Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Täitartunta - kuinka pitkä karanteeni?

Vierailija
22.10.2012 |

Tilanne on siis tämä. Löysimme päiväkoti-ikäisen päästä reilu viikko sitten muutaman täin. Teimme varalta koko perheelle täishampookäsittelyn (tämä siis 8 yötä sitten). Tuossa yhteydessä paljastui parilta muultakin perheenjäseneltä täitartunta. Kaikilla tartunnan saaneilla oli täitä "vain" 1-5 kappaletta eli tartunta oli lienee tuore. Olemme viikon ajan siivonneet, pyykänneet, kammanneet päämme verille ym. aivan hullun lailla. Kampaamisen yhteydessä on löytynyt monta päivää sitten 2 täitä. Saivareita on löytynyt vain yhdeltä ja ne on poistettu. Nyt ei löydy enää saivareitakaan.



Kouluun ja päiväkotiin lapset menivät täikäsittelyä seuraavana päivänä. Luulin tämän olevan yleinen käytäntö. Mutta ongelma on tämä, että siskoni ei anna meidän tulla nyt kylään, koska pelkää täitartuntaa. Itse olen sitä mieltä, että varmemman täitartunnan he kyllä voivat saada keltä tahansa muulta kuin meiltä. Teemme huomenna vielä uusintakäsittelyn, vaikka eläviä täitä ei ole näkynyt moneen päivään.



Kauanko mielestänne täiden takia pitäisi olla karanteenissa? Onko siskoni kohtuuttoman hysteerinen? Ymmärtäisin hysterian, jos meillä olisi ollut paljon täitä. Silloin täisota kuulemma voi kestää viikkoja. Mutta ei kai lapsia voi pitää viikkoja karanteenissa täiden takia?! Onko kellään kokemusta täisodasta? Tapasitteko tuona aikana muita ihmisiä?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
22.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kunhan hiukset/päät eivät ole kosketuksissa toisiinsa. Jos esim. tytöllä pitkät hiukset niin ponnarille/nutturalle ja/tai huivi päähän, jos sisko hysteerinen. Ei ne täit lentele päästä päähän vaan tarvii oikean kosketuksen.

Vierailija
2/6 |
22.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

taishampoolla ja petivaatteet ym pestaan. Pehmolelut voi laittaa vaikka jatesakkiin pariksi viikoksi karanteeniin niin tait kuolee. Viikon paasta uusitaan pesu. Mitaan karanteeneja ei tarvita. Joka paiva kannattaa tietenkin tarkistaa paat ettei sielta loydy lisaa taita. Shampoo ei tapa munia joten sen takia pitaa uudestaan pesta viikon paasta ekasta kasittelysta.

Puhtaudella ei ole mitaan tekemista taiden kanssa ja sille ei voi vaan mitaan etta niita saa paivakodeista ja kouluista. Kannaatta vaan infota muita paivakodista etta muutkin tarkistaisivat samaan aikaan onko taita vai ei muuten se on jatkuva kierre...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
4/6 |
25.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="22.10.2012 klo 22:54"]

saatana aivan pakko änkeä sinne siskolle kylään??? Eiks voi niinkuin minimoida riskiä ja välttää kaikkia ylimääräisiä paikkoja, joihin ei ole pakko mennä? Miten tyhmä voit olla???

Oottele nyt ainakin viikko ja ehkä silloin voit todeta ettei teillä ole täitä. Ihan hyvin mahdollista ettei niitä nytkään ole, mutta mitä jos onkin?? Tahdotko aiheuttaa saman helvetin siskollesikin? Vittu miten itsekäs olet.

[/quote]

 

Täit eivät minusta ole lähelläkään mitään helvettiä, kun  niistä pääsee suht helposti eroon käyttämällä tehokasta ainetta kahteen kertaan ja pesemällä petivaatteet ja pakastamalla pipot. Täikäsittelyn jälkeen todellakin voi mennä kouluun. Tärkeää on ettei pipoja ja hiusharjoja vaihdella. Säästä nyt tuo helvetti-ilmaisu vaikka siihen kun lapsella todetaan parantumaton syöpä, miehesi paljastuu väkivaltaiseksi narsistiksi tai juo ja pelaa kaikki rahanne. 

 

Perheet joilla ei koskaan ole ollut täitä, saattavat kuvitella ettei paremmissa perheissä ikinä moisia öttiäisiä nähdä. Mutta toisin on. Täithän viihtyvät erityisen hyvin puhtaassa tukassa. 

 

Vierailija
5/6 |
25.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikkia vaivoja ei kannata kuulutella kovaan ääneen.

Vierailija
6/6 |
25.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sanoisin kyllä täiden kanssa taistelua omanlaisekseen helvetiksi, varsinkin kun kierre voi kestää vuosia niin, kuin meillä. Vaikka tehtiin kaikki aina prikuulleen ohjeiden mukaan, niin ilmeisesti kaikki ei lapsen tarhassa sitä tehneet, sillä tartunta tuli aina vain uudestaan ja uudestaan, juuri kun luuli, että siitä oli selvitty... Lomilla sai aina olla ilman sitä showta, mutta kun tarha alkoi, alkoi myös täisota.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yksi kaksi