Lue keskustelun säännöt.
Ei joulupukkia
28.11.2012 |
Onko täällä perheitä, joissa ei uskota joulupukkiin? Tarkoitan siis perheitä, joissa lapsille kerrotaan pienestä pitäen joululahjojen tulevan vanhemmilta, sukulaisilta ja ystäviltä, eikä joulupukilta?
Kommentit (3)
Eipä tarvita pukkia meille. Täälle pienimmälle kahdeksannelle lapselle halutaan kertoa ihan oikeaa Joulun sanomaa. Ollaan oltu ihan massan mukana kulkijoita. Muut lapset nyt isoja ja sanovat hekin, että oli kauheaa kun pukki tuli joulurauhaa kotiin rikkomaan. Lahjoja lapsi saa ninkuin muutkin, mutta turha hömppä pois. Joulupukkistä kerrotaan satuolentona+tontuista.
Oppia ikä kaikki!
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Musta on hyvä että lapset oppivat arvostamaan lahjoja ja kiittämään niiden oikeita antajia heti pienenä eivätkä usko että on olemassa joku myyttinen joulupukki jolta voi saada kaikki lahjat mitä ikinä toivoo eikä tarvitse edes kiittää.