Avioero - onko lastenvalvojalle pakko mennä?
Tähän en ole löytänyt googlaamalla vastausta... Olemme tehneet kirjalliset sopimukset niin elatusmaksuista, tapaamisista kuin huoltajuudestakin. Onko meidän jostain syystä silti tavattava lastenvalvoja? Mitä siellä tapahtuu, täytyykö meidän perustella ratkaisujamme jollekin ventovieraalle henkilölle? Jotenkin mulla on ikävä tunne tästä asiasta..
Kommentit (6)
Viedessäni käräjäoikeuteen minulle sanottiin että lastenvalvojalle ei ole pakko mennä, jos pystyy itse sopimaan lasten asiat.KELA maksaa yh-korotuksen lapsilisään, se haetaan sieltä. Mutta itseäni myös mietityttää, kuka maksaa ja kelle.Meillä isompi lapsi jää isälleen ja pikkunen mulle.Olen yrittäjä, ja tulot ovat nyt todella pienet.Miehellä säännöllinen kohtuutulo, maksaako hän minulle??
Lastenvalvoja voi vahvistaa vanhempien keskenään tekemät sopimukset, mutta niitä ei ole pakko vahvistuttaa lastenvalvojalla. Kelasta muuten saa yh-korotuksen lapsilisään ihan sillä, että lapsi asuu yhden vanhemman kanssa. Ei tarvitse siis virallisesti edes olla yksinhuoltaja.
omat sopimukset eivät riittäneet vaikka oli allekirjoitukset ja todistajatkin -2-
omat sopimukset eivät riittäneet vaikka oli allekirjoitukset ja todistajatkin -2-
ihan kun ilmoitin, että mies on muuttanut pois.
mulle just sanottiin kelasta että haet heiltä lomakkeella..
Kelan korotus lapsilisään? Miten se lastenvalvojaan liittyy?