Kokemuksia Elisa Viihteestä?
Ja yksi kysymys: sehän maksaa kuulaudessa 40 € niin mitä tuohon hintaan sisältyy? Leffavuokraukset ja karaoket pitää siis maksaa erikseen?
Kommentit (11)
Siskoni otti samaan aikaan kuin me ja kumpikin kadutaan sopimusta! Olisi pitänyt perua sen ekan kahden viikon aikana, mutta minkäs tekee. Ajattelin kuitenkin soittaa Elisalle ja yrittää edes perua sopimusta.
Mitä saimme? No, nettiyhteyden, joka toimii ok. Entinenkin toimi ok ja maksoi vain 28 Euroa/kk. Sen lisäksi tuli se boksi, joka häviää 6-0 meidän vanhalle tallentavalle boksille. Myydessä selitti jotain siitä, kuinka aina on edellisen päivän ohjelmat katsottavissa. No, ominaisuus poistettiin niihin aikoihin ja kaikki pitää kuitenkin ajastaa. Digiboksi on hidas kuin p****le. Aina odotat, että valikot aukeaa, kun edellisessä aukesi välittömästi. Joka päivä boksi on jumissa ja pitää suunnilleen 80% käynnistyskerroista repiä johdot irti, että lähtee käyntiin. Ja se kestää... 2-3 minuuttiakin ennen kuin herää. Kiva, kun huomaa, että vaikka uutiset alkaa ihan just, niin toisin kuin ennen ei ehdi saada sitä käyntiin.
Älä ota. Älä ota. Mitään hyvää et saa nettiliittymän lisäksi. Kalliimmaksi tulee ja olen harkinnut, että laitetaan boksi pois käytöstä ja käytetään vanhaa tallentavaa boksia. Jos eivät pura sopimusta, niin sitten meillä on pirun kallis liittymä seuraavat 1,5 vuotta. Perusteena perumiselle on se, että digiboksi on liian hidas, luvattu palvelu puuttuu (jatkuva tallennus) ja jotain häikkää on, kun pitää laite buutata jatkuvasti.
vaikka meilläkin juuri tuo sama ongelma, että välillä otan töpselin pois seinästä kun muu ei auta...
Hyvä on se edelliseen verratttuna, että vaikka ukkosella on johdot irti, niin etukäteen tallennettu ohjelma menee tallennukseen, koska kaikki on jossain sateliitiussa, ei siis siinä olkkarin TV:n yhteydessä...heh.
No, viimeaikoina on sujunut, tallennuksia katsoessa täytyy malttaa napsutella rivi riviltä ylös kohtaan "palaa takaisin" niin pääsee tallennusten sivulle 1 jonka jälkeen täytyy painaa sitä nuolikohtaa joka näyttää vasemmalle, sitten toimii siirtyen TV:n puolelle, muuten tiltissä. Huoh...
Negatiiviset jutut ovat
-Kun on tallennuksia, meillläkin paljon,
niin lopetettua Elisan mitään ei jää,
vaan kaikki menee mitä olisi halunut
säästää myöhemmäksi.
-Kapula on ihan hirveä. Kun selaa riviltä
riville, niin usein siinä jo alkaa tal-
lennuskohta, vaikka ei vielä haluaisi-
kaan, niin vaikeaa on, miesten sormet..
Mutta, voi tallentaa vaikka ohjelma olisi jo alkanut, se on hyvä. Muutama minuutti pois ohjelmasta ei minua haittaa, jos olen unohtanut esitallentaa.
Tietooneella voi kätevästi laittaa tallentee etukäteen, poistaa niitä, voi laittaa omiin kansioihinsa ja alakansioihin ohjelmia, kuten "elokuvat" sitten "lasten elokuvat" jne.
Myös ulkomailla voi tallentaa ja tehdä kaikkea Elisaan, Areena ei näy...
Aamuisin aina katson koneeltani Elisasta päivän ohjelman ja tallennan, voi viikonkin etukäteen.
Poistan tai luon uuden kansion jne. Tämä tietokoneella ohjelmien hoitaminen on kätevämpää kuin kapulan kanssa telkkarista. Salasanalla hoituu jotenkin...Mies sen laittoi, kannattaa ottaa käyttöön jos Elisaan vaihtaa.
Aivan susi laite. Tosiaankin menee tilttiin aivan jatkuvasti.
Esim. eilen vuokrattiin sellainen ylihintainen lastenelokuva sieltä Elisan vuokraamosta, ja kaksi kertaa leffan aikana jäätyi niin, että piti repiä piuhat irti ja käynnistellä uudelleen. Huomenna meinasin soittaa, etten todellakaan maksa sitä vuokrausta.
Luin kokemuksia muutamalta muultakin keskustelupalstalta, ja siellä oltiin samaa mieltä - ei kannata missään nimessä ostaa. Ideana varmasti ihan toimiva, mutta toteutus huono. Katselin noita leffoja Elisan sivuilta, niin leffavalikoima oli hyvä, mutta vuokrat kuuden euron luokkaa. Mielummin vuokraan leffavuokraamosta puolet edullisemmalla.
Me otettiin kokeilumielessä ja palautettiin lähes samantien takaisin, koska ei toiminut. Asutaan kuulemma liian kaukana jostakin Elisan "linkki/jakeluboksista" (matkaa vähän alle 5 km). Tästä syystä laite ei kuulemma toiminut kunnolla.
Netti toimii nopeasti ja langattomana, joten meilläkin siinä useampikin laite.
Digiboksille todellakin mahtuu paljon tallennettavia!
Tietoturvapalvelu toimii hyvin, ei ole koneella ollut mitään viruksia tms...
Ja meillä se maksaakin vain 29€/kk koska on valokuitukaapeli!
Ollaan oltu asiakkaita jo kolme vuotta :)
Tallennusten katsominen tökkii aika usein.
En suosittele toimii huonosti hirveitä viiveitä mokkulassa eikä vikapalvelua ole ensinkään. Kaukosta painamalla saa usein pääteäaitteen jumiin eikä herää kuin virtajohdon irrottamalla ja odottamalla viitisen minuuttia heräämistä.
Viimeisn temppu on lisätä pakettiin tilaamattomia lisukkeita joista lasku kasvaa siis tilaamatta ja kesken sopimuskauden.
meillä kanssa netti toimii, mut digiboxi on aivan perseestä..
Meillä ei toimi netti, jatkuvaa pätkimistä... Eikä siinä hitaassa boksissakaan ole hurraamista. Meidät suoraansanoen huijattiin Elisa shopissa vaihtamaan vanha "hidas"nettisopimus ja toistaiseksi voimassaoleva tähän. Vanha yhteys sentään toimi. Tämä ei ollenkaan... :( Pitkä sitoumus ja asiakaspalvelusta vaan lähetellään uusia bokseja, eikä vikaa korjata. Tosi ärsyttävää, koska kuka sitä nykyään haluaa olla viikkoja ilman nettiyhteyttä? Tuskin kukaan. Pysykää siis kaukana Elisasta ja sen "viihteestä"
Meillä on siis se digiboksi ja sitten langaton netti. Netin kanssa ei ole ollut mitään ongelmaa! Digiboksi taas.. Joka viikko (välillä päivittäin) on jotain ongelmaa. Ei avaudu tai ei sulkeudu ilman että ottaa johdon pois seinästä. Ei näytä ohjelmatietoja, jumittaa tms. Hermot menee ja vielä pitäisi puoltoista vuotta jaksaa.
Paketin oston yhteydessä sai 5 ilmaista leffalatausta. Muuten ne maksetaan sitten laskussa.