Mies haluaa 800 euron joululahjan.
Sanoi, että voi hyvin yhdistää isänpäivälahjan ja joululahjan, jos saa tuon.
Voi elämä. Tästä syystä minä hoidan raha-asiat meillä. Miehellä ei ole mitään käsitystä rahasta. Syntynyt kultalusikka suussa, vanhemmilta saanut rahaa aina kun on tarvinnut.
Tajusin jo seurustelun alkumetreillä, että mies syö itsensä perikatoon. Opintotuki riitti ehkä neljään ravintolaillalliseen (söi vain ulkona), loppukuuksi pyysi aina vanhemmiltaan rahaa. Ja sitähän tuli. Vuokraan, vaatteisiin, elämiseen, matkustamiseen.
Miehellä ei edelleenkään ole mitään käsitystä rahasta. Sitä vain on. Jos ei, niin vanhemmilta voi pyytää. Olen sata miljoonaa kertaa yrittänyt sanoa, että meillä on oma perhe, omat rahat. En halua hänen vanhempiensa elättävän meitä.
Ja nyt sitten on päähänpinttymä 800 euron lahjasta. Tasan puolet siitä, mitä tienaan nettona. Että juu. Mies saa työstään rahaa, mutta se menee yhteiselle tilille, jota minä hoidan.
Ei kyllä ole 800 euron joululahjoihin varaa. Ei, vaikka yhdistäisi isänpäivät ja hääpäivät ja nimipäivät samaan syssyyn.
Kommentit (10)
Musta on yleensäkin lapsellista sanoa puolisolle että "ostatko tämän mulle lahjaksi". Sehän on sama kun "antaisi itselleen rahaa" siirtämällä sitä taskusta toiseen. Mutta kun selitit tämän miehesi rahankäyttön "filosofian" niin ymmärrään kyllä ;)
sinulle yllätys olla. Eikö kyse ole asiasta, joka on ollut olemassa siitä saakka, kun olet miehesi kanssa seurustellut. Olet valinnut hänet vikoineen päivineen, niin mitä sitä sitten jälkeenpäin valittelemaan.
Kyllähän aikuisella pitäisi olla 800e, vaikka ihan vain perseen pyyhkimistä varten.
Huonosti on perheen raha-asiat hoidettu, jos vielä tuossa iässä pitää lahjaa odotella.
pyytämään se niiltä vanhemmiltaan ja ite ostat jotain, mihin talous ei kaadu.
muuten, kultalusikka suussa syntyneet on huomattavasti tietoisempia raha-asioista kuin ne, jotka hakee rahat sossusta.
muuten, kultalusikka suussa syntyneet on huomattavasti tietoisempia raha-asioista kuin ne, jotka hakee rahat sossusta.
Tuo olisi ihan normin sisään menevä lahja. Ostetaan muuten mitä tarvitaan, että siinä mielessä harvoin keskitetään niitä asioita lahjoiksi.
Ostaako mies muuten sinulle yhtä kalliita lahjoja?
tasan tarkkaan hoidatte ensin muiden lahjat että hän näkee paljonko ylipäätään lahjoihin menee rahaa (saa verrata paljonko lahjoja saa hänen omansa hinnalla!) ja sitten vasta mietitään omaa lahjaa.. joulun tulisi olla sitä läheisille antamisen aikaa joten aika itsekästä mielestäni. toivottavasti sinäkin saat sitten häneltä sen haluamasi lahjan. joulu on kallista aikaa!