Rikonko tekijänoikeuksia jos katson videolta jotain
Kommentit (8)
Ei ole mikään laiton video kyseessä, ei laittomasti kopioitua materiaalia tai musiikkia...Video on kovalevyllä ja tarvitsen tekijän luvan että videon haltija voi videon lähettää minulle.
Eikö nuo tiedot riitä? Olen itse tuolla videolla.
Jos jotain videota ei voi ostaa tekijänoikeudellisista syistä ja saan jostan selville sen tekijän ja pyydän häneltä lupaa ostaa hänen tekemänsä videon, voidaanko minulle silloin myydä tuo video?
Ja vielä yksi kysymys: voiko kovalevylla olevaa videota jotenkin kopioida toiselle ihmiselle?
kunhan et ikinä katso kuvaamasi videota
Mutta jos välität videon eteenpäin, rikot tekijänoikeuksia
mutta se voidaan kopioida toiselle kovalevylle.
Tarvitseeko kopioija siihen muuta kun mun kovalevyn? Eihän se silloin riko tekijänoikeutta, jos tekijältä pyytää luvan?
Vastatkaa pliis!Tämä on tärkeää!
Jonkun yksityistä teosta, jolta olet saanut jo luvan? Video ei sisällä myöskään laittomasti kopioitua materiaalia, musiikkia tms?
Silloinhan se voi sulle sen lähettää, ja jos sulla on lupa luovuttaa edelleen?
Jostain kyllä luin, että esim. Youtuben käyttöehdot kieltävät lataamisen, ja muutenkin paljoltihan materiaali siellä on laitonta.
Selitä nyt tarkemmin millaisesta videosta on kyse, jos joku osaisi vastata.