Onko muilla ollut tosi niukat menkat jos kaavinta tehty rv 10-12?
Mulla nyt ekat menkat kaavinnan (tuulimuna) jälkeen. Vihdoinkin! Mutta ovat tosi niukat jos vertaa muihin edellisiin menkkoihin. Tietääkö kukaan onko esteitä uudelle yritykselle jos ekat menkat kaavinnan jälkeen ovat tosi niukat?
Kommentit (8)
Mulla oli tosin kaavinta 9+4, mutta kuitenkin. Menkat tuli 5 viikkoa kaavinnasta ja hassua kyllä, päivä jälkitarkastuksen jälkeen: gyne ultrasi ja arveli limakalvon ohuudesta (oisko ollut jotain 5mm), että saan odotella menkkoja vielä pari viikkoa ja sitten ne alkoivat heti.
Mulla oli kaksi ekaa kiertoa niukkaa vuotoa, mutta kummallakaan kerralla ei ollut myöskään ovulaatiota. Kolmannessa kierrossa sen bongasin ja kuukautisvuotokin oli runsaampaa. Gyne sanoi, että runsaat ja kivuliaat menkat tietävät sitä, että on kypsynyt iso munarakkula ja mä allekirjoitan sen noiden kiertojen perusteella! Nyt menossa neljäs km:n jälkeinen kierto ja katsotaan miten käy (ovis oli toissapäivänä).
Mulle ei tehty jälkitarkastusta koska sairaalasta sanottiin että jos kaikki menee hyvin niin ei tarvitse jälkitarkastusta tehdä. Eli jos vuoto loppuu normaalisti ja ei tule kipuja tai muuta ihmeellistä. Erilaisia käytäntöjä taitaa olla jälkitarkastusten suhteen koska osalle se tehdään aina jos on kaavittu ja osalle ei ellei sitten ilmene tarvetta.
Ja ovat aikasta runsaat olleet! Nyt ovat kestäneet jo viisi päivää ja vasta nyt on alkanut vuoto niuketa mutta olivat siis TOSI runsaat. Tuntui välillä kuin olisi housuunsa pissinyt! Sori nää kuvailut.... ;) Eli ekasta kaavinnan jälkeisestä kierrosta ei ainakaan meillä tärpännyt. Loppuispa nyt vaan nämä menkat niin pääsis taas yrittämään!
Flofer
Hei!
Mulla oli tuulimuna joka kaavittiin vk 12+3. Ekat menkat tuli noin neljä vikkoa sen jälkeen ja oli tosi niukat. Oikeastaan kaikki menkat kaavinnan jälkeen ovat olleet niukahkoja. Ennen raskautta olin aivan älyttömän kipee viikon kun menkat alko ja nyt ei mitään! En oikein ymmärrä kun ennen olin kipee ja vuotoa tuli paljon ja nyt ei mitään.
Ekat menkat tuli kp 21, normaali kierto oli 28. Ekat menkat oli tosi niukat, mutta kesti sit 2 viikkoa. Seuraavat menkat tuli kp 45 ja oli myös niukat. No, sit kävin homeopaatilla ja en tiedä oliko noilla pillereille vaikutusta, mutta seuraavat menkat tuli kp 30 ja oli normaalit ja siitä kierrosta tulin uudestaan raskaaksi.
Nette 26+4
Eka rv10+ ja toinen rv9+. Molempien jälkeen menkat alkoi kp28 ja olivat aikas runsaat.
Runsaammat kuin normaali menkat. Ja kestivät pidempään, n. 8päivää.
Myös tokat menkat km jälkeen oli runsaammat kuin yleensä... sen enempää menkkoja ei olekaan sitten tullut, vielä.
Ensimmäiset kuukautiset alkoivat pari päivää sitten kp33 ja ovat aivan normaalit.
kun vielä odottelen menkkoja, mutta sairaalassa ja ohjelappusessa sanottiin, että menkat olisi runsaammat kuin tavallisesti. Varmasti sekin on kyllä yksilöllistä. Oliko teillä jälkitarkistus, kai siinä lääkäri kertoo jotain tulevasta?