Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Energiajuoman epäillään liittyvän lukuisiin kuolemiin ja sairastumisiin Yhdysvalloissa.

Vierailija
18.11.2012 |

Päättäjät herätys, energiajuomat on kiellettävä.

Ei niitä oikeasti tarvita mihinkään. Tanska ja Norja on tehnyt oikean päätöksen.





http://www.iltasanomat.fi/terveys/art-1288517059995.html?pos=ok-nln



Energiajuoman epäillään liittyvän lukuisiin kuolemiin ja sairastumisiin Yhdysvalloissa.

Yhdysvalloissa uskotaan energiajuoman liittyvän 13 ihmisen kuolemaan. Lisäksi 33 on joutunut sairaalaan, kertoo WebMD.



Elintarvikeviranomaisten mukaan ei voida varmuudella todistaa, että juuri 5-Hour Energy -juoma olisi kuoleman tai sairastumisen syy. Lukuisat sitä juoneet ovat kuitenkin itse raportoineet terveysongelmista.



5-Hour Energy -shottijuoma sisältää paljon kofeiinia. Tuotteen valmistaja sanoo, että se on turvallista oikein käytettynä.



Yhdysvaltain elintarvikeviranomaiset tutkivat myös Monster Energy -juomaa. Sen uskotaan liittyvän viiden ihmisen kuolemaan.



Energiajuomat ovat aiheuttaneet kohua myös Euroopassa. Britanniassa epäiltiin 2001 kolmen naisen kuolleen energiajuoman ja alkoholin yhteisvaikutukseen. Norja ja Tanska ovat kieltäneet energiajuomat kokonaan.

IS



Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kaksi kuusi