Istuuko sinun lapsi rattaissa ja tikkari suussa?
Kommentit (7)
kyllä saaneet tikkarit, mutta hyvin harvoin. Ostan mieluummin jotain nopeammin syötävää karkkia, jotta happohyökkäys ei nakertaisi hampaita niin kauaa.
Lapseni eivät matkusta enää rattaissa, muuten kuin joskus shoppailemaan mentäessä nuorimmaisen nukahdettua autoon, nostamme hänet rattaisiin jatkamaan uniaan.
Lapset lopettivat rattaassa istumiset 3 vuotiaina siis lähes kokonaan.
Kolme lasta ja äidillä ammattikorkekoulutasoinen koulutus.
Istuu rattaissa toisinaan, ei ole tikkaria ja minä olen yo-amis.
istuu rattaissa, koska kävelen joka paikkaan enkä jaksa tehdä sitä lapsen vauhdilla. Tikkaria ei ole syönyt koskaan, meillä ei ole edes karkkipäivää. Koulutukseltani olen maisteri.
Naapurin mummo osti poitsulle kaupasta tikkarin ja kun tultiin pihaan, poika pelästyi lehtipuhaltimien ja pikkutraktorien kanssa puuhailevia huoltomiehiä ja halusi rattaisiin viimeiselle parinkymmenen metrin pätkälle. Rattaat olivat mukana, koska aamulla tuli kiire kerholle eikä oltaisi muulla konstilla ehditty. Normaalisti kävellään. Ja tikkari on harvinaista herkkua, mutta ei ehdottomien kieltojen listalla.
Niin ja pojalla ikää 2,5 vuotta ja äiti koulutukseltaa kasvatustieteen kandi/erityislastentarhanopettaja.
Istuu koska 2v.1kk ikäisenä ei jaksa kävellä kaikkia matkoja.Tikkareita en tule antamaan koskaan syystä että mun omat hampaat pilattiin lapsena niin pahasti et mulla on kipuja vieläkin.
Koulutus teologi ja nyt hoitovapaalla.
ja tikkaria imetään ainoastaan jos ulkomailla ravintolassa, tai Suomessa ulkkisten ravintoloissa lapsille annetaan. Siis em. ei ole rasistinen viesti, mutta Suomessa ei muualla niitä tikkareita jaella.
Lapsi 3v.
Minä lähihoitaja, päiväkodissa lastenhoitajana.