Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Nokian kännykkäbisnes oli kallis harharetki ydinosaamisalueen ulkopuolelle!

Vierailija
21.10.2012 |

Kannattaisi pikimmiten palata alkujuurille kumisaappaiden valmistukseen.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
21.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

että en viitsi kertoa niistä miljardeista, jotka tuo harharetki Suomeen tuotti.

Vierailija
2/4 |
21.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nokia aurasi tietä kännykkäbisneksessä kuitenkin tosi tyylikkäästi aika monta vuotta. Sittemmin kännykästä tuli bulkkituote kuten tietokoneet. Ei Nokian bisnesidea sovellu siihen massatuotantoon. Virhe alkoi siinä kohtaa kun yritettiin pärjätä aasialaisille massatuotannossa. No sitten tuli apple ja brändäys jonka he osasivat todella hienosti. Nokian olisi enemmän pitänyt kuitenkin panostaa tuotekehittelyyn ja uuden bisneksen kehittelyyn. Ei tuossa kisassa pärjää eikä ole mielestäni kovin kehittävääkään.

Ei ole mielestäni järkevää edes yrittää pärjätä massatuotannossa vaan suomessa on paljon innovatiivista osaamista, joten kehitetään jotain ihan muuta ja annetaan korealaisten ja kiinalaisten tehdä ne halpistuotteet.



Kallista se ehkä oli, varsinkin kun luultiin että kasvu jatkuu aina ja että patentteja kunnioitettaisiin. Lisäksi Nokia oli ehkä liian jäykkä siihen että olisi saanut uuden kulttuurin ajettua jo 10v sitten yritykseen.



Monessa mielessä Nokian menestys ja hetkellinen hegemonia alallaan rohkaisi suomalaista yrityskenttää. Meillä on knowhowta, kännykkäbisnes on vaan ojankaivuun tasoista lihastyötä enää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
21.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaisi pikimmiten palata alkujuurille kumisaappaiden valmistukseen.

Kyllä se alkuperäinen ydinosaamisalue oli puuhiomo. Gummi tuli kuvioihin vasta paljon myöhemmin. Olisi vaan kannattanut pysyä hiokkeen valmistuksesa...tai sitten ei.

Vierailija
4/4 |
21.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

luin jonkun lehtijutun niiden Venäjän toiminnasta ja hyvin pyyhkii.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kaksi kuusi