Mitä laitatte tällä säällä 1,5 vuotiaalle ulos päälle? Riita miehen kans
Mies puki pelkän välikausihaalarin sisävaatteiden päälle. Alla siis lyhythihabody, pitkähihatrikoopaita, farkkulegginssit. Minä olin tietysti määräilevä bitch, kun ehdotin, että jotain lisäkerrosta vois laittaa.
Kommentit (10)
kun eihän ton ikänen paikallaan ole.
olisin laittanut jotain lämmintä päälle myös.
Vk-puvun alle ohuen sisävaatekerran (leggarit/kalsarit ja trikoopaita) sekä fleecepuvun, jalkaan vk-kengät, goret tai kumpparit villasukalla, kurahanskojen tai ohuempien välikausihanskojen alle vielä lapaset, paksummat vk-hanskat ihan pelkiltään.
Pph
puetaan talvihengät, talvihaalarit, villamyssyt, talvirukkaset jne. Mutta nyt lokakuussa samalla astemäärällä riittää sisävaatteet ja välikausipuku, jee... Eli sano vaan miehelles, että ainakin fleece siihen väliin :)
Eipä sillä, meidän mies lähti 0-kelillä nukuttamaan vauvaa ulos vaunuihin ja hups, ei ollut tullut mieleen laittaa MITÄÄN hattua päähän. Onneks huomasin ajoissa. Ja joo, mäkin on määräilevä eukko, jonka pitää kaikkeen puuttua.
alle ihan ohuet sisävaatteet. Haalari on sellainen ohut malli. Saapa nähdä tuleeko se ihan hikisenä takaisin.
Omat lapseni lähtivät juuri ulos ja päällä oli ohuet sisävaatteet ja viimevuoden toppahaalari. Ei fleecejä, ei mitään ylimääräistä. Toppahanskat, pipo ja nahkanilkkurit.
Miettikääs, kun keväällä on ensimmäisiä muutaman plusasteen päiviä, silloin on lumi maassa ja joka ikisellä kersalla toppapuvut. Mittari on nyt samoissa lukemissa, ja teillä mennään ohkasilla välikausivaatteilla???
Jos sinä laitat enempi ja lapsi ei tunnu kuumalta ja viihtyy niissä niin OK, ihan sama jos pukee kevyemmin ja lapsi ei viilene ja viihtyy niin OK.
Tuollaiset riitelyt kertoo jotain teidän suhteesta. Ei siitä pärjääkö se lapsi ulkona millä vaatetuksella. Ihan turha riidan aihe.
Jos lapsi vaikka nukkuu vaunussa niin tunge äippäpakkauksen vesimittari sinne vällyihin niin saatte jotain kuvaa miten lämmin vaunuissa peitteiden suojissa on ja kun riisutte lasta sisällä niin onko raajat kylmät vai pysyneet lämpöisinä.
Mies puki pelkän välikausihaalarin sisävaatteiden päälle. Alla siis lyhythihabody, pitkähihatrikoopaita, farkkulegginssit. Minä olin tietysti määräilevä bitch, kun ehdotin, että jotain lisäkerrosta vois laittaa.
kun omat lapset jo aikuisia, melkein hymyilyttää miten pienistä asioista ja tosissaan nykyäidit kaikesta niuhottaa. Antasitte isän ihan rauhassa hoitaa lastaan ettekä niuhottaisi kaikesra vieresssä. Kai sitä vois vaikka tulla hakemaan lisää vaatetta jos näyttäis et on kylmä. Mä kyllä luulen että lapsia puetaan pikemminkin ihan liikaa kuin liian vähän. Ei ole mukavaa olla kuumissaankaan.
on eri asia kuin kesästä talveen.
Maan routa vaikuttaa paljon keväällä. Nyt voi maassa istua jos vaatteet suojattu märältä, keväällä samat vaatteet yhtä viileän ilmänlämmön kanssa ei riitä maassa istumiseen.
10
Ap