Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Keksinpäs tavan valmistaa kassler-paistia!!

Vierailija
02.10.2012 |

Olen aiemmin paistanut sitä uunissa ja ollut tyytymätön lopputulokseen: jänteistä, kalvoista, rasvaista möhkälettä joka ei tunnu mureutuvan sitten millään. Kasslerpihvit olen jättänyt lautaselle ravintolassakin jne. No, eilen sitten päätin KEITTÄÄ suolavedessä reilun kilon möntin ja kyllä kuulkaa tuli hyvää!! Nelisen tuntia annoin sen kiehua kohtalaisella lämmöllä ja nostin vedestä vasta, kun vesi oli jo melkein haihtunut pois. Perkasin pois kaiken ällöttävän (kalvot, rasvat jne.) ja lopputulos oli miellettömän mureaa, mehukasta ja ennenkaikkea maukasta possunlihaa! Miksei tätä ole kerrottu missään, että kassler sopii paljon paremmin keittämiseen kuin paistamiseen??



Teen riivitystä lihasta nyt lihapataa, osan laitan varmaan hernekeittoon.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
02.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sen voi keittää myös mausteliemessä, silloin saa erilaisia makuja lihaan. Mä olen tehnyt kasslerista aasialaista "karkkipossua", se on niin maan hyvää, ettei ole tosikaan!



Kesällä kassler on oivallista ja edullista grillattuna, rasva meheyttää sen hyvin.

Vierailija
2/4 |
02.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä tosin en ole koskaan keittänyt vaan aina hauduttanut uunissa tosi matalalla lämmöllä erilaisissa mausteliemissä. Well kept secret!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
02.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mä oon aina suosiolla jättäny ne kauppaan kun on niin kuvottavia könttejä, mutta nyt pitääkin kokeilla.

Vierailija
4/4 |
02.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siksipä suosin porsaan sisäfilettä ja ulkofilettä. Paistan sitä miedolla lämmöllä pitkään. Lihan kypsyttyä voin käydä suoraan pöytään, koska minun ei tarvitse suorittaa ap:n mainitsemaa perkausoperaatiota (kalvot, rasvat jne).

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi viisi