jos sulla on luppoaikaa niin tee mulle laihdutusohjelma
Kommentit (13)
painoa en tiedä,vaatekoko on 50
40v
en liiku juuri yhtään
syön liikaa herkkuja ja liian isoja annoksia
ap
Herkut pois. Monta kertaa päivässä pieniä terveellisiä annoksia. Suosittelen rahkaa marjoilla tai hedelmillä, ainakin kerran päivässä yhden lämpimän ruoan sijaan. Itse laihduin sillä n.10 kg nopeasti, vaikka en paljon muuta ruokavaliossa muuttanutkaan. Herkkuja syön vain viikonloppuisin, niinkuin ennenkin. En ollut edes ylipainoinen ja silti lähti noin paljon.
mutta tavoitepainosi voisi olla jotain 65-70kg:n välillä.
Suosittelisin aloittamaan liikunnan, ensin tietysti kevyesti. Vaikka kävelylenkki 3-5x/vko puoli tuntia-tunti kerrallaan. Siitä sitten alat pidentämään aikaa, nopeuttamaan vauhtia ja lisäämään kertoja sen mukaan mitä kunto antaa periksi. Juoksemista ei kannata ruveta koittamaankaan, ainakaan ennen kuin painoa on saatu kunnolla pois. Vesijuoksu ja uinti on myös hyviä vaihtoehtoja jos vaan sellainen teillä päin suht helposti onnistuu.
Sitten kannattaisi pitää ruokapäiväkirjaa vaikka viikon ajan. Joka ikinen suupala siihen ylös. Joko vihkoon tai vaikka nettiin kiloklubi.fi (ilmainen) tai kalorilaskuri.fi (maksullinen halpa). Kannattaa myös hankkia vaaka ja punnita itsensä kerran viikossa jotta edistystä pystyy seuraamaan. Toinen vaihtoehto on tietysti mitata vaikka reiden ja vyötärön ympärystä. Muista että liikunnan lisääntyessä lihasmassa kasvaa mikä taas painaa enemmän kuin rasva, eli painonlasku voi hidastua!
Herkkujen määrää pitäisi ensin vähentää, sekä annoskokoa että annosten välejä. Itsekään en koskaan ole pystynyt lopettamaan iltaherkkujen syöntiä kokonaan, mutta olen siirtynyt kevyempiin vaihtoehtoihin ja pienempiin määriin (500g karkkipussi/0,5l jäätelöä vaihtui esim. rahkaan ja marjoihin tai vain pienempään määrään karkkia).
Ateriavälit sitten sopiviksi, niin että päivän aikana syö aamupalan, lounaan, välipalan, päivällisen ja iltapalan ainakin. Ruoka kevyttä ja täyttävää, tässäkin on hyvä vaikka noita mainitsemiani nettipalveluja käyttää kalorimäärän laskemiseksi.
Esimerkkipäivänä voisi syödä esim. näin:
aamupalaksi lautasellinen puuroa tuoreilla/pakastemarjoilla, lasi rasvatonta maitoa
lounaaksi joku ruokaisa salaatti (mutta ei esim. majoneesisalaattia!)tai keitto, leipä ja lasi maitoa
välipalaksi jokin hedelmä
päivälliseksi kasviksia ja jonkun verran vähärasvaista lihaa. Ei rasvaista kastiketta ainakaan liikaa. salaattia lisäkkeeksi.
iltapalaksi pari voileipää/marjarahkaa (ei kermavaahtoa) yms.
Itse laihdutin 25kg kalorilaskuri-sivuston avulla, sen kautta opin mm. tajuamaan eri ruokien energiapitoisuuksia ja myöhemmin pärjäsin jo ilman sitä ja osasin arvioida mikä on sopiva määrä. Tietoisesti myös opettelin syömään pienempiä annoksia, vaikka se alkuun tuskaisaa olikin. Iltaherkuttelusta en tosiaan ole kokonaan vielä päässyt eroon, enkä halua päästäkään. Joka ilta ei silti enää tarvitse olla herkkua ja silloin kun on niin ei enää sellaisia määriä kuin ennen :)
Tsemppiä, tahdonvoimaa tarvitaan mutta mahdollista se on!
tämä mun mielipide. itselläni on ravintoterapeutin tekemä ruokaohjelma, jolla laihtuu kyllä 1kg-1,5kg viikossa tahtia ja saan syödä enemmän mitä tuossa on. toki liikun myös aika paljon.
mun vinkit:
*aamulenkit tyhjällä vatsalla 30min ja 3 kertaa viikossa
*salille personaltrainerin kanssa
Itse maksoin itseni kipeäksi kaikista ruokaohjlemista ja personaltrainerista, mutta kaikki ollut joka pennin arvoista. Olen ensimmäistä kertaa elämässäni onnitunut pudottamaan painoa ja kunto kohentunut.
Ensimmäinen viikko voi olla vaikeaa, mutta sen jälkeen taatusti et tunne nälkää ja laihdut 20 kg/ 2-3 kk!
Ota jäsenyys jollekin paikalliselle kuntosalille, sieltä saat kuntoiluohjelman ja ruokaneuvontaakin tarvittaessa. Ryhmäliikunta on parhaimmillaan ihan huippuhauskaa ja kannustavaa!
Liikunta: ala tehdä kävely- tai pyörälenkki päivittäin. Puoli tuntia alkuun riittää.
Ruokailu:
aamiaisella 3 dl täysjyvämuroja ja 2dl rasvatonta maitoa+ desi marjoja tai yksi hedelmä.
Tai lautasellinen veteen keitettyä puuroa, lasi maitoa ja hedelmä/ desi marjoja.
Tai kaksi siivua täysjyväruisleipää, 4tl täysrasvaista flooraa tms, 4 siivua palvikinkkua + tomaatti tai 1/4 kurkkua tai puolikas paprika.
Kahvia niin paljon kuin tahtoo.
Lounas: lautasellinen keittoa + siivu täysjyväleipää kahdella teelusikallisella levitettä.
Tai salaattia salaatinkastikkeella (ruokalusikallinen) + lihaa/kalaa/kanaa/tofua/juustoa.
Välipala hedelmiä ja pähkinöitä (kourallinen)
Päivällinen: mitä tahansa perheelle teetkin. Lautasmallin mukaan, ei santseja.
Iltapala: kuten aamiainen
Juomaksi vettä, paljon. Tarkka ruokailurytmi. Älä vältä rasvaa, muokkaa rasvakoostumus siten, että hyviä rasvoja enemmän kuin huonoja. Muista syödä jos on nälkä. Opettele kuitenkin erottamaan oikea nälkä ja himo saada vatsa piripintaan täyteen. Kylläisyys ei tarkoita täyteyttä!
VLCD-dieetti. Suosittelen sitä. Itselläni lähti 2 kk:ssa 20 kg.
Hyviä tuotteita on tuon Nutrilettin lisäksi (jota itse en pysty syömään) Nutrifast, Modifast, Allevo ja Easy Diet (tätä ei saa kaupoista vaan luontaistuotekaupoista ja apteekista). Koska sinullakin on tuota painoa, mistä pudottaa, niin suosittelen heti 4-8 viikon kuuria, jotta pääset hyvään alkuun. Kuurin aikana suunnittelet itsellesi terveellisen ateriarytmin ja nimenomaan ne pienet annoskoot. Neljän viikonkin jälkeen vatsalaukkusi on sen verran pienentynyt, ettet pysty vetämään ihan mitä vaan.
Olen hiukan lihonut tuon kuurin jälkeen (2 kg) mutta pääasiassa tyytyväinen, kun puolen vuoden jälkeen olen kuitenkin 18 kg kevyempi. Tavoitteena on aloittaa uusi kuuri joulun jälkeen.
toteuttaa naturdiet pirtelöillä? olisi tosi yksipuolista,mutta en saa muita alas (olen kokeillut),Voisiko lisäksi syödä juureksia ja hedelmiä?
elämäntapamuutoksesta, ei dieetistä ja sen toimivuudesta voin olla varma.
aloita tällä viikolla juomalla iso lasi vettä aina ennen ateriaa. Aina. ja iso lasi.
seuraavalla viikolla syö joka päivä 2 tuoretta hedelmää ja iso annos salaattia/3 isoa porkkanaa/3 isoa tomaattia. Kasvis tai hedelmä katetaan aterialle ja syödään ekana. Joka aterialla siis ensin iso annos kasviksia.
kolmennella viikolla rupeat kiinnittämään muutenkin huomiota ruoan laatuun ja määriin -- herkut vaihdetaan marjoihin ja hedelmiin ja niin edelleen. tiedät kyllä. ruokamäärät normalisoidaan pikku hiljaa ja mahdollinen nälkä hoidetaan pois kasviksilla.
Neljännellä viikolla lisää ohjelmaan vähintään puolen tunnin päivittäinen liikunta -- uinti, kävely, pyöräily, jumppa, kuntosali, jooga tai venyttely. Liiku siis joka päivä edes hetki -- vaikka kävelisit kauppareissun tai työmatkan, mutta tietoisesti liikut 30 min joka päivä.
Kun kaikki elämäntapamuutokset on tehty, olet jo hoikistunut jonkin verran. Viikolla 8 voit selvästi paremmin ja muutkin huomaavat muutokset. Ja mikä parasta, et enää itse huomaa, mistä olet luopunut koska saat syödä IHAN kaikkea kohtuudella, kunhan vaan vatsasi ensin täyttyy kasviksista ja vedestä :)
HIdasta tämä on, mutta tulos on kestävä ja toimiva -- kohta et enää huomaa laihduttavasi ja laihdut silti :) Onnea matkaan!
T: 35 kg kevyempänä jo viidettä vuotta eikä päivääkään nälkää takana. Laihtuminen vei melkein 2 vuotta, mutta nahkakin tuli perässä... ja nykyään vesi, vihannekset ja päivittäinen liikunta ovat rakkaita tapoja -- suklaakakusta -- isostakaan -- ei tule huono olo tai omatunto kun perusjutut on kunnossa!
pituus, paino, ikä, nykyiset liikuntatottumukset. Mikä on mielestäsi pahin este laihtumiselle?