Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Suomen uusi Nokia: läpimurto LED teknologiassa

Vierailija
27.09.2012 |








Elikä tämä on tällainen LED projektini. Sain siihen idean, kun tilasin pari radio-ohjattavaa helikopteria ja kun niistä menivät lavat rikki niin aloin miettimään kaukosäätimille jotain muuta käyttötarkoitusta.



Nauhoitin kaukosäätimistä tulevan impulssin ja se näyttää tältä. Kuvassa siis yksi "väläys" mutta se koostuu monista todella pienistä piikeistä:



http://i293.photobucket.com/albums/mm60/anakin_eiktiwan/1.jpg



No, tein sitten eräänlaisen ohjauspaneelin ja liitin kaukosäätimet television s-video sisääntuloon.



Tässä videossa aluksi vain yksi kaukosäädin, mutta about puolessavälissä liitin toisenkin eräänlaiseksi master-slave yhdistelmäksi: LED valot vasemmassa kulmassa ilmaisevat master-säätimen vilkuntaa ja myös taustalla tietokone nauhoitti impulssien äänet mitkä ovat sitä piipitystä.







Tässä on vielä paremmalla kuvanlaadulla yksi video, missä käytän 3 säädintä. Valitettavasti tämä testi meni pieleen, koska annoin niille noin 20 volttia ja 4 ampeeria (noin 10 kertaa enemmän mitä normaalisti kestävät) ja tämä hajoitti kaksi säädintä. Mutta pitää taas tilata lisää säätimiä niin pystyn tekemään uusia kokeita:







Tässä kuvat kännykän kameralla mitä otin. Mitään efektejä en ole lisännyt, ainoastaan kännykän kamerasta joissain kuvissa negatiiviset värit. Huomaa selvästi, kuinka uusi LED tekniikkaa saa tiety esineet loistamaan ikäänkuin auraa:. Voisitko tätä käyttää avuksi Kirlian kuvauksessa?



http://s293.photobucket.com/albums/mm60/anakin_eiktiwan/Kirlian%20kuvau…



http://forum.bonekobrothers.com/

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
02.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomessa pitäisi olla sananvapaus ja uskonnonvapaus. Miksi mielestäsi pitäisi tätä rikkoa?



Ei ole tajunnanvirtaa, koska olen todistanut teoriani todeksi kuvamateriaalilla, että kasvit pystyvät kasvamaan välkkyvällä LED valolla, joten olet myös siinä väärässä.

Vierailija
2/8 |
01.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä on kanssa jännä juttu LED valoissa, että synnyttävät kvanttifotoneja eli periaatteessa ilmaisenergiaa:



http://blogs.discovermagazine.com/80beats/2010/06/02/tiny-leds-pump-out…





Keksiikö kukaan teoriaa, miksi niin useissa kuvissa näkyy tuollainen viiva ja ikäänkuin kaksi täysin eri kuvaa?



http://photobucket.com/ledtestaus



"Mikäli joka viidennessä asunnossa sähköä tuhlaavat vanhanaikaiset valot korvattaisin LED

valolla, voitaisiin Loviisan toisesta ydinreaktorista luopua. Jos vain kaikkiin pientaloihin sähköä tuhlaavat

perinteiset valot vaihdettaisiin LED valoihin, voitaisiin kummastakin Loviisan ydinrekatorista luopua. Mikäli

tilannetta katsotaan ilmastonmuutosta aiheuttavien fossiilisten polttoaineiden osalta, voitaisiin luopua suuresta osasta

kiviihiilellä ja/tai öljyllä toimivista voimalaitoksista."



http://www.limic.fi/pdf/LED-valo_ja_energia.pdf



Esim. halogeeni lämpenee 1400 asteeseen, LED ei koskaan lämpene edes sisältä kuin about 100 asteeseen eikä voi missään tapauksessa sytyttää tulipaloa missään tilanteessa, koska toimii niin matalalla jännitteellä. Kuinka monta henkeä tämä säästäisi jos vaaralliset, korkean jännitteen sähköverkot poistettaisiin koska kaikki kodin elektroniikka saadaan toimimaan 12 voltilla?



Jokainen kylä, asuinalue voisi itse tuottaa sähkönsä mitä moninaisimmilla tapaa: tuuli, aurinko, metaani (biojäte, ihmisten & karjan ulosteet), keinoja on vaikka mitä. Nykyään voidaan myös hiilivoimaloihin asentaa filtterit, jolloin luontoon ei pääse lähes yhtään palojätteitä. Hampusta voidaan myös tehdä pellettejä, jolla voitaisiin lämmittää koteja talvisin.



"Hehtaarin kuituhamppusadosta saa vuoden pelletit omakotitalon lämmittämiseksi. "



http://hamppu.info/hamppu.html



http://emperor.wikidot.com/alkusanat



"ei saa käyttää luontoa ja sen kaikkia siementä tekeviä kasveja hyväksi koska jumala loi ne yhdessä päivässä, katsoi luomustaan ja sanoi että se on hyvä!

ihmiset vaan sitten totesivat että jumala olikin erehtynyt.. "



http://wikikko.info/wiki/Hamppu



Yleistä hampun viljelyhistoria on Suomessa ja Karjalassa hieman vanhempi kuin viljan ja ulottuu vähintäänkin varhaismetallikaudelle. "



Vanhat hyvät ajat, minne ne katosivat? Vastaan itse kysymykseeni: kun Amerikan korruptiolonkerot rantautuivat Suomeen ja maatiaishamppumme tuhottiin..



Jopa satatuhatta tuntia kestää nuo uudet teholedit. Eikö olisi hienoa jos voisit muutamalla pienellä, läppärin kokoisella aurinkopaneelilla mitkä laitetaan ikkunaan, tuottaa koko asuntosi valot: talvet kesät?



Tuolta hampunsiemenet tilaukseen ja ikkunalaudalle kasvamaan. Lehdet sisältävät kannabinoideja jotka mm. parantavat syöpää. Ehkä järkevää, koska Fukushiman laskeuma tulee pysymään ilmakehässä useita vuosia? Ja kuituhampun kasvatus on Suomessa nykyään laillista, vaikka se sisältääkin vähän THC:ta..



http://kauppa.ruohonjuuri.fi/



Ja se kaupan myrkyllinen fluorihammastahna vaihtoon myös, synteettinen fluori vahingoittaa mm. käpyrauhasta ja vähentää älykkyysosamäärää: tekee ihmisestä lamaantuneen koska se on virallisesti masennuslääke.. Onneksi sitä ei enää lisätä Suomessa vesijohtoveteen. :o



http://www.reuters.com/article/2012/07/24/idUS127920+24-Jul-2012+PRN201…



http://www.elinahytonen.fi/2011/01/fluori-suuri-valhe-2/



http://www.aitoterveys.fi/Fluori.php



Aurinkopaneelit voidaan myös nykyään valmistää levästä ja ne ovat 3 kertaa tehokkaampia, kuin tavalliset!



http://www.celsias.com/article/algae-technology-makes-solar-cells-3x-ef…



http://www.bloomberg.com/news/2012-04-24/solar-silicon-falling-9-widens…



Nykyään aurinkopaneelit tuottavat sähköä myös yöllä: uskokaa tai älkää! Ne ottavat myös muita säteitä talteen nääs. Juuri sopivia Suomen talveen siis!



http://yle.fi/uutiset/huipputehokas_aurinkopaneeli_tuottaa_sahkoa_pimea…



http://www.poikkis.net/



http://ilmaisenergia.info/foorumi/



Tässä projektin historiaa:



ohjaimet liitettynä viritettyyn radio/kasettisoittimeen:







Alkuperäinen prototyyppi, missä oli vielä jäähdytyslevy mutta siitä voitiin luopua kun LED valot eivät kuumene yhtikään:







Vanhempi malli, mikä ei vilku:







http://www.youtube.com/watch?v=zk_knFu0hbA



Alustavaa tutkimusta aiheesta:



http://www.youtube.com/watch?v=pGM9v3B4eFs



http://www.youtube.com/watch?v=VqosgzarX9s



http://www.youtube.com/watch?v=cnfcLY5LN7s



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
01.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tätä samaa tuubaa on poistettu tekniikan alan keskustelupalstoilta. Jollakulla ei lääkitys ole nyt aivan kohdallaan.

Vierailija
4/8 |
29.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uusi video:



Vierailija
5/8 |
29.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

... Häiriintynyttä shittiä se.



Mutta mikäs siinä jos tykkää avaruuspörinästä.. Itelläni on lapsena tapana laittaa radio AM:lle ja sitten surffailla kanavien välillä ja kuunnella niitä vinkumisia ja vonkumisia, joten ihan tuli lapsuus mieleen näistä sun videoistas, jotenkin.

Vierailija
6/8 |
01.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

A day in Boneko: LED discovery, gardening, circuit bending & kendo



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
01.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika kaukana nokiasta

Vierailija
8/8 |
01.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

virtaa voidaan vähentää, nyt testaankin kuinka paljon keksintöni avulla LED valoja voidaan tarvittaessa virittää.





Keksintöni avulla LED valoista tulee teoriassa ikuisia! Pelkästään vaihtamalla Suomessa kaikki valot LED valoihin voimme luopua ydinvoimasta!



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi neljä kahdeksan