Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Muilla lapsia, joilla korvatulehdus ilman mitään flunssan oireita?

Vierailija
30.11.2005 |

Meillä on neljä lasta ja kahdella heistä tällaisia ihan nuhattomiakin korvatulehduksia. Terveyskeskuslääkäri ei tällä kertaa edes suostunut korvaan katsomaan! Menimme huoneeseen ja sanoin, että haluaisin 2-vuotiaamme korvat tarkistuttaa kun oireet viittaavat tulehdukseen. Lääkäri kysyi kauanko on ollut nuhaa ja kun kerroin, ettei ole ollut mitään nuhaa, nauroi meidät ulos=( Tilasin samaksi illaksi yksityiseltä korvalääkäriltä ajan ja tulehdushan siellä oli! Korvalääkäri sanoi, ettei ole edes harvinaista.

Näillä kahdella lapsella on ollut yhteensä ehkä 15 tulehdusta eikä kertaakaan siihen ole kummallakaan liittynyt kuumetta, nuhaa kyllä useinmiten.

Ja tällä kertaa todella edellinen tulehdus todettu korvalääkärin toimesta parantuneen lokakuun puolessa välissä eli ei ole vanhoja jämiä.

Onko täällä palstalla muita joiden lapsilla pelkkiä korvatulehduksia? Mistä tiedätte mennä lääkäriin jos kyseessä on niin pieni lapsi, ettei osaa sanoa varmaksi mihin sattuu?



Meillä oireina risaiset yöt ja päiväunet, mahan löysyys ja ruokahalun puute.

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
30.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tottakai yksityislääkäri " antaa rahoille" vastinetta, ettei asiakkaalle jää sellainen tuntuma, ettei hoidettu mitenkään...

Vierailija
2/9 |
30.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis on oireita muttei nuhaa tai flunssaa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
30.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oireina kovaa itkemistä, kun on jonkun aikaa ollut makuultaan eli just päiväuniaikaan ja iltaisin, öisin helpottaa kun pääsee pystyasentoon syliin ja huuto jatkuu, kun on ollut jonkun aikaa takaisin sängyssä. Ja yksityiselle mentiin suoraan, neuvolantäti vaan epäili, että " näkee pahaa unta" tai on ollut jotain erikoista päivän aikaan " josko olisi levoton" .

Vierailija
4/9 |
30.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä 5kk korvatulehdus ilman flunssan oireita, huomasin heti kun veti korvaansa ja korva punoitti ulospäin. Lisäksi isommilla lapsilla ollut usein korvatulehduksia.



Antibiootit auttoivat heillä, korva parani hetkeksi, mutta putket jouduttiin lopuksi laittamaan.diagnoosi; liimakorva, putket tekivät tehtävänsä ja ilmastointi auttoi.

Vierailija
5/9 |
30.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Bullshittiä että muka vaan nuhan jälkitautia...

Vierailija
6/9 |
30.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

ns. oireettomat korvatulehdukset 1. ikävuoden aikana (useita). Ainoa ilmenevä oire oli totaalinen syömälakko. Ei juonut, eikä syönyt mitään, eikä missään asennossa. Sitten kun mentiin lääkärille syy selvisi. Lääkkeet saatiin siitä huolimatta aina. Ja ruokahalu palasi aina kun lääke alkoi vaikuttaa. Sairastaminen loppui kun jouduimme muuttamaan muualle..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
30.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samoin meillä siis tuo 2-vuotias kaivaa korvaansa ja painaa päätään sen korvan puolelle jossa tulehdus on.

Onko siis kakkosen ja kolmosen mielestä selvästi oirehtiva tulehdus parempi jättää hoitamatta? Lapsi kärsii kuitenkin siitä!

Meillä tuo toinen ilman funssan oireita tulehduksista kärsinyt lapsi jo kymmenvuotias, hänelle on aikoinaan laitettu tuubit ja kitarisa poistettu, hän ei edes tänä päivänä saa kunnon nuhaa. Tulehduksia tulee silti vieläkin kerran vuodessa.

Vierailija
8/9 |
30.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se on nykyään ensijainen hoitomuoto komplisoitumattomassa korvatulehduksessa!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
30.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta aina olemme kuitenkin saaneet asiallista palvelua lääkäreiltä, kun kerromme oireet eli ei nuku, huutaa, eikä syö.