Mitkä rattaat hyvät 2v:lle (talveksi pk-seudulle)
Eli rattaiden hankinta on edessä 2-vuotiaalle, kiikkerillä matkarattailla kun ei taida pärjätä talven loska/lumikeleissä.
Brion Ponyja tai Emmaljunga Softyja olen katsellut, kun en ole muitakaan samantyyppisiä löytänyt muista merkeistä.
Onko kokemusta: onko näissä rattaissa eroa? Itse arvostan vaivatonta etenemistä kelissä kuin kelissä ja jonkinmoista tavarakoria. Sekin olisi plussaa jos selkänojan saisi makuuasentoon satunnaisten päikkärien varalle, mutta ei näissä kummassakaan taida saada.
Kiitos jos etukäteen vinkeistä!
Toive06
Kommentit (4)
Minä päädyin kuitenkin Ponyyn (pk-seudulla) koska ne olivat hiukan kevyemmät ja hiukan pienemmät ja minusta " kätsymmät" ,mutta ne ovatkin meillä ns.tie-käytössä,missään lumihangessa niillä tuskin kovin ihmeemmin eteenpäin pääsee. Niin siis koska näissä on ns.kovamuovirenkaat (ne tiedä parempaa nimitystä),softyissa on sellaiset isommat,kumiset (?)
Kolmannet lähes vastaavat ois sitten Oran Mallat. Ne on myös ehkä hiukan isommat kuin softyt ja isommat pyörät niissä ainakin on. Ja niissä on enemmän metalliosia
Hyvät perusrattaat, kevyet, helppo kasata ja selkänojan saa kallelleen eli oma 2 v on satunnaisesti nukkunut niissä pienen hetken. Ovat mielestäni paremman näköiset kuin Emmaljungat tai Oran Mallat. (jotenkin nykyaikaisemman näköiset).
Racet on jo isommat rattaat eli ei mielestäni aja samaa asiaa matkarattaina.
Nämä Ponyt kyllä kulkee huonosti loskassa pienten renkaiden takia. Sen huomasin tällä viikolla. Eteenpäin pääsee mutta jos tietä ei ole aurattu niin todellakin saa työntää rattaita eteenpäin. Niihin kyllä saa ostettua Brion ilmakumirenkaita.
Olen ollut tyytyväinen koska en halunnut sateenvarjorattaita mutta pienet ja näppärät rattaat. Kuomua ja makuuasentoa ei oma taapero enää tarvitse. Sadekelejä varten ostin erikseen hupullisen sadesuojan rattaisiin.
Ja ollaan kovasti tykätty! :)
Kulkee hyvin sohjossakin, koska isommat renkaat, mutta silti kätsyn kokoiset.Hyvin mahtuu kaupassa kääntyilee, ja terpeeksi isot (Ponyt ehkä hieman turhan pienet meille-tukevahko poika ;))
Rattaaton ollut jo muutaman kuukauden, (poika nyt melkein 1v 9kk) ja hän on nukkunut parinkin tunnin nokoset niissä silloin tällöin, joten kyllä se puolimakuulla oleva asento on ihan jees...
Kuomua meillä ei ole, vaan hupullinen sadesuoja. (Parempi meillä, koska taapero yrittää kurkkia kuomun alta ). Jalkapeitettäkään ei ole vaikka sais hommattua, pikkupeitto on ollut käytössä tarvittaessa, ja näin talveksi hommattu ohut lammas(?)talja, minkä voi laittaa pakkasilla suojaksi.
Ja sellaista vielä, jos on pitkälle ihmiselle Ponyt voi tuntua turhan " matalilta" ( epämukavan näköistä , kun pitkät ihmiset työntää rattaita kumarassa), Softyt hieman korkeampia, ja erilainen " aisankulma" ....tai jotain. Itse 153cm ja ne on olleet minullekin sopivat.
Joten kannattaa ehdottomasti kokeilla molempia kaupassa etukäteen , lapsi kyydissä.
P.S. Ostin omat vuoden käytettyinä puoleen hintaan, joten ei hintakaan kauheasti kirpaissut :)
Toivottavsti oli jotain hyötyä minun sekavista selityksistäni...
Ostettiin 2-vuotiaalle ja käytettiin noin vuoden, kunnes vauva syntyi. (Olisi poika mahtunut edelleen niihin.) Erona Ponyyn ja Softyyn Racessa lepoasento, joka on tarpeeksi lähellä vaakaa jotta voi nukkua päikkärit tarvittaessa ja teleskooppisäädettävä työntöaisa. Kuomu vakiona. Noista Race-renkaista ei kokemusta, koska itse valitsin 24cm ilmakumit, niillä ainakin pääsee loskassa ja hangessa kuten nyt hyvillä rattailla voi päästä. Meillä oli käytössä joskus myös seisomalauta.
Meillä oli vuoden 2004 malli, mutta sen jälkeen ovat parantaneet tuota lepoasentoa, sekä lisänneet 5-pistevyöt. Painoakin taisi tippua hieman.
Miinuksena vain rattaiden hinta, joka oli lähes kaksi vuotta sitten 320-390e riippuen renkaista.
Emmaljungalla aika samanlainen malli nykyään, Scooter. Ovat ehkä hieman topatummat, ja niihin saa myös (topatun) jalkapeitteen. Aisasäätö on nivelmallinen. Hintaa taitaa olla 229-249e ilman jalkapeitettä, viime vuoden värejä saattaa saada halvemmallakin. Brion Racen hintaa en nykyään tiedä, taitavat olla edelleen Scootereita kalliimmat.