2 vuotias söi puolikkaan tupakan
onko kuinka vaarallista tommonen määrä???
Kommentit (18)
Yli 1-vuotiaat: Alle yksi kokonainen polttamaton tupakka tai vähemmän kuin kolme tumppia ei vaadi hoitotoimenpiteitä. Vatsaoireita saattaa esiintyä. Jos nielty määrä on suurempi, ota yhteys Myrkytystietokeskukseen.
Alle 1-vuotiaat ovat herkimpiä nikotiinin vaikutuksille. Tarkista myrkytysvaara Myrkytystietokeskuksesta.
http://www.hus.fi/default.asp?path=1,28,824,2049,2265,2260,4535
kuume voi nousta. yksi tupakka sisältää noin 1 mg nikotiinia, puolessa tupakassa siis noin 0.5 mg. Nikotiinin tappava annos ihmiselle on 0.5-1 mg/painokilo, eli aika pieneltä määrältä siinä mielessä tuo kuulostaa.... Mutta oireita tulee todennäköisesti.
Ole onnellinen ettei lapsesi niellyt viemärinpuhdistusainetta tai bensiiniä. Tai sydänlääkkeitä. Toivottavasti soitit jo sinne myrkytystietokeskukseen niin saavat tehdä lastensuojeluilmoituksen.
Miksi jätit lapsen vahtimatta ja MIKSI jätit tupakaa hänen ulottuvilleen?
Ole onnellinen ettei lapsesi niellyt viemärinpuhdistusainetta tai bensiiniä. Tai sydänlääkkeitä. Toivottavasti soitit jo sinne myrkytystietokeskukseen niin saavat tehdä lastensuojeluilmoituksen.
ettet pidä mitään puisia huonekaluja koska lapset voi jyrsiä niitä ja tikut juuttuu kurkkuun:/
sitten ei ole kiva kun SINUSTA tehdään se ilmoitus.
kodin putkimiestä tai kloriittia saanutkaan säilyttää lasten lelukorissa?? Voi minua, ihan hävettää! taidanpa siirtää lapsen lelut lukolliseen kaappiin ja lipastonpäälle, tupakat voisin levitellä pitkin lattioita.
Taivoi olla että ne myrkyt olivatkin lukollisessa kaapissa ja tupakat lipastonpäällä korissa. Täytyy muistaa liimata tuolit ja jakkarat lattiaan niin poika ei pääse liikuttelemaan niitä ja tekemään vahingossakaan pahojaan.
-ap
Miksi jätit lapsen vahtimatta ja MIKSI jätit tupakaa hänen ulottuvilleen?
huonot äidilliset tapani kun en ottanut poikaa paskalle mukaan
-ap
Miksi jätit lapsen vahtimatta ja MIKSI jätit tupakaa hänen ulottuvilleen?
huonot äidilliset tapani kun en ottanut poikaa paskalle mukaan
-ap
Kas kummaa kun toisille ei satu tällaisia "vahinkoja" ollenkaan...
vahinkoja sattuu joka perheessä ihan laidasta laitaan. ja se on fakta se!
lasten saataville jätetty. Nikotiini on hirveän myrkyllistä, kauhea hermomyrkky.
voi ristus taas näitä täydellisiä mammoja.toivottavasti joku kehittäisi teille oman planeetan missä voisitte päivitellä täydellisyyttänne. meillä juuri tänään kävi vahinko.joskus turvallisuuskaan ei riitä.en todellakaan ole täydellinen äiti ja minusta se osoittaa perhanan hyvää äitiyttä että ollaan huolissaan jos vahinko sattuu ja soitetaanv\kysytään apua.huonoa äitiyttä osoittaa minusta se jos ei välitä.miksi pitää moralisoida apua pyytäviä?jälkiviisaus paras viisaus.joskus se pumpulilinnakin voi räjähtää ja vahinko sattua..moralisoikaa täydellisyydet sitten ihan omaa peilikuvaa ja miettikää miksi kukaan ei auta.
[quote author="Vierailija" time="16.11.2012 klo 14:08"]
Miksi jätit lapsen vahtimatta ja MIKSI jätit tupakaa hänen ulottuvilleen?
huonot äidilliset tapani kun en ottanut poikaa paskalle mukaan
-ap
Vessaan voi mennä niinkin ettei jätä kotia oven takana vaaralliseksi. Se tässä on pointti, vaikka olet piittaamaton omasta terveydestäsi niin huolehtisit ettei lapsesi saa tupakkaa käsiinsä.
Annatteko te täydelliset äidit lastenne juoda edes kuravettä?
Meillä kaksi ja puolivuotias kertoi iloisesti käyneensä jokin aika sitten illalla nukkumaanmenoajan jälkeen ikkunalaudalla pisalla. Oli siis kusassut avoimesta ikkunasta alas. Ei muka jaksanut lähteä vessaan. Naurattihan se, mutta vaarallista tuollainen on. Ei niitä lapsia vaan voi joka hetki vartioida ja ne todellakin keksivät kaikkea mitä ei mitenkään osaa ottaa huomioon, kun ei vaan voi tulla mieleenkään näin aikuiselle.
Myrkytystietokeskus
Avoinna 24 t/vrk
puh. (09) 471 977 (suora) tai (09) 4711 (vaihde)
(normaalihintainen puhelu)
http://www.hus.fi/default.asp?path=1,28,824,2049,2265,2260