Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

kuukauisten puuttuminen,voiko silti tulla raskaaksi?

19.11.2012 |

eli ongelmani on se mihin en löytänyt mistään vastausta.. Tarvitaanko kuukautiset raskaaksi tulemiseen? olen syönyt 15 vuotiaasta asti e-pillereitä,18 vuotiaanan pidin puolen vuoden tauon (neurologin määräys) eikä koko aikana tullut menkkoja, mutta alko taas kun aloitin pillerit. nyt lopetin kaksi kuukautta sitten pillereiden syönnin koska toivoisimme lasta. Menkat eivät ole alkaneet, voinko silti tulla raskaaksi vai vaatiiko menkkojen "käynnistys " hormonit?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
19.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et oo Iita ainut tapaus..



Äitini joskus aikoinaan sano mulle että älä missään nimessä rupea käyttämään e-pillereitä koska ne tulee sotkemaan oman hormooni toiminnan ja sitten se kroppa ei toimikaan luomusti. Ja häiriintyy. Ja pillereiden seurauksena voi olla ikuinen lapsettomuus.



Mä olen onneksi jo lapseni saanut ja en pillereitä koskaan käyttänyt.



Mutta ystävä piiristäni tiedän myös yhden naisen joka ennen pillereiden käyttöä tuli tosta noin vaan raskaaksi mutta teki silloin abortin ja abortin jälkeen alkoi syömään pillereitä ja sitten kun lopetti ja alkoivat yrittämään toivottua lasta niin raskautta ei kuulunutkaan ja 2v. meni että vauva saatiin alulle... onnellisesti heillä on kuitenkin tänä päivänä kaksi lasta

Vierailija
2/9 |
19.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuukautisia ei tarvita raskaaksi tulemiseen. Jos tosin kuukautisten puuttuminen voi olla merkki hormoonitoiminnan epätasapainosta tai esim. munasarjojen vaarattomista kystista tms. Raskaaksi voit tulla silti.



Jos kuukautisia ei ala kuulumaan, mene gynekologille. Hän varmistaa munasarjoen tilanteen ja arvioi hormonitoimintaa. Tarvittaeesa kuukautiset laitetaan tulemaan lääkkeillä. Kohdun limakalvo voi paksuuntua liikaa, jos kuukautisia ei tule pitkään aikaan, ja se voi heikentää alkion mahdollisuuksia kiinnittyä kohtuun.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
19.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voit tulla, jos ne kiertosi alkaakin toimia, mutta et ehdi saada kuukautisia ennen kuin olet jo tullut raskaaksi siitä ekasta ovulaatiosta.



Suosittelen silti kuukautisten käynnistämistä lääkkeellisesti. Voi mennä monta kuukautta ennen kuin kierto käynnistyy itsestään.

4/9 |
19.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihanaa,kiitos vastauksista! ehkä odottelen pari kuukautta ja jos mekoista ei kuulu käännyn gynekologin puoleen.. kyllä nuo pillerit vaan tekee hormonitemppuja.ikinä ei oo hiukset rasvottunut näin ja tukkaa lähtee aivan älyttömästi!

Vierailija
5/9 |
19.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

että jokaisen tulisi tajuta olla syömättä noita pillereitä. Kukaan ei vaan ota todesta.



" ihanaa,kiitos vastauksista! ehkä odottelen pari kuukautta ja jos mekoista ei kuulu käännyn gynekologin puoleen.. kyllä nuo pillerit vaan tekee hormonitemppuja.ikinä ei oo hiukset rasvottunut näin ja tukkaa lähtee aivan älyttömästi! "



Jos olisit kehon antanut toimia luomusti, niin tuskin tuotakaan ongelmaa sinulla olisi. Nyt se sinun keho on juurikin siinä tilanteessa että se on hieman sekaisin...

Vierailija
6/9 |
19.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

pillereiden jälkeen ennen kuin "normaalit" kuukautiset alkoivat.



Kuukautisten alkua kannattaa kyllä odottaa ennen raskautumista, sillä sitten on helpompi määrittää laskettu aika.



Muutenkin olen kuullut lääkäreiden suosittelevan että odottaa kuukautisten alkua ennen raskaaksi tuloa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
19.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Menkat tuli miten sattui, välillä saattoi olla puolikin vuotta väliä. Pillereiden avulla kyllä tuli. Syy oli liian suuressa progesteronipitoisuudessa. Sitten kun se saatiin kuntoon ja menkat tulemaan noin 7 viikon välein, kävi ilmi, että munasoluja ei kehity, vaikka kuukautiset tuleekin. Piti ottaa lääkitykset uusiksi ja ruveta kypsyttelemään munasoluja. No, nyt 5 vuotta myöhemmin olen raskaana :) jo yhdeksännellä viikolla! Ihan jännittää!



Sinänsä kyllä harmittaa, että koskaan aloitin pillerit. Minulla tuli teininä menkat kolmen viikon välein ja aloitin pillerit ihan sen takia, että saisin ne tulemaan harvemmin. No, siinäpä sitten vain tein hallaa itselleni.

8/9 |
20.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta sekin,että kun 15 vuotiaanan pillerit sain, niin mistään haittavaikutuksista ei puhuttu.heti ne käteen tyrkättiin,enkä ole jälkeenpäinkään yhdenkään gynen kuullut kertovan varjopuolista..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
9/9 |
20.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

itse sain kanssa pillerit teininä finneihin.. harmittaa ihan sikana nyt kun melkein 9 vuotta pillereitä on tullut popsittua :/ Ihanaa että olet tullut raskaaksi! ja varmasti on jännää :) enköhän itekkin saa jännätä vielä joskus,eipä tässä onneksi hätä ole :) !

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä kolme