Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Huulihalkio, suulakihalkio?

Vierailija
21.11.2012 |

Läheiselle syntyi lapsi, jolla on nämä molemmat. Olen googlaillut netistä tietoa, mutta "oikeat tarinat" kiinnostaisivat vielä enemmän. Miten halkio näkyy arjessa, liittyykö siihen oppimisen tai kehityksen ongelmia, vai ovatko haasteet lähinnä syöttämiseen liittyviä? Miten ulkonäkö? Kaikki kiinnostaa!

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
21.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

voida leikata ihan normaaliksi. Pieni arpi toki jää.

Vierailija
2/5 |
21.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

enollani on ja valmistui ihan aikuisiällä insinööriksi huippupaperein.. on siis ihan puhtaasti fyysinen ongelma, joka korjataan leikkauksin. Vakavuusasteesta riippuu, kuinka monta leikkausta tarvitaan.. Meillä on siis lähisuvussa kymmenkunta tapausta.. Veljen tytöllä taitaa olla piilosuulakihalkio, joka haittaa vähän ääntämistä, mutta hänellä ollut myös liimakorva, jonka vuoksi puheen kehitys viivästyi, ei siis kuullut kunnolla..



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
21.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ulkonäössä näkyy hiukan aikuisena sellainen pystyssä oleva arpi ylähuulessa. Ei kovin selvästi näy, jos ei osaa katsoa. Hampaista on ainakin sillä parhaiten tuntemallani jäänyt yksi tulematta, joten jos tarkkaan hammasrivistöä katsoo, niin jotain puuttuu. Raudoilla runnottiin yhteen se kolo ja yksi hammas oli kasvanut 90-astetta väärin, niin sekin oikesi samalla.



Leikkauksia tehtiin pienenä heti kaksi ja myöhemmin kaksi lisää. Viimeisin tehtiin aikuisena, kun kasvot oli "kasvaneet aikuiseksi". Ensimmäisessä kai paikattiin se kitalaki ja ien luusiirrännäisellä, myöhemmin lähinnä kosmeettista, kun huuli alkoi vetää naaman kasvaessa.



Eli ei hätää. Ikävä vaiva ja tulee leikkauskipua, mutta maailmassa on isompiakin juttuja. Kaikki tuntemani "ristihuulet" elää ihan normaalia elämää ja ovat pariutuneet normaalisti jne. Ei se oikeasti näy mitenkään heidän arjessaan ja plastiikkakirurgia on hienosti korjannut ulkonäön ja vain tarkkasilmäinen voi hoksata sen halkion.



Eikä liity oppimisen ongelmia, se on kosmeettinen juttu. Tuntemani ovat: sairaanhoitaja, juristi ja luokanopettaja. Yhden selvän näin töissä kerran. Olen tarkka huomaamaan sen haalean arven ja meillä oli yksi osastopäällikkö varustettu sillä myös. Muiden ammatteja en tiedä, mutta mitään yhteyttä ei kai ole oppimiseen.

Vierailija
4/5 |
21.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

olen täysin normaali, keskitasoa hiukan psykologin mukaan älykkäämpi ikäseni 21v.



Halkio vaikutti arveen vauvana, eli rintaruokittu mua ei yritetty kuin kahdesti, ei toiminu. Söin pullosta.

R-vika mulla on ollu aina, ei korjautunut puheterapiallakaan.

Ulkonäöltäni olen aivan normaali - tarkkasilmöinen näkee kyllä yhä huulessa arven, mutta harva sitä tajuaa ennenkuin olen siitä sanonut.

Ala-asteella arpi oli vielä aika punanen ja paksunsi huulta, eli hiukan sanallista koulkiusaamista jouduin kokemaan.

Mulla oli myös pienenä ns. liimakorva, sattoi aiheuttaa osittain sen et 5vuotiaasta olen joutunu lievän kuulonaleneman takia kuulokojetta käyttää.



Mutta sanoisin olevani ihan normaali ihminen :P



Halkio ei vaikuta älykkyyteen. eikä siihen liity suoraan oppimisongelmia, siis se ei aiheuta sellaista itsessään vaan ne ongelmat tulee sitten muusta.

Vierailija
5/5 |
21.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

terkkarissa. Hiukan veti huuli hymyillessä ja haalea arpi näki, kun tarkkaan katsoi. Muuten ihan nätti nainen, eikä mitenkään häirinnyt ulkonäössä.



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme neljä