkään pakkasessa säilöä, puolen vuoden päästä alkaa olla jo ainakin maussa häikkää. Tuskin ne nyt sanan varsinaisessa merkityksessä pilaantuneita ovat (niin, että tulisi isompia seuraamuksia), joten periaatteessa voitte kokeilla. Itse kyllä heittäisin harmitellen pois.
Alue: Aihe vapaa
mutta maku voi olla vähän kärsinyt. Jos laatikoiden tekemisessä on käytetty voita tai kermaa, niin sen maku ei ole välttämättä enää parhaimmillaan.
Mutta kyllä niitä hyvin uskaltaa syödä.