Suosittele pientä koirarotua perheeseen,
jossa on isoja lapsia. Se ei saisi haukkua paljon enkä halua kovin pitkäkarvaista (kuten silkkiterrieri tai vast.).
Kommentit (6)
löytyy sekä karvattomana tupsuilla että karvasena. Karvasen version turkki on tosi helppo kun pitää lyhyenä. Ihanan lapsirakas, iloinen ja hellyydenkipeä rotu, jonka kanssa voi harrastaa tai olla harastamatta, se on aina tyytyväinen. Ei pahemmin hauku ja helppo kouluttaa
Westie, cairn, skotti... Noiden turkki on kyllä nyppimällä trimmattava sitten eli tarvii muutaman kk:n välein nyppiä tai viedä trimmaajalle nypittäväksi.
Pienet koirat räksyttää aika kimakasti, ja paljon on rotukohtaista, koska joutuvat uhittelemaan paljon pienen kokonsa vuoksi.
Inhoan pieniä koiria, kun niitä ei vaivauduta kouluttamaan kunnolla, kun ne on niin pieniä ja söpöjä, että lässytetään vaan....tsiisus!
Pikkukoiraa pitää kouluttaa. Meillä parikiloinen koira ja suurin osa ihmisistä ihmettelee miten se osaa kävellä nätisti hihnassa, pitää katsekontaksia lenkillä ja osaa kaikki peruskäskyt yms. Ihmisillä on kuva että pikkukoirat on joten tyhmempiä eivätkä opi. Oma koira oppii muutamasta toistosta mutta johdonmukainen pitää olla aina.
olen ehdottomasti sitä mieltä, että koira on koulutettava, jotta se voi asua ihmisten kanssa. Se ei ole ongelma, ottakaa rennosti vaan :) -ap
on chihu-yorkshiherenterrieri. Ei juuri hauku kun ollaan alusta asti kielletty. Haukahtaa vain muutaman kerran kun ovikello soi tai joku tulee sisään. Ihana tapaus. Turkki jäi puolipitkäksi joten ei ole vaikeahoitoinen. Sekarotuisista pennuista ei tosin kosaan voi sanoa minkänäköisiä tulee.