Voinko olettaa ettei vieraat tulekaan vai mitä ihmettä
Minulla on tuttavia Brasiliassa. Saksalaisia oikeasti mutta asuvat Brasiliassa. He ilmoittivat heinäkuussa, että tulisivat meille muutamaksi viikoksi marraskuun lopulla. Matkaa on suunniteltu jo parin vuoden ajan, siis niin että olen toivottanut heidät tervetulleiksi koska vain ja he ovat aina koettaneet etsiä sopivaa hetkeä. Ja nyt siis ilmoittivat tuon ajankohdan (ei tarkkoja päiviä).
Elokuun jälkeen heistä ei ole kuulunut mitään! Ei vastausta sähköpostiin, puhelinnumeroa minulla ei ole.
Oletanko, etteivät he tulekaan ja suunnittelen omia menojani, vai odotanko että he tulevat????
Kommentit (5)
Yritä lähettää uudestaan sähköpostia tai tavoittaa muuten. Ovatko tulossa suoraan Suomeen?
Mihin sävyyn olet kysynyt tulosta sähköpostissa ja kauanko siitä on nyt?
Ehdotan, että laitat vielä yhden sähköpostin, jossa tiedustelet heidän mahdollista tuloaan sillä lailla, että olet yrittänyt saada yhteyttä mutta jostain syystä ei onnistu, ja nyt tarvitsisit tiedon ovatko he tulossa vai eivät, koska jos he eivät tule niin teillä on muutakin menoa josta täytyisi nyt sopia. (JOs se helpottaa niin kehitä vaikka joku hääkutsu jonka olette saaneet tms.)
Jos mahdollisesti olet jo lähettänyt tällaisen viestin ja siitä on jo viikko tai yli eikä vastausta kuulu, oleta että vieraat eivät tule. Jos heillä onkin joku oikea hyvä syy olla tavoittamattomissa näin kauan, ymmärtävät varmaan kuitenkin että sinun suunnitelmasi koko syksylle eivät voi olla kuukausimääriä jäissä kun et saa mitään tietoa. Ja jos heidän käsityksensä matkan peruuttamisesta on sellainen, että yhteydenpito vain lopetetaan kuin seinään, niin ei ehkä kannata ottaa tällaista vierailua enää uudelleen vakavaan harkintaan.
jos ne olisi kerrottu, olettaisin että ovat tulossa.
Mutta toisaalta 100% varma ei voi olla. Mulla on esim. yksi Saksassa asuva sukulainen joka tuli jopa niin, että minä en ollut ollenkaana käsittänyt että oli mitään sovittukaan. Olin lähinnä kohteliaisuudesta heittänyt että voisit joskus tulla täälläkinpäin käymään pitkästä aikaa (en tosiasiassa pidä koko tyypistä joten toivoin ettei tule), ja jossain vaiheessa heinäkuussa sitten tupsahtikin hän 5-henkisen perheensä kanssa viikoksi yllätyskylään. Kun kerran oli kutsuttu.
Ne tulee kun haluaa ja samoin lähtee. Sitten ne myös syö sun jääkaapin tyhjäksi ja tilaa lisää kamaa sinne sinulta kun ne loppuu. Muuten on kuin kotonaan ja odottaa tietysti sulta 100% omistautumista heidän viihdyttämiseen ja kuljettelemiseen. Etta have fun vaan, sitten kun he on oven takana.
kunnes muuta kuulet, ihan lepo vaan