Olenko hullu, matkustan junalla eri paikkoihin ihan vaan, että voin vaan istua junassa yksin
Mulla on sellanen matkakortti, jolla voi matkustella niin paljon kun huvittaa. Taidan olla tulossa hulluksi yksinäisyyksissäni.
Kommentit (12)
Niin matkustelin ihan piruuttani joillakin pitkillä linjoilla, että pystyisin lukemaan kirjaa rauhassa. Jotenkin se tunnelma bussissa oli sellainen, että keskityin siellä aina parhaiten. Aika outoa.
Karjalan radan kulkemisesta. Vois vaan katella maisemia!
taas en tykkää ollenkaan matkustaa junilla enkä busseilla.
Syynä se, että lähelle voi tulla flunssaisia kröhimään ja kohta se on lentsu mullakin.
Jos yksin saisi vaunussa olla, niin voisi olla kivaakin.
tuo olla merkki hulluudestakin... mutta itsekin ahdistuneena ja yksinäisenä ajelen pitkiä matkoja autolla... harmi vaan kun se on kallista...
Juna on hyvin rauhoittava paikka. Työkaverit ihmettelevät, kun tahdon tulla Kuopiosta kotiin Riihimäelle junalla, enkä lentokone-taksi-yhdistelmällä.
Valitettavasti rauhallinen junamatka käytännössä vaatii ykkösluokan lippua. Kakkosessa on kuitenkin koulutuspäiviltä palaava tätilauma, joka ravintolavaunussa käytyään kiekuu loputtamasti "mä sanoin, se sano, mä meinaan kyllä sanoo, ne oli sanonu et se oli sanonu..."
ja vielä ekasta tai vikasta vaunusta, läpikulku on mahdollisimman vähäistä. Työtila on myös yksi ratkaisu, tosin yksin matkustava ei voi siinäkään valita hyttikaveria/kavereita. Pikajunissa taas on niin vähän matkustajia yleensä muutenkin että eiköhän niissä saa olla enemmän rauhassa.
En pelkaa, etta flunssa tarttuu, se tarttuu joka tapauksessa jostain.
minäkin tekisin noin. Nyt esim. opiskelen työn ohella, ja joskus tekisi mieli lähteä vaikka viikonloppuna jonnekin pitkälle junamatkalle ja lukea, käydä perillä syömässä ja matkustaa takaisin..
musta on mahtavaa istua eri kulkuneuvoissa ja vain olla. Helsingin bussit varsinkin olivat ihania, harmittaa että muutin pois sieltä. Junat on ehkä vähän tylsiä, mutta niissä on kieltämättä oma tunnelmansa.
Kumpa voisin tehdä samaa
Minustakin on ihanaa istua junassa yksin. Lueskella tai vain katsella maisemia ja ihmisiä.
Nautin myös linja-autossa tai autossa istumisesta. Ei tuota mitään vaikeuksia istua yli 1000 km saman päivän aikana, kun vaan välillä pääsee pissille ja saa vähän jaloitella!
Rakastan sitä, kun saa olla omien ajatustensa kanssa, mutta maisemat vaihtuu. Luovuuteni kukkii pitkillä auto- ja junamatkoilla.
Minusta et ole yhtään hullu. Jos minulla olisi tuollainen matkakortti, tekisin samoin!
Pienenä tuli kinuttua äidiltä, että lähdetään taas ajelemaan lättähatulla. Paljon ajelimmekin vuosien mittaan, joskus muuten vaan ja joskus ns. hyvästä syystä.
Junissa minulle ei tule koskaan aika pitkäksi, vaikken tekisi mitään muuta kuin istuisin paikallani. On aikaa ajatella syntyjä syviä. Viiden tunnin matka menee hujauksessa.
Joskus taas saattaa syntyä hyviä keskusteluja jonkun kanssa. Sekin kyllä kelpaa.
Mä teen tuota usein Helsingin buseissa kun ei ole muuta tekemistä.Ihanaa istua bussissa ja katsoa maisemia. Menen eri buseilla, vaihdan toiseen vailla päämäärää.