Yli piiitkät kierrot..
Tietäisikö joku että mitä voisi tehdä pitkille kierroille?..viimeksi oli kierto 52pv ja nyt on menossa jo 45pv viime menkoista.
Vai voisiko se johtua kun lopetin pillerit elokuussa ettei ne olekaan vielä tasoittuneet. toisaalta aloin niitä nuorempana alun pitäen syömäänkin epäsäännöllisiin kuukautiskiertoihin.
Miten yleistä on tämmöinen epäsäännöllinen kierto pillerien jälkeen? Onkohan kukaan tullut raskaaksi ekoilla kuukausilla? Mitenköhän nopeasti voisi edes ajatella että tulisi plussa tulos? Vai onkohan sitä vaan odoteltava parikin vuotta ennen kuin nappaa kuten olen kuullut.. Olen ihan " vihreä" näissä asioissa kuten huomaatte.
Kommentit (7)
Ootteko vilkaisseet pitkisten pinoa, siellä meitä kohtalotovereita löytyy!? Kyllä pitkien kiertojen taustalla on yleensä joku häiriö...tai ainakin siihen on saatavissa apua lääkkeillä (esim. teroluteja käyttävät usein)...se kun on totta, että pitkäkiertolaisella on yleensä vaikeuksia tulla raskaaksi...ovulaatiota ei ehkä tapahdu aina jne. Toki on niitäkin, joilla silti on tärpännyt suht nopeasti.
Itselläni kierrot alkoivat venyä e-pillerit lopetettuani ja lopulta niitä ei alannut kuulua ollenkaan. Menin tk:n lääkärille kp 68, puolen vuoden vauvan yrityksen jälkeen. Ensin hän epäili pitkien kiertojen johtuvan kilpirauhasen vajaatoiminnasta, joka pois suljettiin verikokein. Lopulta syyksi paljastui PCO, eli monirakkulamunasarjat. Nyt yritystä on takana jo puolitoista vuotta. Kierrot on viimein säännöllistyneet PCO:ssa auttavan laihdutuksen ja sokeritautilääkityksen avulla, vaikka siis sokeritautia mulla ei ole. PCO vaan liittyy usein ylipainoon ja sokeriaineenvaihduntaan.
No, näitä tarinoita on monia. Mutta suosittelisin kyllä " pakottamaan" lääkäriä ottamaan tarvittavat verikokeet ja mahdollisesti laittamaan lähete gynelle, jossa voidaan ultralla katsoa, onko joku vialla. Koska tosiaankin yleensä pitkiin kiertoihin löytyy syy, jota voidaan lääkityksellä auttaa ja sitä kautta tehdä raskaaksi tulo ehkäpä helpommaksi.
Vai ei tule joka kierrosta ovista. Voi harmi jos nyt onkin niin etten lapsia tule saamaankaan tämän takia tai ainakin todella hankalasti. Minulla tosiaankin aloitettiin 18v pillerit koska oli kierto siinä 60pv. olin kyllä alipainoinenkin silloin et toivottavasti johtui vaan siitä ja nyt vaan just lopetuksesta. Joidenkin mielestä se on kivakin " et eiks se ole hienoa että tulee vaan joka toinen kuukausi" (kuten äitini) No ei TODELLAKAAN.
Outoa miten tästä näin masennuin vaikka yritystä on vasta pari kuukautta takana. täytyy sitten mennä ensi vuoden puolella lääkärille jos ei ala plussaa tulemaan. en rupee kyllä odottelemaan pitkiä aikoja. Meneekö muuten vaikea raskautuminen suvussa jotenkin perintönä? Meillä ainakin äidilläni ja tädilläni on ollut vaikeaa.
Niin, pumpsu kysyit vielä, että miten saa selville ovuloiko. Apteekista ja netistä tilaamalla saa ovistestejä, joilla voi asian itse pissasta testata. Myös gynekologi tai lääkäri voi laittaa lähetteen s-prog verikokeeseen, jolla asian saa selville.
..muisti pätkii kun vastailee. En tiedä, mutta ainakin mun äidillä oli vaikeaa ja sai vain mut, eli yhden lapsen, vaikka olisi enempikin halunnut, ja esim. äitini serkku on lapseton kokonaan. Mutta en tiedä yhtään miten yleistä se on, että lapsettomuusongelmat kulkis suvussa.
Jokatapauksessa, älä nyt vielä toivoa menetä!!! Lääkärissä varmaan kannattaa kumminki käydä, niin ainakin selviää, että onko jotain pielessä vai ei. Ja saa apua asiaan. Ja jos ei saa, niin pitää itse vaatia. Sellasta se vähän pakkaa olla joissais lääkäreillä. Pitäis itse niin aina tietää kaikesta ja osata pyydellä.
Tsemppiä teille molemmille, ja todella toivon, ettei teidän tarvi käydä näin pitkää tietä pitkiä kiertoja vastaan taistellen!!!
Ja tulkaa ihmeessä pitkisten pinoon!!!!
Heips!
Mulla kierrot heitteli 28-60 pv välillä ja kun yritystä oli puol vuotta takana menin lekurille, joka otatti melkosesti verikokeita (mm. kilpirauhas jne.). Verikokeet oli ok. Määräsi Terolut-kuurin kolmeksi kuukaudeksi ja menkat tuli joka kuukausi pari päivää kuurin loputuksen jälkeen. Plussa pamahti ekasta luomukierrosta eli itse ainaki uskon et kuuri tasotti kierron- ainaki väliaikasesti. Nyt rv36. Peliä ei todellakaan ole menetetty, usko pois. Mitä tulee noihin sukurasitteisiin, niin minunkin äidilläni ja hänen sisaruksillaan on eka raskautuminen kestäny pitkien kiertojen ja satunnaisen ovuloimattomuuden takia, mut sitten seuraavat raskautumiset ovat tapahtuneet silirimpsis! Plussasäteitä ja positiivisia ajatuksia!
Täällä myös yksi kohtalotoveri, jolla eka luomukierto oli " vain" 36 päivää, mutta tämä toinen on nyt menossa jossain viiden kympin hujakoilla, ja 2 negatestiä takana. Mä en tosiaankaan halua oottaa yhtään liian pitkään mahdollista raskautumista, joten olin jo tällä viikolla soittaa työterveyteen ja tilata ensin ns. perustutkimuksen, ja sitten toivottavasti lähetteen gynelle. Se nyt vielä jäi, kun ajattelin, että testaan varmuudeksi vielä uudelleen, ja negaahan tuo testi nytkin näyttää. Eli vakaa aikomus tilata aika maanantaina. Toiv. saisi jo gynellekin ajan ennen joulua, jotta pääsisi mahd. pian yrittämään oikeesti!!!
Ei vaivuta epätoivoon siskot! (Vaikka aina välillä tekeekin mieli!). Täytyy munkin käydä liittymässä Pitkiksiin, niin voidaan vaihdella kuulumisia tiiviimmin.
Nyt ulos lenkille!
[color=Red] -Olivia [size=5] ♥
Itselläni kierrot huitelee jossain 50-60 päivän välillä. Lääkäri ei ottanut ollenkaan todesta kun valittelin vähän pillerien lopettamisen jälkeen viime kevättalvella asiasta. Oli sitä mieltä että tasottuu ajanmyötä, mutta mä tiesin jo silloin että ei tasotu, kun kierto on ollut ihan aina ilman pillereitä tuollainen pitkä ja epäsäännöllinen. Ovista ei kai tapahdu aina, jos kierto on kovin pitkä...näin minulle joku viisaampi kertoi, enempää en tiedä. Ja että miten sen sitten saa selville että ovuloiko vaiko eikö, niin ei myöskään ole mitään käsitystä. Osaakohan joku meitä auttaa???