KULTAINEN 60-LUKU!
Emmille paljon voimia tämänpäiväiseen reissuun, elämä on joskus niin epäreilua ja vaikeaa ymmärtää. Harmittaa puolestasi tosi paljon, mutta jospa toivoa ei ole kokonaan menetetty?
Minä kirjoittelen tänne pitkästä aikaa. Syksy on hurahtanut ja talvi on onneksi tullut! Kuopuksen kanssa oltiin juuri äsken pulkkamäessä!
Odottelen viidettä lastani, ensimmäistä yhteistä nykyisen mieheni kanssa ja rv on kertynyt 10+6. Olo on ollut hyvä pientä närästystä lukuunottamatta. Tammikuussa aloitan opiskelut amk:ssa.
Entinen Timantti05
Kommentit (28)
Oikein paljon tervetuloa kaikille uusille, jotka olette käyneet esittäytymispinon puolella ensimmäistä kertaa: Catriina, Elma, Lautanen ja Juulia. Mukavaa että liitytte joukkoon! :D
Samalla myös onnenpotkuja ja -toivotuksia kaikille alkuvaiheen odottajille.
Kirjoittelin eilen vielä pitkät pätkät, mutta onnistuin minäkin sitten hävittämään lorut jonnekin taivaan tuuliin. En muista mitä tuli kirjoiteltua, mutta se oli varmaan jotain harvinaisen fiksua ja rakentavaa... ;-)
Ainiin, ainakin Bonitalle piti kirjoitella, että persiljan päällysteeksi voisit laittaa punaista lihaa, paprikaa ja ruisleipää, mielellään samaan annokseen! Punainen liha kait on kaikkein paras raudanlähde. Ellei sitten ydinluu... ;-) Se tuli mieleeni, koska esikoinen (5v.) kysyi tässä männä päivänä, syövätkö ihmiset luuydintä. Kakistelin vähän aikaa (oltiin tietty ruokapöydässä ja meinas mennä pöperö väärään kurkkuun) ja sanoin että juu kai jotkut, lihakeitossa esimerkiksi. No hänpä tietysti jatkoi:" Minä kylläkin tarkoitin että raakana, suoraan raadosta." No niinpä tietysti! :-)
Voin vaan kuvitella Bonita sun väsymykses noilla hemoglobiineilla! Mulla on edelleen melkein 130 ja silti oon kuin yliajettu mato. :(
Niiskulle (olithan se sinä?) kiitos kommentista hoitovapaa/äitiysloma-ongelmatiikkaani... Olin ajatellutkin soittaa liittoon, kun en oikein oo pystynyt nielemään sitä hlöstösihteerin selitystä miten ne virkavapauksien muutokset menee tai ei mee. Se tavas mulle puhelimessa VESsiäkin, mut en silti oikein usko tota juttua.
Oma henkinen olo on tänään vähän parempi. Oon saanut vähän jouluasioita hoidetuksi, ja vaikka koti on kuin hurrikaanin jäljiltä, niin muutama mieltä painanut asia on nyt sitten poissa päiväjärjestyksestä.
Hyvää vointia kaikille kultaisille, ja kirjoitelkaapa kuulumisianne!
terveisin Kontrollifriikki Jymy rv 18+6 & masukala
Kiitos, Jymy, raudansaantivinkeistä! Arvatkaas kaks kertaa, mitä meikä idiootti teki asian eteen eilen... Voi taivas, otin kaks Obsidania kerralla kun siinä purkin kyljessä kerran luki että voipi ottaa 2-3-kertaisen annoksen aluksi. Heehee, jätän ihan likaiset (todella!) yksityiskohdat sikseen ja sanon vain, että tänä aamuna tämän mamman wc-käyttäytyminen ei ollut lasten katsottavaa. Ei IKINÄ enää yliannostusta rautatableteista, kiitos! Ja sen punaisen lihankin taidan nyt sitten syödä kumminkin paistettuna, enkä suoraan raadosta :-D , mutta ruisleipää tuolla jo onkin odottamassa. (jos tää maha tänään mitään kestää)
Siunattu palkkapäivä! Huomenna on oay:n pikkujoulut Vuosaaren kartanossa, ja kävin Lindexillä ostamassa siistit, mustat mammahousut, ja joulunpunaisen kimallepuseron, joka oli kyllä aika vartalonmyötäinen tällä masulla. Minusta tulee iloinen pikkujoulujönköpinkiö se päällä. Ostin myös Eurokankaasta södeliä trikoota Taman potkuhaalaria varten, Ottobressa oli kivannäköinen malli. Mulla on ollutkin ompeluharrastus nyt niin kauan jo paitsiossa, että mahdanko enää mitään osatakaan. Varmaan yli vuosi mennyt niin etten ole juuri koneeseen koskenut, kun hampaat irvessä tein niitä enkunopintojani valmiiksi.
Joo, nyt muihin hommiin, palaamme kuulolle.
t. Bonita ja Tama 19+5
niin Japis ilmoittautuu: Tyttö 21.11 Jorvissa näki päivänvalon. Helppo ja ihana synnytys. Vauva on aivan ihana. Syö hyvin ja nukkuu huonosti. Yöt valvotaan, mutta ei haittaa.
Onnea kaikille vauvan saaneille. Olen ollut nettipimennossa, joten olen ihan pihalla 60-lukulaisten tapahtumista.
t. Japis ja neiti 10pv
Voi miten hieno uutinen sinulla! Ja hienoa myös että synnytys meni hyvin. Koita jaksaa valvomista... Oikein ihanaa vauvaelämää teidän perheelle t. Jymy & porukka
Ensinnäkin onnea Japikselle ja voimia Emmille!
Meillä on takana kammottava reilu vuorokausi!! Eilen satoi niin kaunis lumipeite ( 20cm) Vihtiin ja se vei mukanaan sähköt! Ja kun talossa KAIKKI toimii ainoastaan sähköllä, niin elo on ollut aika surkeaa. Fortum lupasi vielä eilen sähköt illaksi joka paikkaan... Tänään ennuste oli huomiseksi... Viime yö oltiin kotona, mutta sitten alkoi talo jäähtyä niin paljon, että oli pakko lähteä evakkoon. Tämän päivän olemmekin olleet äitini luona (60km meiltä) ja tänne on kai pakko jäädä yöksi... Seitsemän ihmistä ja kolme koiraa kaksiossa, jee. Meidän koirat jää kotiin, käydään ne illalla pissattamassa ja ruokkimassa ja aamulla ajan heti niiden luo... Raukka-parat :O( Niillä on onneksi paksut turkit, joten eivät pienestä viileydestä häkelly, kaloille taitaa käydä huonommin. Kauhulla ajattelen, miten käy pakastimelle ja vesijohdoille... Hyvä Fortum ja hieno tekniikka :o(
Sitten tietysti yritän keksiä hyviä verukkeita, miksi kahvi ei maistu, äitini kun ei tiedä tästä tulokkaasta vielä mitään... Koko ajan kyllä odotellaan viestiä kotopuolesta, että sähköt oliskin jo saatu ja voitais palata... Ja tietysti koko homman kruununa multa hajosi upouusi Nokian kännykkä!! Ehdittiin just lähteä kotoa, jossa olis ollut varakännyköitä kun tämä uusi sanoutui irti ja ilmoitti haluavansa huoltoa :O( Mitähän vielä...
Masentuneissa tunnelmissa
Tinka rv 7+5
Tänne väliinkö pistit kuulumisesi!!
Siis ihanaa, sulla syntyi päivää mun jälkeen tyttö! Minkä kokoinen jne??
Tule tuonne Vauva-puolen 60-luku pinoon meidän muiden jo vauvansa saaneiden kanssa jupisemaan.
Eli me kaikki.
Triina, Hilima62, Kasperiina ja minä Helinä , joilla oli suht samaan aikaan laskettu olemme nyt nyyttimme noutaneet ja täälä 60 mppisissä pyörii jo uudet odottajat ja tuulet.
Elämä menee eteenpäin.
Huikeat onnentoivotukset täältä meiltä
Terv. Helinä ja Sissi 11 pvä
Mulla ei oikein ole noi rautatabletit koskaan auttaneet hb:n nostoon, mutta viime kerralla käytin nestemäistä Kräuterblutsaftia ja se tehosi :o) Sitä muuten löytyi Naistenklinikaltakin.
Olen ajatellut sinua ja miettinyt, oletko jo päässyt synnyttämään? Myös minä olen ollut nettipimennossa sattuneistä syistä;)!
Paljon Onne Sinulle ja perheellesi t. kasperina ja pikkuinen poika (9 päivää)
Tosi mukavaa että tänne on ilmestynyt niin paljon uusia! Tervetuloa kaikki uudet ja Onnea odotukseen!
Ja olipa todella kiva yllätys että " vanha kamu" kin täältä löytyy! Ihanaa, Sonjaemma että olet plussannut, tosi kivaa löytää sinut täältä!
Ymmärsinkö oikein, että Emmikin on plussannut? tilanne kuitenkin epävarma? Voi, minä pidän kaikki peukut ja varpaatkin että kaikki olisi hyvin!
Terveisin, kasperina
Onpa tosi tukala tilanne noin ison poppoon kanssa! Tiedän mistä puhut, koska me asutaan vanhassa okt:ssa Espoossa alueella, jossa ei oo kunnan vettä eikä viemäriä, ja lämmityskin on suora sähkö. Tossa noin kuukausi sitten meillä oli myrskyn takia sähkökatko noin 4h ja oltiin pulassa, koska ei toimi vesipumppu, boileri, lämmitys... siis vessaakaan ei voi vetää juoma- tai pesuveden saannista puhumattakaan... Lähimmät sukulaiset asuu 150km päässä.... Kynttilöitä ja taskulamppuja on piilotettu sentään ympäri huushollia että saadaan ensi hätään edes vähän valoa. Mutta vilu alkaa tulla aika äkkiä! Meillä on yksi puu-uuni, mutta se on aika epäilyttävä eikä sitä uskalla kovin ahkeraan lämmitellä; pitäis uusia koko höskä mutta millä rahalla?
Voimia sinulle ja pesueellesi; toivottavasti koirat on pärjänneet ja Fortum saanut linjansa kuntoon.
Oikein suloisen vauvantuoksuisia päiviä teille!
t. Bonita
Nautihan täysillä pikkuisesta nyytistäsi!
t. Triina ja poika 3vk 6pv
je ensin tervetuloa kaikille muillekin uusille. Kiva lukea tuota esittelypinoa, kun näkyy uusiakin olevan. Ja paljon onnea japikselle, mukavalta kuulosti uutiset.
Kiitos onnitteluista kasperina. " Vanha" kamu tosiaan, mutta vihdoin tännekin päästiin vaikka alussahan tässä vasta ollaan (tänään rv 6+1), joten varovaisin mielin vielä.
Toivottavasti tinkalla sähköt jo saatu takaisin, niin sitä vain on nykyaikana ja varsinkin Suomen talvessa sähköstä niin riippuvainen.
Kylläpä taas iski pimeys, eilen oli niin ihanaa kun oli lunta ja just pakkasen puolella. Nyt iloitsen vain 4 päivän vapaasta, tosin uhkaavasti näyttää siltä että maanantaina pitää pariksi tunniksi kone avata... Huomenna voisi valoistaan aikaan ripustella pihalle jouluvalot, kun on vasta sisätiloihin saanut muutaman valon. Ja joulutorttuja tekee ihan hirveästi mieli, ja himottaisi älyttömästi kaikki muukin suolainen ja makea mikä tehty voi taikinaan. Ostinkin eilen kaupasta torttutaikinaa ja luumuhilloa joten jospa viikonloppuna sitten tekisi torttuja.
ja sellainen please huumorilla otettava kysymys, mutta kuitenkin... Oletteko muut huomanneet että aivot jotenkin pehmenee raskauden aikana? Huomasin juuri että olin mm. kirjoittanut voi taikina (eikä voitaikina), lisäksi olen ollut panevinani merkille että olen viime aikoina unohdellut asioita, ihan pikkujuttuja mutta kuitenkin. Ikäänkuin tässä ei nyt olisi oikein terävimmillään? Vai johtuneeko siitä että ajatukset kuitenkin pyörii alitajuisestikin aika lailla tämän raskauden ympärillä, tarkkaillen mahdollisia oireita jne. Ja töissäkin on ollut jotenkin ei niin huolellinen, tulee näitä " ai, oho, tietenkin, enpäs tajunnut/tullut ajatelleeksi" tavallista enemmän.
Ei kai nyt hormonit noin voi vaikuttaa aivotoimintaa, tai sitten olen vain muuten höpsöksi muuttunut ;)
Vähän jo uutisia sinusta odottelinkin. Onpas muuten ollut tyttövaltaista tämä 60-lukulaisten saldo viime aikoina. No, onhan noita pari poikaakin putkahtanut. ;) Mutta vielä kerran, tosi isot onnittelut täältäkin. :)
Toivotaan, että sähköttömille sähköt palautuvat pian. Moinen on meilläkin kauhuskenaariona, kun sähkölämmitteisessä rivitalossa asumme ja sähköt tulevat tolppalankoja pitkin... Niin ja sonjaemma: Odotahan, kun lapsi syntyy, sitten viimeistään aivot lopettavat lopullisesti yhteistyön. :P
-kirahvi ja Soli 10 vkoa ja 4 pvää-
Surkeuksien surkeus, mikä keli! Pysyis nyt ees vähän nollan alapuolella, että ei menisi tällaiseksi kuraksi koko homma. Ja pimeetäkin taas on, niin ettei auta kuin mutustaa piparia ja hörppiä glögiä...
Sonjaemmalle: kyl se vaan on valitettavan tuttua, että pää pehmenee kun raskaus alkaa. Ja niin kuin Kirahvi kommentoi, odota vaan että vauva syntyy, niin sitten et enää tajua reaalimaailmasta mitään! Sanoo nimimerkki kokemusta on jo kolmelta dementiajaksolta. :D
Omanapajuttua: mulla on ollut omituista alavatsan kipua ja aristusta jo jonkin aikaa. Ihan selvää kipua on ollut viikon verran. Vatsa on aivan kosketusarka myös. Kipu on sen verran lievää, etten oo lähtenyt minnekään näytille, mutta sen verran kovaa, että se tuntuu koko ajan - ja huolettaa tietysti samalla. Ja tietty kävely on vaikeaa yms.
Onks teillä muilla keskikastilaisilla mitään vastaavaa? En muista aiemmilta kerroilta tällaista. Aloin jo huolestua sen verran, että päätin lähteä lääkärille tänä iltana, mut eipäs sitä aikaa ihan niin vaan varatakaan, eli en saanut aikaa miltään lääkäriasemalta. Jorvin päivystykseen en lähde perjantai-iltaa viettämään, se on varma (paitsi jos alkais joku verenvuoto tms.). Kai tässä on koitettava unohtaa koko kipu ja odoteltava maanantaita, jolloin on ultra. Kysyn sitten kätilöltä mitä on mieltä tämmöisestä oireesta. --- Viis viikkoa vielä, ja sitten saa mennä suoraan synnyttäjien päivystykseen jos tulee ongelmaa. Siinäkin on yksi mun raskauksieni rajapyykki! :)
Eipä tässä kummempia muuta. Poikien huonetta piti remontoida tänä viikonloppuna, mutta isännän aikataulut mättää taas niin paljon, että saa nähdä mitä ehditään saada aikaiseksi. Eka kertaa on isot pojat lähdössä mummolaan peräti 3 yöksi. Pikku-gangsteri jää tietysti kotiin äidin iloksi ja takiaiseksi. :)
Hyvää viikonlopun alkua kaikille, erityisesti teille työssä raataville!
t. Jymy rv 19
Ihanaa olla kotona, vaikka " hiukan" viileää vielä onkin! Tänä aamuna lopultakin klo 10 paikkeilla saatiin sähköt!! Miten sitä voikin olla " pienestä" onnellinen :o) Sähköt oli poikki kaikkiaan 45 tuntia ja kotona oli 14 astetta lämmintä kun tultiin. Vähä vähältä lämmöt nousee ja nyt on 17 astetta, pärjää jo villapaidan avulla.
Ja kun olis innokkaana pitänyt kotona tehdä kaikenlaista, niin sitten tietysti iski kammottava olo ja ekan kerran piti ykätä tän raskauden aikana. No, toisaalta hyvä kun olen ollut vähän huolissani noista vähäisistä raskausoireista, tänään ainakin on ollut kunnolla.
Toivottavasti Jymyn vatsakivut ovat jo hävinneet. Mun kaverini lähti jo synnyttämään (oli kyllä jo lähellä 40 viikkoa) kun lähettivät hänet takaisin kotiin, vessaan... Synnytys sitten käynnistyi parin viikon päästä :O)
Hyvää viikonloppua kaikille kultaisille!
Tinka rv 7+6
Nauttikaahan vauvasta yövalvomisineen kaikkineen, nukkuminenhan _on_ ihan yliarvostettua ;)))
Prinsessakaarti senkun kasvaa, mutta se on Valiosta vaan mukavaa!
Imetyksen pehmittämin aivoin,
Pääsky ja Valio, kahdella terävällä hampaalla varustettuna
Kylläpäs on tiuhaan tullut ihania vauvauutisia. Vaaleanpunaiset vauvantuoksuiset onnittelut koko perheelle ja teille myös ihanaa joulunodotusta.
Vaahtis, poitsu ja masu-ukko 19+2
tää vauvapalsta meinaan. Kun tääll on moni valittanut viime päivinä kuinka viesti on hävinnyt jonnekin cyberavaruuteen ja nyt se tieteskin kävi mullekin. Ja tietenkin kun kerrankin kirjotin oikeen pitkät pätkät, kun yleensä tulee vaan pari riviä. Eli ihan p....ä.
Joo jotain oli jollekin tosta myrkystä, Tinkalle? että hyvä ku pääsitte himaan, ja silleen. Ja meill oli 4 ja puol päivää sähköt pois v 2001 janika myrskyn takia, kivaa oli. Siirreltiin kaasulämmitintä huoneesta toiseen sen mukaan missä oli kylmintä, kun oli hatara vanha talo ja vaan yks takka. Ja kivointa kaikessa oli kun myrskyn ekana yönä pihalta kaatui n. 100 vuotias kuusi autoni päälle, joka tieteski pikkasen madaltui siinä rytäkässä. Eli ennen kuin pääsi edes töihin piti käydä ostaan uus auto (bussille matkaa 10 km). Pitääkin kaivaa joku päivä ne kuvat esiin, hauska muisto sinänsä.
Ja Jymylle kirjoittelin pitkät pätkät vatsakivuista joita itsellänikin ollut noin puolivälistä lähtien, joskus menee levolla ohi joskus ei. Silloin ei mene jos on koko päivän touhunnut jotain. Eli välillä on ihan kosketusarka ja istuessakin sattuu. Jos ottaa iisimmin, ei myöskään säre. Kait ne on niitä liitoskipuja en tiedä, niin vain päättelin.
Toivottavasti sulla helpottaakivut, eikä ainaskaan pahene.
Laitoin 60-lukulaisten " infolistan" , mikä nyt nyt olikaan nimeltään, kun unohtu kun joutuu uuselleen kirjoitteleen, siis laitoin sen perään jonkun Helinän ja kenties Jymyn? tekemän 60-lukulaisten listauksen, johon olin yrittänyt sitä päivittää vähän. Sieltä puuttui ainaskin Bonitan, Tuahin ja Äitimiian la:t. Korjatkaa sinne mitä tietoja siellä on väärin jne. niin saadaan ajantasalla oleva lista. Siitä puuttuu myös joitain jotka on jo lapsensaaneissa, mutten tiedä ketä. Onpas muuten kiva huomata olevansa jo toisena " vuorossa" . Näyttää 60-lukulaisilla olleen kesä-heinäkuussa parempaakin tekemistä, kun Ninnin jälkeen on yli 2 kk tauko. Eikö kesällä pitäs hormonit hyrrätä eniten.
Ja jos tää viesti taas katoaa mua ei näy tällä palstalla enää.
niisku 28+2
niin eri näköistä kuin eilen... Emmille toivotellaan voimia ja pidetään toivoa yllä niin kauan kuin vain voi.
Tänne ei ihmeempiä, lievää kuvotusta. Mutta alkoi uusi viikko eli 6+0, jotenkin sitä ilahtuu kun saa tuon uuden numeron eteen. Huomenna on perjantai, maanantai vapaalla ja keskiiviikkona puoli päivää veke joten sitten onkin melkein jo taas viikko vierähtänyt.
Ultra pitäisi varata, alkaa jännittämään.